Pokaz filmu „Poster Girl” Sary Nasson oraz przegląd wybranych dzieł Michelangelo Antonioniego, to jedne z ciekawszych punktów bogatego programu festiwalu 21.Dokument ART., rozpoczynającego się 13 listopada.
Dziewczyna w Iraku
Znajdą się w nim także warsztaty, spotkania, wykłady, występy muzyczne oraz projekcje filmów konkursowych, a cały festiwal uroczyście zostanie otwarty w studiu TVP Szczecin w najbliższy wtorek. Na gali prowadzonej przez Michała Chacińskiego, widzowie zobaczą film „Poster Girl” („Dziewczyna z plakatu”). Ten nominowany do Oskara krótkometrażowy dokument z 2010 roku, to opowieść o Robynn. Dziewczyna była twarzą kampanii „kobiety na polu bitwy” i uczestniczyła w działaniach w Iraku. Po powrocie stamtąd zmaga się z syndromem stresu pourazowego...
Antonioni w setną rocznicę
Pod hasłem Ekstraklasa w dniach 14 i 15 listopada nastąpi prezentacja dzieł Antonioniego ( w Lulu Club). Projekcje są podzielone na 2 bloki: rozpoczynające się od godziny 18.00, a pierwszego dnia wykład na temat włoskiego twórcy wygłosi Lesław Czapliński, historyk idei, eseista i krytyk filmowy. W tym roku przypada setna rocznica urodzin tego znakomitego włoskiego reżyser (urodził się dokładnie 29 września1912 r. w Ferrarze) i jest to bardzo dobra okazja do przypomnienia sobie jego dokonań. W ramach Ekstraklasy zobaczymy jego fabularne dzieła („Czerwona pustynia”, „Powiększenie”, „ Identyfikacja kobiety”) oraz filmy dokumentalne , w tym te najwcześniejsze – „Ludzie Padu” z 1943 roku, „Przesąd”, „Siedem nitek, jedno ubranie” (oba z 1949 roku). Będzie również szansa na zapoznanie się z jedną z ostatnich prac mistrza czyli krótkometrażowym obrazem „Spojrzenie Michelangelo”(z 2004 roku). Wstęp na jeden blok prezentacji kosztuje 10 zł.
Soprotwa klasyka
Co roku podczas festiwalu widzowie mogą zobaczyć klasykę polskiego dokumentu. Podczas zbliżającej się edycji będą tofilmy Bogdana Dziworskiego. Wśród nich znajdą się takie tytuły jak „Więzień” „Dwubój klasyczny”, „Fechmistrz” czy „Hokej”. Pokazy są zaplanowane na 15 listopada, godz. 14.30 (miejsce: Akademia Sztuki) i 20 listopada godz. 18.00 (Rocker Club).
Konkurs
W konkursie wezmą udział 54 filmy z 20 krajów europejskich, wybrane z ponad 450 zgłoszeń przez Międzynarodową Komisję Programową. Widzowie będą mogli je zobaczyć w ramach 10 bloków pokazów (w Szczecinie i w Neubrandenburgu), a międzynarodowe jury dokonana ich oceny i przyzna nagrody. Wśród zakwalifikowanych tytułów są bardzo dobrze już znane kulturalnym odbiorcom dzieła – „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego oraz „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia.
Nagrody
Konkursowe dzieła bedą rywalizowały m.in. o Nagrodę Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury Meklemburgii-Pomorza Przedniego dla niezależnego filmu lub projektu multimedialnego, „który w sposób kreatywny najpełniej wykorzystuje możliwości owego medium” (kwota 5 000 €) oraz Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 10 000 PLN „za produkcję filmową, która w najbardziej adekwatny sposób porusza kwestię porozumienia ponad podziałami etnicznymi”.
Uroczyste zakończenie festiwalu nastąpi 20 listopada w Neubrandenburgu.
Komentarze
0