Pierwsza okazja to urodziny Eilharda Lubinusa, autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, określanej jako mistrzostwo i arcydzieło XVII-wiecznej kartografii. Druga, pod koniec tygodnia, w ramach cyklu „Ścieżkami Pomorza”. 

W poniedziałek, 23 marca, przypada 450. rocznica urodzin słynnego XVII-wiecznego naukowca, Eilharda Lubinusa. Tego dnia Zamek zaprasza wszystkich chętnych w godz. 10:00 – 18:00 na bezpłatne zwiedzanie Muzeum Zamkowego. Natomiast o 17:00 proponuje spacer po obiekcie razem z przewodnikiem, który podczas oprowadzania skupi się przede wszystkim na postaci Lubinusa.

Wstęp na zwiedzanie z przewodnikiem jest wolny. Zbiórka o godz. 17:00 wewnątrz Muzeum Zamkowego (wejście J z dużego dziedzińca).

Mistrzostwo tamtych czasów

Dzieło Lubinusa – Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego – opracowane na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II to jedna z najważniejszych map regionu. Prace nad nią trwały kilka lat (1610 - 1618) i poprzedzało je ponad 5 tys. obserwacji w plenerze. Mapa obejmuje cały obszar Księstwa Pomorskiego, tj ok. 30 tys. km2, które w owym czasie było podzielone na Księstwo Szczecińskie i Wołogoskie. Zaznaczono na niej około 3 tysięcy obiektów, oprócz miejscowości również lasy, rzeki, drogi oraz folwarki, owczarnie, papiernie i młyny, a nawet pompy wodociągowe.

- To mistrzostwo XVII-wiecznej kartografii, kopalnia wiedzy o Pomorzu, wspaniały przykład mecenatu władcy nad sztuką i nauką – wiele jeszcze można tworzyć określeń odnośnie Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego i żadne nie będzie ani trochę przesadzone. Eilhardus Lubinus długo i dokładnie nad tym dziełem pracował, objeżdżając Pomorze wzdłuż i wszerz - tak o mapie Lubinusa mówi Grzegorz Kruszewski, przewodnik miejski.

Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego nie jest jednak tylko dziełem kartograficznym. Wewnętrzną ramę tworzą herby 354 rodzin szlacheckich, a w górnej środkowej części znajduje się drzewo genealogiczne rodu Gryfitów (157 książęcych imion i portretów), począwszy od protoplasty, za którego uznano Świętobora. W 1614 r. Lubinus zdecydował się dodatkow na przyozdobienie swego dzieła widokami miast, które wykonał szczeciński malarz Johann Wolfart.

XVII-wieczne dzieło Lubinusa posłużyło do wyznaczenia 9 tras turystycznych, prowadzących przez 49 miejscowości Pomorza, uwiecznionych na mapie. Przewodnik z opisami tras został wydany w ubiegłym roku.

Zamek poprzez wieki

Zamkowy przewodnik, Tomasz Wieczorek, za darmo będzie też oprowadzał w sobotę, 28 marca. Spacer będzie kontynuacją czwartkowego spotkania z cyklu „Ścieżkami Pomorza (26 marca, g. 18:00, sala Kina Zamek, wstęp wolny), na którym poza wykładem o dziejach Zamku zostanie wyświetlony film „Zamek Szczeciński”, powstały na podstawie archiwalnych taśm.

Podczas sobotniego oprowadzania zostaną omówione etapy kształtowania się budowli zamku przez stulecia, a przewodnik skupi się na zamkowych dziedzińcach i ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Zbiórka chętnych na zwiedzanie pod hasłem „Zamek poprzez wieki” o godz. 12:00 (28 marca) w Muzeum Zamkowym.

Bezpłatny wstęp do Muzeum Zamkowego i oprowadzanie odbędzie się również 3 kwietnia w 772. rocznicę nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia pomorskiego Barnima I. Oprowadzanie 3 kwietnia rozpoczyna się o godz. 17:00. Zbiórka w Muzeum Zamkowym.