warsztaty

CIAŁA W KOSMOSIE. Warsztaty w ramach cyklu "SENSACJE człowiek i sytuacje"

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 14.09.2019
O której godzinie?
15:00
Do kiedy?
Niedziela, 15.09.2019
Do której godziny?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Przeciętny współczesny człowiek żyjący w mieście, ma znacznie więcej okazji do kontaktu dotykowego z innymi ludźmi niż jeszcze 100 lat temu. Dzieje się tak z racji zagęszczenia ludności na terenach miejskich, korzystania z transportu publicznego, czy rozwiniętego sektora usług (np. pielęgnacja ciała, medycyna). Paradoksalnie łatwość i swobodne doświadczanie poprzez dotyk staje się coraz bardziej problematyczne. Ludzie bronią się przed dotykiem, bronią swojej prywatnej przestrzeni, odczuwają dyskomfort kojarzony z poczuciem braku kontroli. W efekcie powstaje nienaturalna potrzeba izolacji, oddzielenia, a stąd już prosta droga do nadużyć, konfliktów i wypaczonego rozumienia wspólnoty bycia w przestrzeni.

 

Ćwiczenia proponowane na warsztatach mają na celu ponownie oswoić lub (w przypadku dzieci) podtrzymać naturalny stosunek do dotyku, zachęcić do form spędzania czasu z uwzględnieniem zmysłu dotyku. Bezpieczna przestrzeń warsztatu zapewni odpowiednie środowisko do swobodnego doświadczania.  

Warsztaty zaplanowano w dniach 14 - 15 września w godz. 15:00-18:00.

Prowadzenie: Dagmara Pochyła i Mateusz Samolong.

Dagmara Pochyła to torunianka, która od 9 lat mieszka i tworzy w Szczecinie. Magister sztuki, artystka plastyk, absolwentka WSP na UMK w Toruniu, kierunek Edukacja Artystyczna, specjalizacja Plastyka Intermedialna. Wielokrotnie nagradzana za teledyski i animacje (Yach 2015 i 2016, Animocje, Euroshorts 2017, SEFF Shorty, PLMVA 2018), artystka ma w swoim dorobku wystawy w uznanych galeriach sztuki w kraju i za granicą, jest współtwórczynią pierwszego programu edukacyjnego w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Działająca w Fundacji You Have It w Toruniu, gdzie w ramach tejże realizowała wiele autorskich warsztatów artystycznych (więcej info na www.youhaveit.pl). W Szczecinie współpracowała z zespołami muzycznymi Big Fat Mama i Ma, będąc odpowiedzialna za ich kompletną identyfikację wizualną (grafika, kostiumy, foto, video). Swoje zamiłowanie do pracy edukacyjnej rozwijała już na studiach pracując w toruńskim MDK-u, następnie szkoliła się m.in. w Amsterdamie na kursie Training for Trainers podczas międzynarodowego Stranger Festival, współpracowała ze znanymi organizacjami kultury, projektując i realizując warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in.: w Gdańsku ze Stowarzyszeniem Kultura Miejska. Jest związana z nieszablonowym artystyczno-naukowym projektem Instytut B-61. Oprócz tego, że realizuje swoje prace w ramach spektaklu jest współscenarzystką krótkich form filmowych powstałych na kanwie Ewolucji Gwiazd.  

Mateusz Samolong to muzyk, kompozytor, manager i współtwórca znanych szczecińskich zespołów: Big Fat Mama (Ambasadorzy Szczecina) i Ma. To również pomysłodawca i organizator festiwalu "Nogi z waty" (Stara Rzeźnia 2017), współtwórca nagradzanych na festiwalach teledysków oraz pomysłodawca szalonych strojów scenicznych.

Oba warsztaty są częścią projektu „SENSACJE człowiek i sytuacje”. Projekt „SENSACJE człowiek i sytuacje” to cykl warsztatów, których celem - poprzez doświadczenia zmysłowe - jest większa świadomość w recepcji zarówno sztuki jak i otaczającej nas rzeczywistości. To właśnie zmysły będą spoiwem łączącym cały cykl warsztatów. Działania projektowe (od maja do października) skierowane są do wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). Zajęcia poprowadzą: Dagmara Pochyła, Maria Stafyniak, Natalia Wiśniewska, Małgorzata Goliszewska, Paweł Kula, Jakub Grajkowski i Mateusz Samolong. Udział w warsztatach jest bezpłatny!

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Gminy Szczecin oraz współpracy z partnerami (Ośrodek Teatralny Kana, Dom Kultury 13 Muz, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Dom Kultury „Klub Skolwin”) wszystkie warsztaty są bezpłatne. Cały projekt realizuje Stowarzyszenie Edukacyjno - Artystyczne „Oswajanie Sztuki”, a za koordynację odpowiadają Maria Stafyniak i Beata Zuzanna Borawska (promocja, rekrutacja).

Warsztaty przeznaczone są dla 10 osób od 25. roku życia. Chęć udziału w warsztatach prosimy zgłaszać na adres e-mail: sensacje@oswajaniesztuki.pl. (Decyduje kolejność zgłoszeń).

Wstęp wolny

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję