W gmachu Morskiego Centrum Nauki na Łasztowni znajdzie się ponad 200 interaktywnych eksponatów. Montaż wystawy stałej jest na coraz bardziej zaawansowanym etapie, więc część z nich jest już gotowa. Przyjrzeliśmy się z bliska kilku najciekawszym.

Przestrzeń na trzech kondygnacjach zostanie podzielona na 5 działów tematycznych: Cała naprzód! (m.in. budowa statków, rodzaj napędów, sposoby sterowania), Chlap! (wodny plac zabaw dla dzieci), Życie na morzu (zawody związane z morzem, obyczaje), Morski żywioł (m.in. sposoby okiełznania morskiego żywiołu), Którędy do Afryki? (metody nawigacji).

Jak to wygląda w szczegółach? Będzie można np. zasiąść w symulatorze za sterami helikoptera – Dzięki wgranej prezentacji będziemy mogli uratować rozbitka – opowiada Karolina Bloom z Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Bardzo różnorodne eksponaty

Każdy ze zwiedzających będzie miał również szansę, by poczuć się jak prawdziwy nurek. Włożyć ręce w specjalne rękawice i głowę w hełm. A tuż obok obejrzeć prawdziwy batyskaf.

– W pracy płetwonurka niezwykle skomplikowany jest proces wynurzania się. Polska ekipa naukowców i płetwonurków wymyśliła rodzaj hotelu i tym właśnie był nasz batyskaf Meduza 2. Miejsce, gdzie płetwonurkowie mogli odpocząć i później kontynuować pracę – mówi Karolina Bloom.

Wśród eksponatów będą też m.in. przecięty na pół jacht, symulator sztormu, mostki kapitańskie czy łódź wioślarska, w której polska czwórka (ze szczecinianami – Markiem Kolbowiczem i Konradem Wasielewskim) zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Będzie też można np. nauczyć się supłania węzłów ratowniczych, a nawet... ciskać gromami.

– Mamy tu kulę plazmową wypełnioną gazami, która przewodzi prąd i dzięki temu możemy miotać gromami – pokazuje Karolina Bloom.

Wszystko powinno być gotowe w 2023r.

Wystawę stałą Morskiego Centrum Nauki przygotowuje spółka Trias Avi z Warszawy. Wartość wykonywanych prac to 27,8 mln zł. Budowa samego gmachu kosztowała 91 mln zł. Częścią MCN będzie też planetarium, pracownie warsztatowe i taras widokowy na dachu.

Data otwarcia nie jest na razie znana. Wystawa stała ze wszystkimi eksponatami będzie gotowa w 2023 roku.