Okres między 1945 a 1956 rokiem to w krajach tzw. demokracji ludowej czas „szpiegomanii”. Zjawisko to nie ominęło także Polski. Jaka jest rzeczywista skala na szpiegostwa na rzecz państw Zachodu? Czy w ogóle można to oszacować? Kogo i za co skazywali?

 

„Czas szpiegów w Szczecinie 1945–1953” to kolejny temat z cyklu „Środy z historią”. Tym razem w Muzeum Historii Szczecina wystąpi dr Radosław Ptaszyński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Rzeczywista skala szpiegostwa na rzecz państw Zachodu jest obecnie z różnych względów trudna do oszacowania. Nie ulega wątpliwości, że w ówczesnej sytuacji polityczno-społecznej kraju, którą określały między innymi narastające uzależnienie od ZSRR i narzucony system polityczny oraz silny sprzeciw społeczny wobec nowej rzeczywistości, skłonność do podejmowania współpracy z wywiadami państw Zachodu była dość duża. Z drugiej strony rządzący reżim całą sferę kontaktów swoich obywateli z państwami kapitalistycznymi traktował w sposób specjalny. Stąd oskarżenie o szpiegostwo było wówczas bardzo łatwe.

Dr Radosław Ptaszyński w oparciu o analizę różnorodnych materiałów archiwalnych przedstawi głośne procesy osób oskarżonych o szpiegostwo, które w okresie 1945–1953 toczyły się przed okrytymi zła sławą sądami wojskowymi Pomorza Zachodniego.

Wykład odbędzie w najbliższą środę, 20 marca o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Szczecina, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Księcia Mściwoja II 8. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

„Środy z historią Szczecina” to cykl odczytów poświęconych różnym zagadnieniom historii Szczecina organizowany od września 2009 roku przez Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Więcej informacji nt. projektu oraz harmonogram wystąpień można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego. Portal www.wszczecinie.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.