Od 1 lipca obowiązywać będzie uchwała przyjęta w tym roku przez Radę Miasta. Dzięki niej uczniowie szkół podstawowych i najmłodsze dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły nauki, będą mogły jeździć szczecińską komunikacją miejską za darmo. W przypadku tych pierwszych nie wystarczy jednak legitymacja szkolna, trzeba posiadać kartę SKA i/lub SKR z nadanym przez ZDiTM uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów.

Żadnej z kart nie muszą wyrabiać dzieci, które jeszcze nie chodzą do podstawówki (od 0 do maksymalnie 8 lat). Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać na podstawie dokumentu stwierdzającego ich wiek (np. książęczka zdrowia dziecka). Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, biletów nie muszą kupować również najmłodsze dzieci spoza Szczecina.

W przypadku uczniów szkół podstawowych, uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dotyczą na razie tylko dzieci mieszkających na terenie Szczecina (adres szkoły jest nieistotny). Muszą oni posiadać Szczecińską Kartę Aglomeracyjną i/lub Szczecińską Kartę Rodzinną. Ci, którzy posiadają już taką kartę, muszą udać się do Punktu Obsługi Klienta ZDiTM (kasy biletowe: Police, Brama Portowa, Turzyn, Klonowica, Kołłątaja, Pl. Rodła, Słoneczne petla, Turkusowa pętla), by nadane zostało im uprawnienie do bezpłatnych przejazdów. W tych samych miejscach można również wyrobić kartę SKA.

- Proces wyrobienia SKA jest szybki i bezpłatny. Zgodnie z regulaminem można kartę odebrać maksymalnie po upływie 5 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku jednak staramy się, aby wydawać je od ręki. W przypadku kart SKR obowiązują procedury określone przez Urząd Miasta i programu Szczecin Przyjazny Rodzinie – wyjaśnia Hanna Pieczyńska z ZDiTM. - Przypominamy, że brak karty oznaczać będzie brak możliwości korzystania z darmowych przejazdów.

Trwają rozmowy, by uprawnienie do bezpłatnych przejazdów objęło również dzieci zamieszkujące gminy Dobra, Kołbaskowo i Police. Będzie to możliwe, gdy zostanie podpisana umowa z ZDiTM dotycząca sposobu rozliczenia i kwoty pokrycia kosztów udzielonych uprawnień do bezpłatnych przejazdów. Gminy będą opłacać realne przejazdy i rzeczywiście podróżujących uczniów, na podstawie wydanych na kartach uprawnień

 

DARMOWE PRZEJAZDY KROK PO KROKU

- Uprawnienie nadajemy na podstawie ważnej legitymacji szkolnej ucznia szkoły podstawowej - awers i rewers podbity pieczątką szkoły podstawowej.

- Adres zamieszkania Szczecin lub inna miejscowość Gminy, która przystąpiła do Projektu (informacje, która gmina przystąpiła do Projektu wraz z wykazem miejscowości, które znajdują się na terytorium danej gminy będziemy przekazywać na bieżąco po podpisaniu przez gminę porozumienia z Gminą Miasto Szczecin oraz umowy z ZDiTM). Na tą chwile ulga dotyczy tylko mieszkańców Szczecina.

- Uprawnienie nadajemy na okres do 30 września danego roku kalendarzowego, na który jest aktualnie podbita legitymacja,

- Nowe karty wyrabiamy na podstawie wniosku wypełnionego i podpisanego przez rodzica lub opiekuna prawnego.

- Wyrabianie nowych kart oraz zmiana uprawnień do ulgi odbywa się w Punktach Obsługi Klienta: Police, Brama Portowa, Turzyn, Klonowica, Kołłątaja, Pl.Rodła, Słoneczne petla, Turkusowa pętla. Oczywiście wnioski o wyrobienie nowej karty można również składać w kasach biletowych innych niż POK z odbiorem po 5 dniach kalendarzowych.

PAMIĘTAJ:

Ulga dotyczy:

- Uczniów szkół podstawowych

- Zamieszkujących na terenie Gminy Miasto Szczecin lub innych gmin z którymi zostaną podpisane: porozumienie i umowa

- Adres szkoły nie ma znaczenia (np. może być to szkoła która znajduje się w Poznaniu itp.)

- Zawsze do 30 września danego roku kalendarzowego na który podbita jest legitymacja

- Dziecko posiadające kartę z nadanym uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów może podróżować bez legitymacji szkolnej

Można jeszcze składać wnioski z odbiorem kart 1 lipca (w kasach, które sa w tym dniu czynne lub w poniedziałek). Staramy się, aby karty wyrabiane są od ręki.

UPRAWNIENIE DO BEZPŁATNYCH PRZEJAZDÓW DLA DZIECI OD 0 do 8 lat

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Szczecin NR XXXVII/1083/18 „dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, ale nie później niż do 30 września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 8 lat mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów – na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka ( np. książeczka zdrowia dziecka, dowód osobisty itp.)

* Z uprawnienia mogą korzystać wszystkie dzieci bez względu na adres zamieszkania. W tym przypadku nie wyrabiamy żadnych kart.

Kasy biletowe będą pracowały przez najbliższych kilka dni do ostatniego klienta. 1 lipca uruchamiamy dodatkowo Punkt Obsługi Klienta Brama Portowa w godzinach od 10.00 do 20.00. W normalne dni pracy wszystkie Punkty Obsługi Klienta pracują w godzinach: 6.00-20.30 (za wyjątkiem Turzyna 10.00-20.00)