Tyle prac wpłynęło na konkurs urbanistyczno-architektoniczny ogłoszony przez Pomorski Uniwersytet Medyczny. Zwycięzca zaprojektuje budynek (lub budynki) kliniczno-dydaktyczno-badawczy, który stanie w wielkim wykopie tuż przy szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej. Wyniki 13 marca.
Na potrzeby prac sądu konkursowego, zgłoszone projekty zostały zanonimizowane, więc uczelnia nie może podać ich autorów. Wcześniej jednak ogłoszono listę 16 podmiotów dopuszczonych do konkursu (dwa z nich nie złożyły prac w wymaganym terminie do 28 lutego), na której znajdziemy m.in. pracownie architektoniczne ze Szczecina, Warszawy, Poznania, a nawet jedną ze szwedzkiego Goteborga.
Zgłoszone koncepcje oceni sąd konkursowy, na którego czele stoi prof. Stefan Jan Scholz z Berlina. Zwycięzca otrzyma 120 tys. zł i zaproszenie do negocjacji o kontrakt na prace projektowe. Przewidziano też II nagrodę (80 tys. zł), III nagrodę (50. tys. zł) i wyróżnienie (20 tys. zł). Wyniki zostaną ogłoszone 13 marca i wtedy będzie można zapoznać się ze wszystkimi pracami.
Inwestycja za prawie 600 mln zł
Budowa nowego budynku lub budynków (zdecydują o tym projektanci) jest częścią programu rozbudowy wraz z modernizacją Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Szczecinie w zakresie kliniczno-dydaktycznych i medycznych wdrożeń innowacyjnych. Jego realizacja jest możliwa dzięki rządowej dotacji w wysokości blisko 594 mln zł.
Planowana inwestycja w nowy kompleks zajmie mniej więcej połowę olbrzymiego wykopu przy ul. Unii Lubelskiej, w którym Niemcy planowali budowę stadionu na 100 tysięcy miejsc. Powstanie tam Centrum Medycyny Translacyjnej (m.in. z Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej, Mikrobiologii i Immunologii oraz Zakładem Fizjologii) oraz Collegium Pharmaceuticum (m.in. z Zakładem Chemii Leków oraz Zakładem Farmacji Społecznej i Farmakoekonomiki).
Ma być wizytówką miasta
PUM chce, aby nowy kompleks był nie tylko funkcjonalnym centrum kliniczno-naukowo-badawczym, ale również, żeby miał wysoką wartość architektoniczną.
„Zamawiający oczekuje nowoczesnej formy architektonicznej mogącej stać się wizytówką miasta, ale jednocześnie funkcjonalnego i energooszczędnego budynku (lub budynków) o niskich kosztach eksploatacji” – zastrzeżono w ogłoszeniu o konkursie.
Budynek lub budynki mają mieć łączną powierzchnię 55 tys. m2. Zaplanowano też plac na parking na ok. 630 miejsc.
Komentarze
12