Kino Konesera” to nazwa cyklu spotkań, podczas których prezentowane są nowe, interesujące tytuły filmowe niedostępne w regularnym repertuarze. Seanse odbywają się w środy, na przemian, w obu szczecińskich kinach sieci Helios, a wczoraj mogliśmy zobaczyć w ramach takiego wieczoru głośny duński obraz „Polowanie”.
Przed projekcją widzów wprowadził w tematykę tego dzieła, Damian Romaniuk z Uniwersytetu Szczecińskiego, który przypomniał m.in. wcześniejsze dokonania jego reżysera Thomasa Vinterberga. Natomiast po seansie poprowadził krótką dyskusję.
„Polowanie” to jeden z najbardziej cenionych filmów europejskich ubiegłego roku. Za główną rolę w nim Mads Mikkelsen otrzymał Złotą Palmę w Cannes i bezsprzecznie jego kreacja jest jednym z najmocniejszych atutów tego dzieła. Jest ich jednak więcej , bo także Thomas Bo Larsen jako Theo i Anika Vedderkopp, która zagrała Klarę, zasługują na wysokie oceny.
Fabuła tego dramatu to historia Lucasa, który jest cenionym pracownikiem przedszkola w małym miasteczku. Wśród dzieci, które do niego uczęszczają jest córka jego znajomych (Theo i Agnes), o imieniu Klara. Dziewczynka jest bardzo spokojna i ufna, ale we własnym domu nie znajduje przyjaznej atmosfery i ojcowskiej opieki, jakiej oczekuje. Zbliża się zatem do Lucasa, a on stara się jej pomóc. Nie może jednak być dla niej ojcem, a kiedy jej to uświadamia ona czuje się odtrącona i wyraża swą złość w rozmowie z kierowniczką przedszkola. Jej niewinne słowa stają się przyczyną rozkręcenia mechanizmu fałszywych pomówień i wyolbrzymionych domysłów. Lucas zostaje oskarżony przez społeczność miasteczka o poważne przestępstwo, traci pracę i staje się ofiarą nienawiści całego otoczenia.
Scenarzystom udało się w tym psychologicznym thrillerze ukazać mechanizm niszczenia pozycji, szanowanego i lubianego, członka małej społeczności. Niesprawdzona informacja, przekazywana przez "życzliwych" powoduje poważne konsekwencje, a ci którzy byli przyjaciółmi, traktują głównego bohatera jak najgorszego intruza, nie pozwalając mu na to by mógł oczyścić się z zarzutów. Warto szczególnie zwrócić uwagę na przejmującą scenę podczas świątecznej mszy, kiedy Lucas publicznie wyraża swój ból z powodu ostracyzmu jaki go spotkał. W filmie jest wiele bardzo emocjonalnych sekwencji, ukazujących wewnętrzny konflikt i zmagania poszczególnych postaci z sytuacjami w jakich się znaleźli. Vinterberg po raz kolejny wyciągnął na wierzch problemy, o których nie mówi się zbyt często, a przy stworzył obraz w stylu najlepszych dzieł sensacyjnych, przykuwający uwagę widza od pierwszej do ostatniej minuty.
Filmy, które można zobaczyć w ramach Kina Konesera, to przede wszystkim propozycje trudniej dostępne, dzieła autorskie. Często również takie, które zyskały uznanie krytyków i jurorów dużych festiwali poświęconych współczesnej kinematografii W przyszłym tygodniu (22 maja) w Heliosie Outlet Park pokazany zostanie obraz „Kwiaty wojny” (produkcja Chiny/Hongkong) w reżyserii Yimou Zhang (nominowany w 2011 roku do Złotego Globu) , natomiast 29 maja w Heliosie w CH Kupiec najnowszy obraz Stevena Soderbergha „Panaceum”.
Komentarze
0