Blisko 100 teatrów z całej Polski bierze udział w ogólnopolskiej akcji „bilety za grosze”. W Szczecinie spektakle za 500 groszy obejrzymy w Pleciudze, Teatrze Współczesnym oraz Teatrze Polskim.
W tym roku zmieniła się nieco formuła akcji. Sprzedaż biletów za 500 groszy (czyli 5 zł) rozpocznie się 13 maja i będzie prowadzona jedynie w kasach teatrów, ale spektakle będą wystawiane nie tylko w następną sobotę (tak jak to miało miejsce w roku ubiegłym), ale przez cały tydzień - aż do 20 maja.
Co zoboczymy w Szczecinie?
Na spektakle za 500 groszy zapraszają trzy szczecińskie instytucje: Teatr Współczesny, Teatr Polski oraz Teatr Lalek Pleciuga. W tym pierwszym 14 maja zostanie wystawiony „Pan Tadeusz”. To pełna rozmachu inscenizacja Ireny Jun, która wydobywa pełną humoru treść jednego z najważniejszych utworów polskiej literatury, buduje dynamiczną akcję, kreśli sylwetki niezwykłych bohaterów, czyniąc go atrakcyjnym dla współczesnego widza.
W dwóch pozostałych teatrach przedstawienia za grosze będzie można obejrzeć 20 maja. Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na najnowszy spektakl dla dzieci pod tytułem „Kiedy zakwitnie margerytka”. Jak czytamy w opisie przedstawienia, „ta prosta i urokliwa historia w piękny sposób wprowadzi młodsze dzieci w świat wartości. Co będzie silniejsze: lenistwo, strach i chęć zdobycia podziwu – czy przyjaźń? O tym przekonacie się, gdy wraz z kaczątkami wyruszycie na poszukiwanie pierwszej margerytki”.
Natomiast na scenie Teatru Polskiego w ramach akcji zobaczymy „Magię obłoków”. Jest to spektakl muzyczny oparty na muzyce Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechuty. Piosenki układają się w metaforyczną opowieść o poszukiwaniu duchowości we współczesnym świecie. I o tym, że prawdziwy sens istnienia tkwi w sprawach najprostszych, naturze, kontakcie z drugim człowiekiem.
Akcja „bilety za grosze” po raz pierwszy odbyła się w 2015 roku z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego polskiego teatru publicznego. Bilety kosztowały wówczas 250 groszy. W roku ubiegłym cena nawiązywała do 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a. Pomysłodawcą akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Komentarze
0