Jak wyglądała przedwojenna wieża Quistorpa i co znajdowało się w jej wnętrzach? To temat konkursu artystycznego, do którego zaproszeni są studenci i absolwenci polskich uczelni wyższych o profilu artystycznym. „Konkurs powstał po to, aby artyści narysowali to, co wiedzą badacze wieży, a pasjonaci oglądają na zdjęciach i pocztówkach” – tłumaczy kuratorka Sabina Wacławczyk.
Wzniesiona w latach 1900-1904 Wieża Quistorpa od dziesiątek lat jest w stanie ruiny, ale mieszkańcy Szczecina wciąż o niej pamiętają. Nadal także skrywa wiele tajemnic, głównie przez brak fotografii przedstawiających jej wnętrza czy dekoracje elewacji.
– Próbowało ją opisać i zrozumieć wielu pasjonatów. Zarówno samozwańczych historyków, jak i wybitnych specjalistów w dziedzinie historii sztuki – mówi Sabina Wacławczyk. – Osoby badające historię Wieży Quistorpa uważają, że w części wystawowej znajdowały się zdjęcia fabryki Johannesa Quistorpa w Lubinie oraz Zakładu Opiekuńczego „Betania”, której szczeciński przedsiębiorca był fundatorem.
Współczesne interpretacje Wieży Quistorpa
Wiele ciekawostek na temat Wieży Quistorpa można przeczytać w dokumentach, dostrzec na pocztówkach i zdjęciach, czy po prostu zobaczyć oglądając uważnie jej ruiny i otoczenie. Mało natomiast jest współczesnych interpretacji monumentu, którego budowę zlecił Martin Quistorp w hołdzie dla swojego ojca - przedsiębiorcy i filantropa Johannesa Quistorpa.
Sabina Wacławczyk uznała, że najwyższa pora to zmienić. Dlatego też zaprasza artystów z całej Polski do udziału w konkursie, którego tematem jest właśnie przedwojenny wygląd szczecińskiej Wieży Quistorpa - jej architektura, wnętrza i wyposażenie.
Organizatorzy oczekują na filmy animowane lub wizualizacje 3D stworzone w formie tzw. „wirtualnego spaceru”. Nabór prac trwa do 10 października br. Wyniki zostaną ogłoszone 20 listopada podczas specjalnego spotkania w Willi Lentza.
Pomocna może się okazać wieża w Berlinie
– Pomocą w zrozumieniu budowy wieży i wystroju jej poszczególnych partii może być siostrzana Wieża Grünewaldturm w Berlinie. Szczęśliwie przetrwała do naszych czasów, a jej autorem jest architekt, który zaprojektował Wieżę Quistorpa. Uważamy, że bacznie analizując berlińską wieżę, można postawić wiele hipotez na temat wyglądu, wnętrz i wyposażenia wieży szczecińskiej, które będą hipotezami uzasadnionymi – dodaje Sabina Wacławczyk.
Prace będą oceniać dr hab., prof. Akademii Sztuki w Szczecinie Julia Kurek, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie Justyna Machnicka, historyk sztuki Damian Kolassa. Co ciekawe, sponsorem konkursu jest Stowarzyszenie „Verein Deutscher Zementwerke e.V.”, którego współzałożycielem jest sam Johannes Quistorp.
Grand Prix ufundowane przez stowarzyszenie Johannesa
Do wygrania jest Grand Prix w wysokości 855 euro (około 3700 zł) ufundowane przez Verein Deutscher Zementwerke e.V., wyróżnienie w wysokości 2 tys. zł brutto ufundowane przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania oraz Nagroda Publiczności w wysokości 1 tys. zł ufundowana przez Dorotę Pundyk.
– Nie bójcie się wykonywać własnych kwerend źródłowych i poszukiwań internetowych – dodaje Sabina Wacławczyk. – Wierzymy, że wraz z waszym talentem dadzą bardzo wartościowe i artystycznie zachwycające wizje przedwojennego wyglądu Wieży Quistorpa.
Pytania dotyczące regulaminu i materiałów można wysyłać na adres email sabinawaclawczyk@gmail.com (w tytule należy napisać „Konkurs Q”). Natomiast prace artystyczne należy wysyłać na adres grupakulturaszczecin@gmail.com.
Komentarze
0