Gdzie i kiedy?
Dom Kultury „13 Muz”
pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin
piątek, 7 września 2018, 19:00
Za ile?
darmowe
7 września w Galerii Jedna/Druga w 13 Muzach odbędzie się otwarcie wystawy “ĆŚŚŚ”. Jarosław Hulbój i Bartosz Mucha zaproszą widzów w podróż do domów z dzieciństwa, „...które w naszych marzeniach zawsze pozostają dużą kołyską...“.

Wystawa wspólnego projektu dwóch designerów. Symboliczna podróż do domów z dzieciństwa, „... które w naszych marzeniach zawsze pozostają dużą kołyską...“ Pamięć emocji zachowanych w przedmiotach, teksturach, zapachach.

"Dom, w którym się urodziliśmy, odcisnął w nas hierarchię różnych funkcji zamieszkiwania. Jesteśmy diagramem funkcji zamieszkiwania tego konkretnego domu i wszystkie inne domy są tylko wariacjami na ten podstawowy temat. (...) W naszych domach mamy norki i kąty, w których lubimy wygodnie zwijać się w kłębek. Takie zwijanie się przynależy do fenomenologii czasownika "zamieszkiwać" i tylko ci, którzy się tego nauczyli, mogą zamieszkiwać w sposób intensywny. (...)" [Gaston Bachelard, Poetyka marzenia, przeł. L. Brogowski, Słowo/obraz terytoria, Gdańsk 1998]

Muchę i Hulbója zajmują przedmioty. Mucha wytwarza nowe. Ich potencjał użytkowy uwalnia od fiksacji funkcjonalnej. Hulbój dekonstruuje już istniejące. Powołuje sytuacje, w które przedmioty mogłyby same chcieć się zestawić. Dla obu punktem wyjścia są pierwsze dziecięce odkrycia.

Jarek Hulbój: Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP). Dyplom w dziedzinie rzeźby i rysunku. W praktyce artystycznej zajmuje się głównie relacjami obecności wobec kontekstu przestrzeni i granicą między fizycznymi a wyobrażeniowymi możliwościami jej poszerzania. Używa obiektu, dźwięku, fotografii, wideo,performansu. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych, brał udział w ponad czterdziestu wystawach i projektach zbiorowych w Polsce, Armenii, Słowacji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Estonii, Danii i USA. Równolegle prowadzi autonomiczną działalność projektową łącząc w równym stopniu techniki rzemieślniczej metodologie badawcze współczesnego dizajnu. Współpracuje także z artystami, projektantami, galeriami i muzeami w obszarze produkcji i wsparcia technologicznego. W działalności kuratorskiej interesuje się głównie badaniem i zestawianiem metodologii stosowanych przez artystów i projektantów.W latach 1996–2000 kurator wystaw młodych debiutujących artystów w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem. W roku 1996 kurator wystaw Przestrzeń i jej wymiary w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Poznaniu oraz Polimetrie (wraz z Christianem Tomaszewskim) w Galerii Awangarda we Wrocławiu. W roku 1999 kurator (wraz z Antonem Ciernym) wystawy Pobyt stały w Tatranskiej Galerii Elektraren w Popradzie na Słowacji i w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w latach 2012 i 2013 – wystawy Drzewo w Galerii Miejskiej w Zakopanem, Instytucie Polskim w Budapeszcie w ramach Design HétBudapest i na Łódź Design Festiwal, w roku 2014 Schronieniew Tatrzańskim Parku Narodowym i na Łódź Design Festival. Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie i w School of Form w Poznaniu.

dr hab. Bartek Mucha: studiował na ASP w Krakowie (dyplom 2004) i w ESAG w Paryżu. Doktorat z wzornictwa na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie (2010). Projektant 2 i 3 D. W latach 2004-11 lat wokalista i autor tekstów zespołu math rockowego Maria Celeste. Poza tym jako artysta jest twórcą instalacji i krótkich form wideo. W latach 2004-2009 prowadził projekt The POOR Life, w ramach, którego powstało kilkadziesiąt prototypów przedmiotów codziennego użytku pokazywanych na dziesiątkach wystaw w kraju i zagranicą. W tym na 6 wystawach indywidualnych. Po ukończeniu projektu POOR rozpoczął działalność para architektoniczną – Pararch (www.pararch.com), której celem jest eksplorowanie problemu domu, schronu i noclegu. Ostatnio zajął się produkcją i dystrybucją swoich projektów przyjmując w tym celu nazwę Poorex.