Kontrowersyjny monodram, widowiskowy spektakl teatru tańca i inscenizacja na motywach głośnej książki. To tylko niektóre propozycje w programie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Pro Contra. Tegoroczna (szesnasta) edycja wydarzenia, na które do Szczecina przyjadą teatry z Europy i Azji, zacznie się 6 września i potrwa cztery dni - wypełnione spektaklami, warsztatami i koncertami. Na wszystkie z nich wstęp jest wolny.
Na czterech scenach
W ubiegłym roku Nagrodę Grand Prix zdobył Papion Theatre Group z Teheranu za spektakl „Hydrolysis spawn of madness”. Kto zwycięży w tym roku? Przekonamy się o tym już 9 września podczas gali finałowej w Strefie Kultury Studenckiej US (przy ul. Malczewskiego), gdzie zostaną ogłoszone wyniki przeglądu. To miejsce, to jedna z czterech scen tegorocznej Pro Contry. Pozostałe to: sala „Eureka”, również mieszcząca się w Domu Marynarza, sala teatralna w Akademii Sztuki oraz sala teatralna SKS US przy ul. Szwoleżerów 18 A.
Najpierw atrakcje dla dzieci
W tym ostatnim miejscu 6 września (czwartek) odbędą się warsztaty ruchowo-teatralne z Dominiką Dębiecką oraz wystawione zostaną spektakle dla dzieci, w ramach Pro Contruni. M.in. Teatr Emigatis zaprezentuje „Trudny rachunek”, a Teatr „nie ma” pokaże przedstawienie „Między nami - robakami, czyli co w trawie piszczy” – pełen humoru musical dla dzieci i dorosłych, w którym historia miłosna Muszki i Komara oraz przygody owadów łączą się w opowieść o tolerancji i przyjaźni. Również w tej samej sali tego samego dnia pokazany będzie pierwszy spektakl konkursowy „Cut Ways” grupy Monalisa z Iranu.
Publicznie o intymnych sprawach
Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi dzień później w Strefie Kultury Studenckiej US. Zobaczymy wówczas monodram „Aparat, który dała mi matka” w wykonaniu Anny Maksym (Teatr Nowej Sztuki), który na wcześniejszych pokazach wzbudzał kontrowersje. To inscenizacja fragmentów książki o tym samym tytule napisanej przez Susann Kaysen - opowieść o chorobie pochwy powodującej uporczywy ból, utrudniający głównej bohaterce codzienne funkcjonowanie, a także niszczący jej relacje z partnerem. Ona o swym intymnym problemie decyduje się mówić na głos...
Dziwaczki z Wrocławia
Wśród pozostałych spektakli biorących udział w konkursie są inscenizacje z Włoch, Gruzji, Hiszpanii i Rosji. Będą też... Dziwaczki, czyli studentki Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, które działają pod taką nazwą i stworzyły spektakl „Dziwaczki” (prezentowany w tym roku w Konkursie OFF podczas 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej). Zespół powstał z inicjatywy studentki reżyserii Nataszy Sołtanowicz (pracującej m.in. jako asystentka reżysera przy spektaklach Agaty Dudy-Gracz m.in. przy „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” pokazanym na tegorocznym Kontrapunkcie). Inscenizacja jest połączeniem stylistyki teatru ruchu i teatru muzycznego.
Widowisko taneczne i nietypowi święci
W podobnej konwencji bardzo ciekawie zapowiada się także widowisko "Materia" przygotowane przez jaworznicki teatr tańca DyeMotion, natomiast kolejna adaptacja prozy, to propozycja Teatru Zielone Słońce, który przedstawi sztukę ”Święci osiedlowi” zrealizowaną na podstawie książki "Żywoty świętych osiedlowych" Lidii Amejko (nominowanej w 2008 roku do Nagrody Nike). To surrealistyczne opowieści o nietypowych świętych - historia o św. Janinie obrębiającej nicość, o św. Chajdegerze, który przygarniał niewypowiedziane słowa czy o św. Dormidorze – szyfrancie snów...
Muzyczny bałagan i czerwone słońce
Organizatorzy zapraszają także na dwa wydarzenia muzyczne, które odbędą się na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Wystąpi m.in. zespół List Otwarty (7 września, godz. 22.00) - formacja, która ma na koncie wydany rok temu album „Bałagan” podpisany przez dwójkę muzyków: Bartłomieja Mieżyńskiego (głos, teksty, elektronika, perkusja) oraz Aleksandra Więcława (gitara basowa). Działają pod tą nazwą od 2014 roku, a dwa lata później zamieścili w internecie klip do utworu „Stan bezpowrotny” (zrealizowany z udziałem aktorów Teatru „nie ma”). Red Sun Rising & Olica to kolektyw, który zaprezentuje się 8 września (także o 22.00). Tworzą go Michał Niecikowski - szczecinianin, który preferuje elektroniczne brzmienia i Aleksandra Członka – badaczka starych pieśni polskich, wokalistka i instrumentalistka folkowych projektów Kipikasza i Dziadowski Projekt.
Taniec brzucha i ogień na zakończenie
Podczas, kończącej festiwal Gali Finałowej (9 września) nie tylko poznamy wyniki konkursu, ale wystąpi też Medeina - szczecińska grupa tańca tribal fusion (mniej znanej w Polsce odmiany tańca brzucha), a także zobaczymy pokaz teatru ognia Lascar.
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Miasta Szczecin.
Szczegółowy program festiwalu Pro Contra 2018 tutaj
Komentarze
1