Zapraszamy na spacer za Słońcem z artystą Pawłem Kulą. Zaczniemy od krótkiego wprowadzenia, podczas którego zbudujemy proste aparaty do solarigrafii, a następnie wybierzemy się na spacer, żeby zamontować nasze kamery w różnych zakamarkach Śródmieścia. Jest nadzieja, że już miesiąc później uda nam się zobaczyć niezwykłe obrazy naszego miasta. Powstanie z nich wystawa, którą będzie można oglądać w ŚRODKU, a także w GALERIACH [od] ULICY, czyli wyremontowanych witrynach dawnych sklepów piwnicznych przy ul. Jagiellońskiej 91 i 92.
Zapraszamy na spacer za Słońcem z Pawłem Kulą!
Jesienią 2000 roku trzech fotografów (Diego López Calvin, Sławomir Decyk, Paweł Kula) sformułowało w Szczecinie założenia wspólnego eksperymentu, który nazwali Projektem Solaris. Eksperyment ten polegał na rejestrowaniu widoków wędrującego po niebie słońca z lokalizacji różniących się szerokością geograficzną podczas półrocznych ekspozycji. Początek i koniec naświetlania zdjęcia wyznaczały momenty przesileń (czerwiec-grudzień), aparaty były samodzielnie przygotowywanymi kamerami otworkowymi, a pojawianie się negatywu polegało na powolnym ciemnieniu soli srebra.
Najważniejszym elementem pomysłu była jednak decyzja o zaangażowaniu jak największej liczby uczestników, którzy mogliby fotografować widoki z najróżniejszych miejsc na świecie. Z tego powodu twórcy projektu uprościli technikę pozyskiwania obrazów: fotografujący nie musieli się znać na tego typu fotografii – dzięki klarownym wskazówkom mogli w kilka minut zbudować prosty aparat, a po skończonym naświetlaniu, dzięki skanerowi, szybko uzyskać efektowny obraz pozytywowy. Popularność tego pomysłu przekroczyła to, co sami autorzy pierwotnie zaplanowali. Idea Projektu Solaris rozpowszechniła się w sieci, a wykorzystywany w nim sposób rejestracji nazwano solarigrafią (angielski termin: solargraphy) - obecnie jest to jedna z popularniejszych metod w obszarze alternatywnych technik fotograficznych na świecie.
W imieniu Środka. Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego i Pawła Kuli zapraszamy wszystkich chętnych na spacer za Słońcem. Zaczniemy od krótkiego wprowadzenia, podczas którego zbudujemy proste aparaty do solarigrafii, a następnie wybierzemy się na spacer, żeby zamontować nasze kamery w różnych zakamarkach Śródmieścia. Jest nadzieja, że już miesiąc później uda nam się zobaczyć niezwykłe obrazy naszego miasta. Powstanie z nich wystawa, którą będzie można oglądać w ŚRODKU, a także w GALERIACH [od] ULICY, czyli wyremontowanych witrynach dawnych sklepów piwnicznych przy ul. Jagiellońskiej 91 i 92.
Spotykamy się 16 listopada (sobota) o godz. 11.00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł. Królowej Jadwigi 44b).
UDZIAŁ JEST BEZPŁATNY.
Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin (Szczecin Floating Garden) w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie" (Rewitalizacja Alei Wojska Polskiego w Szczecinie).
Komentarze
0