Restauracje McDonald’s przechodzą rewolucję pod względem wizualnym i technologicznym, a w planach są kolejne nowości. Największą siłą marki pozostają jednak ludzie: lokalni przedsiębiorcy, pracownicy oraz dostawcy.

Pierwszy polski McDonald’s powstał w 1992 roku w Warszawie. Dziś w całym kraju jest łącznie 385 restauracji tej marki, ponad 70 procent z nich prowadzanych jest przez lokalnych przedsiębiorców na podstawie umów franczyzy.

- McDonald’s to globalna marka, ale za jej sukcesem stoją lokalni przedsiębiorcy. Ludzie znający uwarunkowania miejscowego rynku, korzystający ze współpracy z lokalnymi partnerami biznesowymi , szybko i umiejętnie podejmujący decyzje, inwestujący własne środki. To jest właśnie nasza recepta na sukces. Zaufanie zdolnym ludziom, angażującym w prowadzenie restauracji cały swój talent – mówi Krzysztof Kłapa, dyrektor ds. korporacyjnych spółki, członek ścisłego kierownictwa McDonald’s Polska. 

Siłą McDonald’s są ludzie

W Szczecinie pierwszy lokal McDonald’s otwarto w czerwcu 1995 roku. Do dziś działa w tym samym miejscu, w gmachu Odzieżowca przy al. Niepodległości. Od tamtego czasu w mieście powstało jeszcze siedem innych restauracji tej marki. Prowadzi je czterech lokalnych przedsiębiorców. Dziennikarze mieli okazję z bliska zobaczyć jak działa McDonald’s przy ul. Polskich Marynarzy na Gumieńcach (koło centrum handlowego Ster). Jego właścicielem, franczyzobiorcą McDonald’s, jest Artur Pokorski.

- Zacząłem sobie dorabiać na studiach, pracowałem w różnych miejscach. Po zakończeniu nauki, rozglądając się za pracą, pomyślałem: fajnie było w tym McDonald’s, może spróbuję tam. Była taka możliwość i rozpocząłem pracę w korporacji. Przez 15 lat sprawowałem różne role, odpowiadałem za całe regiony, pracowałem w kilku krajach. Gdy okazało się, że mam możliwość zakupić własną restaurację, zostać franczyzobiorcą i wrócić do rodzinnego Szczecina, długo się nie zastanawiałem – opowiada Artur Pokorski. 

Idealne miejsce na pierwszą pracę...

Pierwszą franczyzą Artura Pokorskiego była restauracja w Lubieszynie, później doszły lokale w szczecińskiej Kaskadzie, na Gumieńcach, w Świnoujściu i w Cedyni. Dziś sam przyznaje, że wciąż szuka możliwości dalszego rozwoju. Jego firma zatrudnia obecnie około 200 osób.

- Jesteśmy bardzo otwarci na wszystkich. Pracują u nas osoby młode, osoby w sile wieku i pracownicy 50+, a latem także młodociani. Wszyscy nasi pracownicy posiadają umowy o pracę. Naszym atutem jest elastyczny grafik i atrakcyjne wynagrodzenie – mówi Artur Pokorski. - Bardzo polecam pracę u nas osobom szukających pierwszych doświadczeń na rynku pracy. Jesteśmy bardzo dobrze zorganizowani, panuje tu naprawdę fajna atmosfera. 

... i karierę zawodową

Dla niektórych to tylko krótkie doświadczenie zawodowe, ale wiele osób zostaje w McDonald’s na dłużej. Niedawno jeden z pracowników restauracji na Gumieńcach, po latach pracy w tym miejscu, przeszedł na emeryturę. Ale w załodze jest zdecydowanie więcej osób związanych z tą marką od lat.

- Było trochę jak w tym sloganie reklamowym: przyszłam na chwilę i zostałam 21 lat – śmieje się pani Małgorzata Kus, konsultant operacyjny franczyzobiorcy – Jestem bardzo zadowolona z tej pracy. Odniosłam tutaj sukces zawodowy, jestem wsparciem przy zarządzaniu restauracją, budowaniu zespołów. To jest coś w czym się spełniam i nie wyobrażam sobie innego zajęcia. 

Wszystko na świeżo, wszystko na zamówienie

W prawie wszystkich restauracjach McDonald’s w Polsce pojawiły się kioski samoobsługowe pozwalające gościom samodzielnie składać zamówienia. Wydzielona została strefa zamówień i odbioru. Usprawniona została również organizacja pracy, łączność między serwisem a kuchnią. - Wszystko w tej chwili robimy na świeżo. Dopiero po złożeniu zamówienia przez gościa zaczynamy przygotowywać dla niego produkt – tłumaczy Artur Pokorski

Będzie można samemu „złożyć” swoją kanapkę

Zachodzące zmiany dotyczą też oferowanych produktów. W ofercie premium cały czas pojawiają się nowe burgery. Bardzo dobrze przyjęty został przez gości bajgiel z pełnoziarnistego pieczywa. Niedługo będą oni mieli jeszcze większy wpływ na proces tworzenia burgerów. - Już w najbliższych dniach wprowadzimy możliwość personalizacji wybranej gamy burgerów. Chodzi o to, żeby każdy mógł dobierać sobie ulubione składniki i samemu kształtować smak burgerów – mówi Krzysztof Kłapa.

Będą nowe restauracje w Szczecinie?

W 2016 roku w Polsce powstało ponad 20 nowych restauracji McDonald’s. W 2017 roku ta dynamika otwarć ma zostać zachowana. Plany dotyczą również nowych inwestycji na Pomorzu Zachodnim.- W regionie powstaną nowe restauracje, pracujemy nad szeregiem lokalizacji - mówi Krzysztof Kłapa. - Przede wszystkim interesują nas miejsca generujące duży ruch. Dobre trasy komunikacyjne, centra handlowe. Chcemy też dotrzeć do miejscowości, w których nas jeszcze nie ma. Obecnie budowana jest restauracja McDonald’s w Stargardzie. Ostatniego słowa nie powiedzieliśmy również jeśli chodzi o Szczecin.