Już od ośmiu lat Chór Akademii Morskiej eksperymentuje z różnymi gatunkami muzycznymi, udowadniając, że chóralistyka może być dla każdego. Był już jazz, kabaret, muzyka etno. Tym razem przyszedł czas na połączenie z hip-hopem.
Cykl Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie – Wspólne brzmienia: „Chór Akademii Morskiej w Szczecinie & Industrial Project” to autorski pomysł dyrygentki dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Powstał osiem lat temu i na przestrzeni tego czasu pokazał, że śpiew chóralny można połączyć z innymi gatunkami muzycznymi i uzyskać niesamowity efekt. W tegorocznej edycji do wspólnego przedsięwzięcia zaproszono zespół Fisz Emade Tworzywo, który znany jest z wykonywania szeroko pojętej muzyki hip-hopowej, m.in. z wpływami takich gatunków jak jazz, downtempo czy funk, a warstwa tekstowa jest dla muzyków niezwykle istotna.
– Staramy się udowadniać, że chóralistyka jest naprawdę wszystkim bardzo bliska i możemy połączyć ją z każdym gatunkiem muzycznym. W poprzednich edycjach połączyliśmy się z jazzem, była fuzja z etno, gościł u nas kabaret – Grupa MoCarta. Tym razem pomyśleliśmy, że zrobimy coś zupełnie innego i chyba faktycznie bardzo zaskakującego – przyznaje Sylwia Fabiańczyk-Makuch.
– Nie miałem wątpliwości, że w takiej naszej eklektycznej formie, chór będzie z jednej strony wyzwaniem i czymś naturalnym zarazem. Nie spodziewałem się, że będzie to aż tak dobry efekt – mówi Bartosz Waglewski, raper i wokalista zespołu Fisz Emade Tworzywo. – Chór dopełnia to, o czym opowiadamy w utworach, dodaje lirycznej, mocnej strony.
Podczas koncertu usłyszymy wszystkie najważniejsze przeboje grupy, a także utwór, który znajdzie się na najnowszej płycie przewidzianej na październik. Na samym jednak wstępie zaprezentowane zostanie dzieło, które skomponował specjalnie na tę okazję Miłosz Wośko.
– Utwór „Syreny” tekstowo bazuje na fragmentach z XII pieśni „Odysei” Homera. Rozmawiając z Sylwią, szukaliśmy morskiej opowieści, która byłaby inspirująca dla tekstu i ciekawa do przetworzeń – tłumaczy Wośko. – W kulturze mamy wyobrażenie syren, które wabiły żeglarzy i wszyscy się zastanawiają, jak śpiewały, że im się to udawało. W moim odczuciu musiały śpiewać to nie tyle ładnie, co ciekawie. Więc teraz właśnie szukamy, jak to mogłoby brzmieć.
Koncert odbędzie się w poniedziałek, 30 sierpnia 2021 roku, o godz. 20:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Bilety na koncert w cenie 75 i 89 zł do nabycia na stronie www.bilety.fm oraz w punktach sprzedaży na Zamku i na placu Żołnierza.
Fot. Hubert Grygielewicz:
Komentarze
1