Trudno ustalić granicę wieku, od której można tak o kobiecie powiedzieć. Zaznaczyć należy, że nie powinno to żadnej z kobiet obrażać, ponieważ takie wyodrębnienie pozwala zauważyć szczególne potrzeby i wymagania tej grupy. Wszechobecny kult młodości powoduje, że większość ofert aktywności w czasie wolnym kierowana jest do osób młodych. Seniorki to grupa kobiet, które mimo iż często pozostają młode duchem, potrzebują ofert dostosowanych do ich potrzeb. Co więcej, to właśnie one maja już dorosłe dzieci, którym nie muszą poświęcać czasu, mniej obowiązków domowych- wolny czas, w którym mogą skoncentrować się już tylko na sobie. Co takim kobietom oferuje Szczecin?

Bo nigdy nie jest za późno na…

Wyjątkowym miejscem dla tej grupy szczecinianek jest niewątpliwie Akademia Seniora. Mieszcząca się przy Al. Wojska Polskiego 121, ma wiele do zaoferowania. Za stosunkowo niewielką, jak na szczecińskie warunki, opłatą można tu wziąć udział w zajęciach z 5 sekcji:

  • sekcja komputerowa, w której organizowane są kursy komputerowe na różnych poziomach zaawansowania, ale także na przykład kurs cyfrowej obróbki zdjęć;
  • sekcja językowa, w której skorzystać można z kursów języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego również w grupach dostosowanych do poziomu zaawansowania uczestników;
  • sekcja gimnastyczna, w której prowadzone są zajęcia sportowe dostosowane do wieku uczestników i ich potrzeb, jak na przykład „zdrowy kręgosłup” czy gimnastyka ogólnorozwojowa - w ramach tej sekcji prowadzone są również zajęcia taneczne;
  • sekcja humanistyczna, a w niej m.in.: warsztaty teatralne, kurs wizażu i stylizacji, warsztaty prawnicze;
  • sekcja artystyczna.

W Akademii Seniora można nie tylko zdobyć nowe umiejętności, ciekawie spędzić wolny czas, ale również nawiązać znajomości wśród tak samo aktywnych rówieśników.

Kolejną propozycją związaną z rozwojem i kształceniem jest szczecińskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, które mieści się przy ul. Mariackiej 10A/2. Prowadzone są tam przez specjalistów z różnych dziedzin nauki wykłady, seminaria, dyskusje i konferencje naukowe. Są to dziedziny nauki dotyczące w szczególności ludzi starszych. Dla słuchaczy organizowane są również spotkania z ludźmi nauki, kultury. Ważnym elementem w działalności Uniwersytetu jest prowadzenie dla studentów-seniorów aktywnej działalności turystyczno-krajoznawczej. Członkostwo odnawialne  jest  każdego roku.

Słuchacze     mają    możliwość    działania   w  24 zespołach zainteresowań m.in.: literacko-historycznym, plastycznym, brydżowym czy kronikarskim. Ponadto prowadzone są również zajęciach  terapii  ruchowej, kursy języków obcych oraz  zajęcia  komputerowe. Nad programem edukacyjnym czuwa Rada Programowo - Naukowa składająca się z przedstawicieli naukowych wyższych uczelni.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Coraz bardziej popularne staje się tworzenie dla seniorów specjalnych aktywności sportowych. Powszechnie wiadomo, że trening powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Z taką propozycją, przygotowaną odpowiednio do możliwości zdrowotnych i bezpieczeństwa seniorek, wychodzi coraz więcej szczecińskich klubów fitness.

Przykładem może być Lady Fitness "MAZOWIECKA 13", do którego, jak sama nazwa wskazuje, wstęp mają tylko kobiety. W ofercie klubu możemy znaleźć zajęcia jak: „AKTYWNA +50” oraz „SENIOR +60”, pozwalające zapobiegać problemom charakterystycznym dla tego wieku, czyli pomocne w profilaktyce osteoporozy i schorzeń kręgosłupa. 

Specjalne potrzeby seniorów zostały dostrzeżone również w ofercie szczecińskiego centrum sportowo-rekreacyjnego ACTIVE, mieszczącego się na Placu Kilińskiego 3 oraz przy ul. Krzywoustego 9-10. W myśl zasady, że trening poprawia jakość życia w każdym wieku, stworzone zostały specjalne jednostki treningowe dla przedziału wiekowego 55+. Zajęcia te oznaczone są w ofercie klubu jako polecane dla seniorów. Tu również jest w czym wybierać od specjalnie dostosowanego „delikatnego” treningu na rowerach stacjonarnych do zajęć pilatesu polecanego szczególne jako antidotum na problemy z kręgosłupem.

Wszystkie zapytane o zdanie seniorki zgodnie jednak potwierdzają, że to wciąż za mało. Wydłuża się średnia życia, dzięki osiągnięciom medycyny coraz więcej osób również w jesieni swojego życia cieszy się dobrym zdrowiem i pełnią sił witalnych. Dzisiejsze babcie, różnią się bardzo od babć sprzed kilkudziesięciu lat. Dlatego ważne jest, aby mogły znaleźć coś, co poprawi jakość ich życia, pozwoli aktywnie i ciekawie spędzać wolny czas nie musząc martwić się o metrykę.