Koncert znanego gitarzysty, wystawa inspirowana Witkacym i ciekawy spektakl, to wydarzenie towarzyszące tej imprezie. Od 8 do 11 listopada 2018 r. w Szczecinie odbędzie się już 23. Jesienny Turniej Recytatorski Romantycznie. Tradycyjnie odbędzie się w klubie „Delta”, a większość punktów programu jest dla widzów bezpłatna.
Dwie szanse na wygraną
W tej poetyckiej rywalizacji będą uczestniczyły osoby, które ukończyły 16. rok życia. Turniej prowadzony jest w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież szkolna i dorośli. Jak informują organizatorzy, jest to „jedyny turniej, podczas którego wykonawcy dwukrotnie ubiegają się o laury”. Najpierw bowiem prezentują dowolny fragment prozy i poezję, później zaś uczestniczą w Koncercie Konkursowym „Romantycznie”, który ma charakter spektaklu z towarzyszeniem muzyki fortepianowej epoki romantyzmu. Wtedy uczestnicy przedstawią wybrany fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Warsztaty dla uczestników i ciekawi goście
Bardzo ważną częścią całej imprezy są warsztaty dla uczestników, prowadzone przez specjalistów w zakresie interpretacji wiersza. W tym roku wśród gości, którzy potwierdzili przyjazd na turniej są między innymi: Marcin Bortkiewicz (reżyser takich filmów jak „Portret z pamięci” i „Noc Walpurgii”), Jan Zdziarski (prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie) oraz Przemysław Pawlak (prezes Instytutu Witkacego).
Piosenkowa inauguracja
Na inaugurację przygotowano koncert Janusza „Yaniny” Iwańskiego z zespołem „Piosenki polskie. Ocalić od zapomnienia” (8 listopada, godz. 19.00, wstęp biletowany). Ten gitarzysta i wokalista, znany ze współpracy ze Stanisławem Sojką, z którym nagrał m.in. albumy „Acoustic” i „Neopositive”, płyt solowych oraz udziału w słynnej grupie Tie Break.
Sto wcieleń Witkacego
Dzień później, oprócz koncertów konkursowych, widzowie będą mogli uczestniczyć w otwarciu wyjątkowej wystawy. „100 na 100” to ekspozycja przygotowana przez Warsztaty Terapii Zajęciowej „Diament” przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Koło w Słupsku oraz przez Irenę Zielińską – poetkę, eseistkę, malarkę, członkinię Związku Literatów Polskich. Będą to prace anonsowane jako „sto dawno minionych i współczesnych wcieleń Witkacego”. Wernisaż 9 listopada o godz. 20.00. Wstęp wolny.
Monodram na podstawie Dostojewskiego
10 listopada także o 20.00 zostanie zaprezentowany monodram Michała Studzińskiego „Iwan Karamazow zwraca bilet” (z Ośrodka Teatralnego „Rondo” ze Słupska) w reżyserii Stanisława Miedziewskiego. To spektakl, który powstał na motywach „Braci Karamazow” i „Biesów” Fiodora Dostojewskiego, w którym stawiane są ważne pytania o naturę dobra i zła, o konieczność ponoszenia ofiar w imię harmonii.
11 listopada nastąpi finał turnieju - Koncert Galowy, podczas którego poznamy laureatów nagród. Początek godz. 13.00.
Komentarze
0