inne

Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Technopark Pomerania, ul. Cyfrowa 6 (budynek F3, hol)
Kiedy?
Czwartek, 21.02.2019
O której godzinie?
11:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Pierwszy notebook, który poleciał w kosmos czy jeden z pierwszych przenośnych komputerów AT z zegarem 10 Mhz, a także archaiczne dyski, karty sieciowe i modemy pozwalające prześledzić historię miniaturyzacji komputerów – takie m.in. cyfrowe antyki zaprezentuje Technopark Pomerania podczas wystawy „Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki”. Wernisaż odbędzie się 21 lutego.

Wystawę poświęconą historii rozwoju komputerów osobistych Technopark Pomerania przygotował we współpracy z Muzeum Techniki i Komunikacji. Prezentuje ona cyfrowe eksponaty, których czasy świetności przypadają na złotą erę pecetów. Znalazły się wśród nich m.in. komputery ze znakowym systemem operacyjnym DOS, pecety produkowane 40 lat temu w Szczecinie, kolekcje dysków, modemów i innych elementów komputerów z lat 80. i 90. XX wieku, a także oprogramowania, które w tamtym czasie dominowały na światowym rynku.

Jednym z ciekawszych cyfrowych zabytków jest ojciec laptopa i dziadek smartfona, czyli jeden z pierwszych przenośnych komputerów PC z procesorem taktowanym zegarem 10 MHz. – Zamontowano w nim dwie stacje dysków 720 KB, co pozwalało na uruchomienie systemu operacyjnego i prostego edytora tekstu. Jednostkę centralną komputera oraz klawiaturę pakowało się do torby, a monitor trzeba było wziąć pod pachę. Choć był on niewielki jak na ówczesne rozmiary komputerów, to konieczność noszenia monitora pod pachą sprawiła, że jego mobilność była raczej ograniczona – mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

Na wystawie zobaczyć będzie można także ThinkPada 750CS firmy IBM – pierwszy model notebooka, którego Amerykanie zabrali w kosmos. – W latach 90. była to sztandarowa linia notebooków, wówczas właściwie laptopów, które przez wiele lat były topowymi komputerami dla biznesmenów. Wadą modeli linii CS było to, że po 10-12 latach matryce ulegały zniszczeniu i nie były w stanie wyświetlać obrazu. Dlatego podłączyliśmy do tego komputera zewnętrzny monitor, który również jest ciekawym eksponatem. Jest to 17-calowy monitor Flatron firmy LG, jeden z najpopularniejszych modeli w latach 90., który wówczas był obiektem marzeń – wyjaśnia Andrzej Feterowski.

Odwiedzający wystawę będą mogli również zapoznać się ze znakowym systemem operacyjnym DOS, uruchomić wczesne wersje edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych, a także spróbować swoich sił w kultowej grze „Prince od Persia" oraz trójwymiarowym tetrisie „Blockout".

- Dla pokolenia, które pamięta początki informatyzacji i popularyzacji komputerów osobistych, będzie to z pewnością sentymentalna podróż do przeszłości. Z kolei dla młodzieży ta wystawa ma wartość edukacyjną. To ciekawa lekcja historii rozwoju technologii cyfrowej – dodaje Andrzej Feterowski.

Otwarcie wystawy odbędzie się 21 lutego o godz. 11.00 w holu budynku F3 Technoparku Pomerania. Ekspozycja jest stała. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję