Otwarty pokaz filmu „Trzy dni w Szczecinie” to jedno z wydarzeń przygotowanych z okazji 2. urodzin Centrum Dialogu Przełomy MNS. Do wspólnego świętowania Muzeum zaprasza w ten weekend.
Strajk ze stycznia 1971 roku był jedynym momentem, gdy czołowych przywódców komunistycznych zmuszono do otwartej debaty ze strajkującymi robotnikami. Pierwszy sekretarz KC PZPR Edward Gierek, premier Piotr Jaroszewicz, szef MSW Franciszek Szlachcic i gen. Wojciech Jaruzelski, będący wówczas szefem resortu obrony narodowej i posłem ziemi szczecińskiej, przyjechali do szczecińskiej stoczni 24 stycznia. Po zakończeniu spotkania, które trwało aż 9 godzin, Gierek obiecał spełnić 11 z 12 postawionych przez robotników postulatów. Tak się jednak nie stało.
Taśmy ze spotkania w stoczni zostały przemycone na Zachód i na ich podstawie powstał scenariusz filmu „Trzy dni w Szczecinie”. Nasze miasto zagrał Manchester. Brytyjczycy znaleźli też aktora fizycznie podobnego do Edwarda Gierka. W filmie wystąpił również lider styczniowego strajku, Edmund Bałuka, który w latach 70. przebywał na emigracji.
- W gruncie rzeczy poza zabawnymi – jeśli można to tak określić – tarczami zomowców to film nie odbiega od rzeczywistości. Bolesław Sulik specjalnie przyjeżdżał do Polski np. po to, żeby tutaj kupić Trybunę Ludu, żeby w filmie była pokazana autentyczna gazeta z Polski. Wydarzenia są odtworzone w miarę wiernie – mówił nam dr Marcin Stefaniak tuż przed szczecińską premierą filmu w 2013 r.
Półtoragodzinną produkcję będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę, 28 stycznia, w sali konferencyjnej CDP MNS. Pokaz rozpocznie się o godz. 12:00. Wstęp jest bezpłatny.
Darmowy wstęp i konkurs
W programie urodzinowych atrakcji znalazło się jeszcze sobotnie spotkanie (27 stycznia) z dr Martą Turkot oraz debata „Religia w nowoczesnym państwie demokratycznym – szansa czy zagrożenie? Od Solidarności do dzisiaj”. Zaplanowano je o godz. 17:00 w sali konferencyjnej CDP. Godzinę wcześniej rozpocznie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej muzeum, opowiadającej o najważniejszych wydarzeniach w historii powojennego Szczecina. W sobotę, 27 stycznia, „Przełomy” można zwiedzać bezpłatnie. Na odwiedzających czeka konkurs „Co nowego w „Przełomach”?”, w którym do wygrania są publikacje z Wydawnictwa Muzeum Narodowego w Szczecinie. Szczegółowy program obchodów można znaleźć tutaj
Centrum Dialogu Przełomy zostało oficjalnie otwarte w styczniu 2015 r. W ubiegłym roku muzeum odwiedziło ponad 40 tys. osób.
Komentarze
1