To najmłodszy oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, zdobywca Sybilla, prestiżowej nagrody muzealnej, okrzyknięty najlepszym budynkiem świata – Centrum Dialogi Przełomy przez 5 lat swojej działalności pokazało, że jest miejscem niezwykle ważnym na mapie Szczecina.
Wystawa „Miasto w mieście. 5 lat MNS–CDP” znajdująca się na placu Solidarności (pasaż od strony ul. Małopolskiej) podsumowuje działanie Centrum Dialogu Przełomy – najmłodszego oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie – od otwarcia aż do dziś i będzie dostępna do połowy czerwca. Organizatorem jest Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
– CDP to przedstawienie historii i najważniejszych wydarzeń, które wpłynęły na dzieje Polski i Europy. To dla nas cenne miejsce – mówi Anna Bańkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
– To czas na refleksję nad tym, jak Muzeum Narodowe w Szczecinie kształtuje krajobraz Szczecina. Wały Chrobrego i budynek przy Staromłyńskiej 27, maszt Maciejewicza, uratowane Dźwigozaury. I Centrum Dialogu Przełomy, które wraz z budynkiem Filharmonii są jedną z obecnych ikon miasta – zauważa Lech Karwowski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Centrum Dialogu Przełomy zostało oficjalnie otwarte 24 stycznia 2016 r. Placówka dostała liczne prestiżowe międzynarodowe nagrody. Została uznana m.in. za najlepszy budynek świata, a plac nad nią za najlepszą przestrzeń publiczną. Podziemna wystawa stała została uhonorowana nagrodą Sybilla (uznana za najlepszą wystawę wśród wystaw historycznych i archeologicznych w Polsce), otrzymała też wyróżnienie w najstarszym muzealnym konkursie europejskim EMYA za działalność na rzecz społeczności lokalnej.
– Centrum Dialogu Przełomy nie jest miejscem obojętnym, budzie emocje, mówimy o historii wciąż żywej, co do której ludzie mają różne opinie. Bardzo nam zależy, aby młodzież uczyła się u nas kultury. Stworzyliśmy ponad 50 wystaw czasowych, ponad 200 debat. Chcemy pokazywać ludzi, o których duża historia zapomina, ale bez których nie byłoby liderów znanych z podręczników – przyznaje Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pomysłodawczyni i kierownik Centrum Dialogu Przełomy.
Rocznie Centrum Dialogu Przełomy odwiedzało około 40 tysięcy osób. W muzeum często gościli nauczyciele i młodzież z całego Pomorza Zachodniego – na konferencjach metodycznych, a także debatach oksfordzkich, lekcjach historii organizowanych w przestrzeniach muzealnych i historycznych (np. Poczdam, Peenemünde, Sachsenhausen, Ravensbrück). Współpraca z wieloma podmiotami zaowocowała ciekawymi projektami, np. Wirtualny Teatr Historii czy Światowy Festiwal Głosu.
– Przed nami wielka praca, której się nie boimy, mam nadzieję na dalsze wsparcie i na to, że publiczność, która mogła się od nas odzwyczaić, wróci do nas. Będziemy mieć w ofercie wiele ciekawych rzeczy – zapowiada Kuchcińska-Kurcz.
Komentarze
2