Projekcje skandynawskich filmów, gra miejska, koncerty, bezpłatne zwiedzanie Muzeum Techniki i Komunikacji, potańcówka w rytmie skandynawskich hitów, spotkanie z autorką książki „Hygge. Duński sposób na szczęście”, wykład o zorzy polarnej, pokazy walk wikingów, multimedialna wystawa o Norwegii – to tylko część atrakcji przygotowanych z okazji Dni Skandynawskich w Szczecinie.
Tegoroczną edycję Dni Skandynawskich w Szczecinie zaplanowano od 30 marca do 2 kwietnia. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Energia inteligentnych miast". Poza konferencjami biznesowymi i spotkaniami dotyczącymi współpracy międzynarodowej przygotowano mnóstwo propozycji dla mieszkańców Szczecina. Program jest tak bogaty, że każdy powinien znaleźć w nim coś dla siebie. Udział w większości atrakcji jest bezpłatny.

Co więc będzie się działo w skandynawski weekend w Szczecinie?

POKAZY FILMÓW SKANDYNAWSKICH w Klubie Delta

Klub Delta przy ul. Racławickiej 10 w ramach Dni Skandynawskich zaprasza na pokazy filmów naszych sąsiadów z Północy. W repertuarze Filmowych Dni Skandynawskich znalazły się głośne i doceniane na międzynarodowych festiwalach produkcje z ostatnich lat. Ich autorzy to m.in. Thomas Vinterberg, który z Larsem von Trierem stworzył manifest Dogmy oraz jedna z największych nadziei duńskiego kina Tobias Lindholm. W sumie w Klubie Delta będzie okazja zobaczyć trzy filmy: „Cień latarni morskiej” (30 marca), „Wojnę” (31 marca) oraz „Komunę” (1 kwietnia). Wszystkie pokazy rozpoczynają się o godz. 18:00. Wstęp bezpłatny. Szczegółowe informacje o produkcjach dostępne tutaj



WIECZÓR Z FILMEM SKANDYNAWSKIM w Starej Rzeźni

Projekcje filmów skandynawskich zaplanowano także w Starej Rzeźni na Łasztowni. W piątek, 31 marca, po drugiej stronie Odry będzie można obejrzeć "Optymistki”, opowiadające o bardzo nietypowej drużynie siatkarskiej oraz film „Głośniej od bomb”, przedstawiający rodzinę zmarłej fotografki wojennej, która zmaga się z trudnymi wspomnieniami i kontrastującymi wyobrażeniami jej osoby. Dodatkowo, zaplanowano prelekcję na temat kina skandynawskiego oraz skandynawskie menu w restauracji. Początek o godz. 18:00. Wstęp również bezpłatny.



FESTIWAL ME.BA
Tegorocznym Dniom Skandynawskim towarzyszy siódma edycja międzynarodowych spotkań muzycznych Me.Ba. W ramach festiwalu, który łączy muzyczne kultury krajów z basenów mórz Bałtyckiego i Śródziemnego, w Szczecinie wystąpią Anna Serafińska z zespołem oraz Iris Bergcrantz Quintet. Serafińska już w czwartkowy wieczór, 30 marca, o godz. 19:00 w studiu S-1 Radia Szczecin zaśpiewa własne aranżacje piosenek Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty.

Dwa dni później, 1 kwietnia, w Trafostacji Sztuki o godz. 19:00 usłyszymy rodzinny kwintet Iris Bergcrantz. „Może wam się zdawać, że już wszystko słyszeliście – a jednak Iris Bergcrantz, młoda wokalistka i kompozytorka wprowadza do wokalnego jazzu nowy wymiar. Jej muzyka rozbraja, a odbiorca wpada w zadziwienie, wsłuchując się w to, jak ten przepiękny głos wędruje pomiędzy życiem a krainą fantazji” - czytamy w zapowiedzi sobotniego koncertu.

Bilety na występ Anny Serafińskiej kosztują 50 zł, z kolei na koncert Iris Bergcrantz Quintet – 60 zł.

BEZPŁATNE ZWIEDZANIE MUZEUM TECHNIKI I KOMUNIKACJI

Za darmo szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji (przy ul. Niemierzyńskiej 18a) od 30 marca do 2 kwietnia (w g. 10:0-18:00) będą mogli zwiedzić wszyscy, którzy przy wejściu do gmachu powiedzą „Kocham Szczecin” w jednym ze skandynawskich języków. Mała podpowiedź, jak to zrobić znajduje się na stronie muzeum.

SKANDYNAWSKI DZIEŃ w 13 Muzach
W piątek, 31 marca, w 13 Muzach zaplanowano całodniowe spotkanie ze skandynawską kulturą. Przygotowano mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W programie znalazły się m.in.: skandynawskie zabawy i animacje dla najmłodszych, nauka skandynawskich słówek, skandynawski poczęstunek, pokaz rękodzieła skandynawskiego, prezentacje skandynawskiej literatury, warsztaty dziergania, opowieści o norweskich miastach, otwarcie multimedialnej wystawy „Norwegofil”, instalacja „Zorza polarna”, pokaz fotografii z Norwegii, wykład o zorzy polarnej. Szczegółowy opis atrakcji dostępny tutaj. Na wszystko wstęp bezpłatny.

DUŃSKI PRZEPIS SZCZĘŚCIA. Spotkanie w 13 Muzach

Bardzo ciekawie zapowiada się piątkowe, 31 marca, spotkanie z Iben Sandahl, duńską psychoterapeutką i współautorką książki „Hygge. Duński przepis na szczęście”. Rozpocznie się ono o godz. 16:30 w gmachu 13 Muz. Autorka nie tylko spróbuje wyjaśnić, dlaczego Duńczycy są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie, ale również przekaże wiedzę o tym jak wychowywać dzieci, aby były pewne siebie, odporne na przeciwności losu oraz zdolne do podejmowania wyzwań. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują darmowe wejściówki, które można odebrać w szklanym pawilonie Centrum Informacji Turystycznej w Alei Kwiatowej. Więcej tutaj

O WIKINGACH. Spotkanie w Klubie Skolwin
Kolejną atrakcją tegorocznych Dni Skandynawskich jest spotkanie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Huginns Hird. Jej członkowie zaprezentują metody i techniki walki wikingów oraz omówią stroje i uzbrojenie wikingów na przestrzeni wieków. Zaplanowano też prelekcję Michała Ochmańskiego pod tytułem: Wpływy wikińskie na ziemiach Słowian – Szczecin i Pomorze Zachodnie. Spotkanie odbędzie się w piątek, 31 marca, o godz. 17:00 w Klubie Skolwin przy ul. Stołczyńskiej 167. Wstęp jest bezpłatny.

SKANDYNAWSKA POTAŃCÓWKA w Trafostacji Sztuki

Również w piątek, 31 marca, w Trafostacji Sztuki przy ul. św. Ducha odbędzie się potańcówka w rytmie skandynawskich hitów. Na parkiecie będzie można poszaleć do znanych przebojów takich wykonawców jak: ABBA, A-ha, Roxette, Ace of Base. Za muzyczną oprawę odpowiadać będzie DJ Super Tomek. Początek o 19:00. Wstęp jest bezpłatny. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Szczecina.

KONCERT JAHNA TEIGENA w 13 Muzach
W piątek, 31 marca, odbędzie się jeszcze skandynawski koncert. O godz. 20:00 w Sali Kominkowej 13 Muz wystąpi norweski wokalista i kompozytor Jahn Teigen, którego twórczość jest połączeniem różnych stylów muzyki.

SKANDYNAWSKA GRA MIEJSKA
W sobotę, 1 kwietnia, w ramach Dni Skandynawskich będzie można wziąć udział w rodzinnej grze miejskiej „Skandynawskie ABC”. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie zadań związanych z kulturą, kuchnią, zwyczajami, tradycją, krajobrazem i mitologią krajów skandynawskich. Zadania będą znajdować się w charakterystycznych punktach w centrum Szczecina, trzeba będzie odnaleźć je za pomocą otrzymanej mapy. W każdym punkcie uczestnicy znajdą charakterystyczną dla skandynawskiej kultury postać, która wyjaśni na czym polega zadanie i przekaże ciekawostki związane z tematyką swojego punktu. Gra startuje o godz. 10:00 w biurze Hufca Szczecin ZHP przy ul. Ogińskiego 15. Koniec około godz. 14:00 na Jasnych Błoniach. Udział jest bezpłatny. Obowiązują zapisy. Szczegóły tutaj

W ramach Dni Skandynawskich w Trafostacji Sztuki można podziwiać również wystawę prac plastycznych, biorących udział w konkursie „Zrównoważony rozwój inteligentnych miast”, w Teatrze Współczesnym obejrzeć spektakl „Trollgatan. Ulica trolli” w reż. Tomasza Kaczorowskiego (30 marca o 19:00, 1 i 2 kwietnia o 20:00), a w Pleciudze - „Pippi Pończoszankę” (31 marca o 10:00 i 2 kwietnia o 11:00). W programie imprezy znalazły się także m.in. rekreacyjny nordic walking po Puszczy Wkrzańskiej i skandynawskie warsztaty dla dzieci, ale na te wydarzenia nie ma już wolnych miejsc. Szczegółowy harmonogram Dni Skandynawskich w Szczecinie tutaj