Wody Polskie przygotowują się do przebudowy budynku przy ul. Kolumba 79/80, który ma być nową siedzibą tej instytucji. 12 stycznia ma zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
Przedmiotem przetargu jest opracowanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę i na jej podstawie wykonanie robót budowlanych. Zainteresowane firmy mogą zgłaszać się do 11 stycznia.
Budynek z końca XIX wieku
Budynek przy ul. Kolumba 79/80 to najniższy obiekt w kompleksie wytwórni alkoholu i drożdży C. Lefevre’a. Wraz z sąsiednimi budynkami poprzemysłowymi (Kolumba 81-83), malowniczo wyrasta niemal bezpośrednio z rzeki, stąd potoczna nazwa tej okolicy – „szczecińska Wenecja”. Historię budynku szczegółowo opisała dr Małgorzata Gwiazdowska (dawna miejska konserwator zabytków w Szczecina), która na potrzeby dokumentacji przetargowej przygotowała „Informację o obiekcie wraz z określeniem zakresu prac konserwatorskich”.
Budynek mieszkalny stanął na tej nadodrzańskiej działce w 1890 r. Na początku XX wieku włączono go w obręb sąsiednich nieruchomości należących do Carla Lefevre’a. W 1911 r. został rozbudowany, dobudowano nową część przy sąsiednim budynku fabrycznym (Kolumba 81), w miejscu zasypanego kanału oddzielającego wcześniej obie nieruchomości. Po wojnie mieściły się tam mieszkania komunalne.
Wyznaczony był do rozbiórki
„Zniszczenia budowli spowodowane zarówno ostatnią fazą działań wojennych, pożarem a także powojenną odbudową i niewłaściwym użytkowaniem, a następnie opuszczeniem obiektu przez użytkowników sprawiły, że zabytkowa substancja uległa znacznej degradacji” – pisze dr Gwiazdowska.
Niszczejący budynek w 2017 r. został przeznaczony do rozbiórki. Później jednak trafił do Skarbu Państwa i pojawiły się nowe pomysły na jego zagospodarowanie. Miała powstać tam siedziba Urzędu Żeglugi Śródlądowej, ogłoszono nawet trzy przetargi, ale okazało się, że zaproponowane oferty przewyższały możliwości zamawiającego. Teraz próbę rewitalizacji budynku podejmą Wody Polskie.
W środku najciekawsza jest stajnia
Planowana jest modernizacja fasad budynku, zwłaszcza tych od strony ulicy i rzeki. Remont przejdzie też ceglany mur z 1907 r., który otacza sąsiadujący z budynkiem plac. Wnętrza są bardzo zniszczone, ale tam też wskazano pomieszczenia, których historię warto chronić. Chodzi przede wszystkim o dawną stajnię w części parterowej budynku od strony Odry. Zachował się tam układ konstrukcyjny żeliwnych słupów obudowanych betonem, a także stanowisko do wiązania koni, żłoby i ceramiczna posadzka z ryflowanych płytek. Oryginalnym fragmentem historycznego układu przestrzennego jest również piwnica we wschodniej części budynku z czworobocznymi filarami wspierającymi strop Kleina.
W przebudowanym budynku znajdą się przede wszystkim pomieszczenia biurowe dla pracowników Wód Polskich. Przewidziano również miejsce m.in. na centrum edukacji czy salę konferencyjną.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej zajmuje się przede wszystkim ochroną przed powodzią i suszą oraz zarządzaniem środowiskiem wodnym i korzystaniem z wód. Obecna szczecińska siedziba tej instytucji mieści się przy Tamie Pomorzańskiej.
Komentarze
20