To jedna z najstarszych cyklicznych imprez muzycznych w mieście. Co roku gromadzi liczne grono miłośników dobrej muzyki. W tym roku – ze względu na pandemię – koncertów będzie można słuchać tylko online.
Wiosenne Koncerty Gitarowe na stałe wpisały się w kalendarz szczecińskich wydarzeń kulturalnych. Organizowane są od 1998 roku, co daje im status jednej z najstarszych cyklicznych imprez muzycznych Szczecina. Tegoroczna XXIII edycja będzie wyjątkowa – dostępna wyłącznie online.
Dzięki zróżnicowanym stylistycznie koncertom, których wspólnym mianownikiem jest wyjątkowe brzmienie gitary klasycznej, wydarzenie co roku gromadzi liczne grono wiernych miłośników dobrej muzyki i przysparza instrumentowi nowych wielbicieli.
Każdego roku Wiosenne Koncerty Gitarowe goszczą artystów na najwyższym światowym poziomie. Do tej pory wystąpili muzycy z m. in. Chorwacji, Hiszpanii, Włoch. Kierownikiem artystycznym Wiosennych Koncertów Gitarowych jest Piotr Pałac, szczeciński gitarzysta i pedagog.
Wiosennych Koncertów Gitarowych będzie można słuchać za darmo tylko online w każdy weekend marca na: facebook.com/zamek.szczecin, youtube.com/zkpszczecin, www.zamek.szczecin.pl. Dany koncert będzie dostępny przez trzy dni (piątek, sobota, niedziela). Nagrania odbyły się w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Program koncertów:
5-7 marca – Pajestka Kostecki Duo (duet gitarowy)
Artyści są laureatami wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, podczas których rywalizowali z najlepszymi zespołami z całego świata. Najważniejsze ich osiągnięcia to I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Chorwacji oraz Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie.
12-14 marca – Mateusz Ławniczak (lutnia, śpiew)
Program „Pieśni Szekspirowskie” składa się w całości z utworów, które były integralną częścią dzieł wielkiego dramaturga lub z dużym prawdopodobieństwem mogły stanowić wypełnienie przerw między aktami.
Mateusz Ławniczak jako jeden z nielicznych prezentuje pieśni okresu renesansu, będąc jednocześnie wokalistą i akompaniatorem. Jest muzykiem otwartym, starającym się dochować wierności tradycji muzycznej, przy jednoczesnym kształtowaniu indywidualnej interpretacji. Twórczym poszukiwaniom artysty towarzyszy profesjonalne wykształcenie w grze na instrumencie oraz głębokie zainteresowanie kulturą renesansowej Anglii, rozwijane podczas studiów na Wydziale Filologii Angielskiej we Wrocławiu. Wszystko to doprowadziło do oryginalnego projektu, który spotkał się z uznaniem i zainteresowaniem w kraju i zagranicą.
12-14 marca – Andrzej Grygier (gitara)
Andrzej Grygier jest laureatem 25. pierwszych nagród (w tym nagrody Grand Prix) na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych. Koncertował na wielu festiwalach muzycznych odbywających się w: Polsce, Rosji, Słowacji, Belgii, Chorwacji. Występował również z: orkiestrą AUKSO pod dyrekcją M. Mosia, moskiewską orkiestrą pod dyrekcją I. Gajsina, orkiestrą ZSM pod dyrekcją W. Bednarka.
26-28 marca – Woch-Guzik Duo (duet gitarowy)
Woch-Guzik Duo to zespół założony w 2011 r. przez Adama Wocha i Roberta Guzika, dwóch gitarzystów, studiujących na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Woch & Guzik Duo współpracuje również z najsłynniejszym duetem gitarowym Sergio i Odaira Assada.
Komentarze
0