Projekt zmian w budżecie miasta na 2021 rok winduje sumę środków przeznaczonych na inwestycje do rekordowej kwoty 1,273 mld zł. Aktywiści z północnych osiedli Szczecina apelują do radnych, by dopisać jeszcze realizację projektu „Kurs na Północ” (m.in. rewitalizacja okolic Wieży Bismarcka i zagospodarowanie Parku Tilebeinów), który zdobył ponad 10 tys. głosów w ramach ostatniego Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, ale przegrał z inicjatywą wzniesienia pomnika Floriana Krygiera.
Wysokie szacunki kosztów realizacji „Kursu na Północ” (4,3 mln zł) sprawiły, że mimo drugiego miejsca, projekt nie zmieścił się w kwocie przeznaczonej na zadania ogólnomiejskie. Osoby zaangażowane od początku w tę inicjatywę apelują do miasta, by zadanie jednak wpisać do tegorocznego budżetu. Niezaprzeczalnym argumentem jest duża liczba głosów mieszkańców popierających ten pomysł.
„Wyraz wsparcia aktywności mieszkańców”
„Apelujemy i prosimy Państwa Radnych o wprowadzenie do najbliższej kwietniowej noweli budżetu miasta wybranych elementów projektu „Kurs na Północ”, których realizacja mogłaby zostać rozpoczęta jeszcze w tym roku. Pozwoliłoby to wyjść z impasu, w jakim utknęły starania o proobywatelskie rozstrzygnięcie wyników SBO 2021. Byłoby też najlepszym wyrazem wsparcia aktywności mieszkańców i realnym włączeniem ich w procesy współdecydowania o mieście. Kierujemy do Państwa te słowa w nadziei, że nasza prośba spotka się z akceptacją i pozwoli w atmosferze porozumienia ponad politycznymi podziałami włączyć do budżetu 2021 r. zadania, których zasadność realizacji doskonale oddaje ilość uzyskanych głosów” – czytamy w apelu aktywistów z Północy.
Poza wnioskodawcami projektu SBO, pod pismem podpisali się również m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Nasze Golęcino, Stowarzyszenia Stołczyn po Sąsiedzku, Stowarzyszenia Skolwin i my czy Rad Osiedla Golęcino-Gocław i Stołczyn.
Mieszkańcy doczekają się remontu Modrej i Koralowej
Projekt dużej aktualizacji budżetu miasta na ten rok jest już gotowy. Nie ma w nim żadnego z zadań z „Kursu na Północ”. I tak jednak jest rekordowy. Na wydatki majątkowe, czyli inwestycje, zapisano łącznie aż 1,273 mld zł. Największym nowym zadaniem, które pojawi się w budżecie jest remont Modrej i Koralowej.
– To inwestycja, którą mieliśmy zrealizować już dawno, ale ciągle była przesuwana w czasie, ze względu na konflikt z innymi pobliskimi inwestycjami, przez co powodowałaby ogromne utrudnienia. W momencie kiedy zakończymy przebudowę Szafera i węzła Głębokie (finał obu inwestycji planowany jest na wrzesień – red.), wtedy możemy wchodzić na Modrą i Koralową – mówił Michał Przepiera, zastępca prezydenta odpowiedzialny za inwestycje, podczas ostatniej komisji budżetowej.
Dużo nowych zadań
Nowymi punktami w budżecie są też m.in.: projekt przebudowy stadionu Świtu Skolwin, renowacja pomnika „Tym, którzy nie powrócili z morza” czy pieniądze dla Uniwersytetu Szczecińskiego (dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych) na remont budynków Wydziału Prawa przy ul. Narutowicza.
Do budżetu wprowadzono również zwycięskie projekty z ostatniego SBO. W tym roku przede wszystkim przygotowane mają zostać ich dokumentacje, aby w 2022 r. można było ruszyć z pracami budowlanymi.
Inwestycje, na które potrzeba więcej niż szacowano
Ważną zmianą jest też zwiększenie funduszy na realizację wcześniej już wpisanych zadań. To najczęściej konieczność, bo oferty przetargowe przewyższają szacowane wcześniej koszty. Chodzi m.in. o rewitalizację al. Wojska Polskiego i przebudowę pl. Zwycięstwa oraz budowę ronda Walecznych - Mączna - Pszenna.
Projekt zmian w budżecie zostanie przegłosowany podczas najbliższej sesji Rady Miasta, we wtorek 27 kwietnia. Możliwe są jeszcze poprawki.
Komentarze
28