Rejestrując swoją działalność, przedsiębiorca jest zobowiązany podać adres biura. Ważne jest, by z wyprzedzeniem sprawdzić, jakie lokale oferuje rynek i określić, czego potrzebuje firma.

Zdefiniowanie potrzeb firmy

Przed wynajmem konkretnego lokalu, należy zdefiniować potrzeby swojego przedsiębiorstwa. Przestrzeń musi być na tyle duża, by każdy pracownik miał swoje stanowisko. Poza tym, trzeba pamiętać o ulokowaniu sprzętów biurowych: komputerów, drukarek, skanerów, rzutników. W biurze musi być także miejsce na szafy do przechowywania dokumentów i przestrzeń socjalna, gdzie można napić się kawy czy zjeść śniadanie. Oczywiście przy wyborze lokalu należy wziąć pod uwagę również rodzaj działalności. W zależności od branży inne będą potrzeby metrażowe. Graficy komputerowi, programiści czy architekci potrzebują większej przestrzeni niż np. księgowy.

Lokalizacja

Bardzo istotną kwestią przy wyborze biura jest jego lokalizacja. Oczywistym jest, że umiejscowienie w centrum miasta jest ogromnym ułatwieniem dla klientów. Zdarza się, że ulokowanie na obrzeżach, nastręcza trudności związanych z dojazdem. Poza tym, warto pamiętać o samym wyglądzie budynku. Biura w drapaczach chmur robią lepsze wrażenie, niż lokal w starej kamienicy. Sam gmach firmy kreuje w umyśle odbiorców jej wizerunek. Przykładem bardzo popularnych miejsc do wynajęcia biura są biurowce Szczecin. Oszklone wysokie budynki wspaniale się prezentują i budzą w kontrahentach zaufanie do przedsiębiorstwa. Przy wyborze lokalizacji warto sprawdzić dostępność parkingów dla pracowników i klientów oraz ogólną renomę miejsca. Powierzchnie biurowe Szczecin mieszczą się na przykład w najlepszych budynkach miasta.

Rodzaje biur

Przy wyborze lokalu trzeba także zwrócić uwagę na rodzaj biura. W ostatnim czasie bardzo popularne są przestrzenie coworkingowe. W jednym pomieszczeniu znajduje się kilka stanowisk pracy, które są oddzielone ściankami działowymi. Jest to świetne rozwiązanie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub freelancerów, którzy chcą oddzielić przestrzeń domową od zawodowej. W biurze coworkingowym, wynajmujący otrzymuje własne stanowisko pracy i dostęp do wspólnych sprzętów biurowych: drukarek, skanerów, komputera. Przy wyborze takiego lokalu warto zwrócić uwagę na wielkość biurka i krzesło. Istotne jest także, czy biurko będzie do nas przydzielone, czy za każdym razem musimy wybrać inne miejsce pracy. W przestrzeni coworkingowej powinniśmy się czuć swobodnie i komfortowo, dlatego warto zwracać uwagę na tego rodzaju szczegóły. Innym rodzajem biura jest open space, gdzie stanowiska ustawione są w rzędach. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku większych firm, w których pracownicy nie prowadzą rozmów telefonicznych. Przed wyborem open space trzeba zastanowić się czy jest to optymalne rozwiązanie dla przedsiębiorstwa. W takich przestrzeniach występuje brak prywatności i hałas. Z drugiej strony, komunikacja między pracownikami jest szybsza i łatwiejsza. Alternatywą jest wynajęcie gabinetu w biurowcu albo niewielkiej przestrzeni pod klucz.