Promują Szczecin w Polsce i na świecie, dostarczają nam niezwykłych wrażeń artystycznych, pielęgnują pamięć o osobach i wydarzeniach z historii naszego miasta, dbają o chorych, propagują zdrowy styl życia, zachęcają mieszkańców do aktywności fizycznej. Tylko do 18 kwietnia można głosować na wyjątkowe kobiety, nominowane w plebiscycie Szczecinianka Roku 2016.
To już siódma edycja plebiscytu organizowanego przez Stowarzyszenie Kobiety dla Szczecina i Regionu. W konkursie rokrocznie wyróżniane są panie, które aktywnie działają na rzecz naszego miasta.

Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń każdego roku w plebiscycie nominowanych jest 10 osób. Laureatki wybiera kapituła konkursu, w skład której wchodzą zwyciężczynie poprzednich edycji, przedstawiciele instytucji wspierających plebiscyt oraz szefowa Kobiet dla Szczecina. W tym roku w dziesiątce wyjątkowych szczecinianek znalazły się:

SR 01
TATIANA MALINOWSKA -TYSZKIEWICZ

Reżyserka teatralna mieszkająca i działająca w Szczecinie. Od lat działa w świecie artystycznym Szczecina. Obecnie prowadzi Teatr „Nie ma” Autorski Teatr Tatiany Malinowskiej- Tyszkiewicz w Szczecinie. Współpracuje z wieloma ośrodkami i instytucjami kultury w regionie, m.in. z teatrami stargardzkimi:  Teatrem „Krzywa Scena”, Teatrem „Emigatis” czy Teatrem „A -to-my” Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest Dyrektorką Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA odbywającego się od 15 lat w Szczecinie.
Nominowana za dostarczanie mieszkańcom naszego miasta niezwykłych wrażeń artystycznych, inspirowanie młodego pokolenia do aktywności twórczej oraz promowanie Szczecina poprzez sztukę na całym świecie.

SR 02
MARIA ANDRZEJEWSKA

Od ćwierćwiecza  prowadzi Fundację Balet, która wspiera dzieci i młodzież artystycznie uzdolnioną oraz propaguje sztukę baletową. Jest pomysłodawczynią  Międzynarodowego Konkursu Baletowego Złote Pointy, który w tym roku ma już swoją dziesiątą edycję.
Prowadzi Studio Taneczno-Musicalowe, które na co dzień zajmuje się edukacją w zakresie kultury dla dzieci i młodzieży. Studio dwa razy w roku organizuje spektakle wokalno-baletowe dla dzieci.
Konkurs i spektakle  organizowane przez Fundację Balet są wydarzeniami otwartymi dla społeczności Szczecina oraz promują miasto poza jego  granicami. W 2016 roku obchodziła 25 lecie aktywności Stowarzyszenia Balet.
Nominowana za propagowanie sztuki baletowej w Szczecinie i w kraju, edukację artystyczną oraz wspieranie i promowanie młodych muzyków i tancerzy; za imponujący dorobek na polu edukacji artystycznej.

SR 03
INGA IWASIÓW

Pisarka, krytyczka literacka, profesorka literaturoznawstwa, wykładowczyni, przez kilkanaście lat redaktorka naczelna dwumiesięcznika "Pogranicze", organizatorka życia kulturalnego i intelektualnego w Szczecinie, w którym się urodziła i nieprzerwanie mieszka. Uznana  w Polsce twórczyni, zapraszana do wielu gremiów opiniotwórczych, m.in. wieloletnia przewodnicząca kapituły Nagrody Literackiej dla Autorki "Gryfia", której celem jest m.in. promowanie twórczości kobiet  W 2010 roku została uhonorowana tytułem ambasadorki Szczecina.
Nominowana za wzbudzanie dumy w mieszkankach i mieszkańcach Szczecina ze swojego miasta oraz za artystyczne, literackie osiągnięcia, które przyczyniają się do promocji Szczecina w kraju i zagranicą.

SR 04
MARIAM PIRVELI

Gruzinka, doktorka nauk geograficznych i nauczycielka na Uniwersytecie Szczecińskim. Zorganizowała Teatr Nie Aktorów. Próby adresowane są do amatorów, osób, które chcą rozwijać swoje zamiłowanie do teatru.  Założycielka Fundacji  Partnerstwo, która wspiera i integruje seniorów jak i młodzież - osoby artystycznie uzdolnione.
Nominowana za łączenia różnorodnych światów: osób młodych i starszych; pokazywanie wartości współpracy międzypokoleniowej, promowanie aktywności artystycznej w każdym wieku.

SR 05
DOROTA SERWA

Dyrektorka Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Łączy tradycyjną działalność koncertową z innymi gatunkami. Stawia na edukację dzieci, rodziców oraz wiernych melomanów. W zarządzaniu jedną z większych szczecińskich instytucji kultury wykorzystuje z powodzeniem swoje doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Doceniana za uczynienie z Filharmonii  ulubionego miejsca szczecinian.
Nominowana za siłę w przełamywaniu konwencji; za promocję Szczecina poprzez sztukę w Polsce i zagranicą. Za stworzenie nowego, rozpoznawalnego w świecie symbolu Szczecina.

SR 06
ELŻBIETA PRZERWA

Prezeska w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Wspierania Rodzin z Predyspozycjami do Nowotworów Dziedzicznych. Promuje i upowszechnia najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nowotworów dziedzicznych. Edukuje pacjentów i ich rodziny, działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Szczególny nacisk kładzie na wiedzę z zakresu profilaktyki, zachęca do  świadomej troski o swoje zdrowie i życie.
Nominowana za nowoczesną koncepcję promowania wiedzy o zdrowiu. Za podejmowanie inicjatyw w celu obniżenia ryzyka zachorowania a także zwiększenia szans na wyleczenie osób dotkniętych chorobą nowotworową.

SR 07
ANNA AUGUSTYNOWICZ

Reżyserka, dyrektorka artystyczna Teatru Współczesnego. Stworzyła w Szczecinie teatr rozpoznawalny w całej Polsce. Uhonorowana medalem przez radnych miasta Szczecina za szczególne zasługi dla miasta Szczecin. Cieszy się uznaniem widzów i krytyków na całym świecie. Otrzymała kilkadziesiąt prestiżowych nagród i wyróżnień.
Nominowana za świadome, kreatywne tworzenie teatru , przyczynianie się do jego rozwoju i konsekwentne promowanie współczesnej dramaturgii. Za odpowiadanie na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa. Za promocję Szczecina w Polsce i zagranicą.

SR 08
AGNIESZKA KURLAPSKA

Wolontariuszka, koordynatorka w Fundacji Mam Marzenie, w której na co dzień zajmuje się spełnianiem wielkich i małych marzeń dzieci przewlekle chorych. Wspiera najmłodszych oraz ich najbliższych w trudnych chwilach niosąc radość, uśmiech i nadzieję.
Nominowana za wytrwałe zaangażowanie na rzecz osób chorych i ich rodzin. Za życzliwość i serce i przykład jak można i należy pomagać.

SR 09
IZABELA CIESIELSKA

Pomysłodawczyni  i współorganizatorka Dąbskich Biegów Ulicznych  dla mieszkańców Szczecina, w których każdego roku uczestniczy 500 zawodników. Współpracuje z Radą Osiedla Dąbie i Stowarzyszeniem Miłośników Dąbia STOMIDO. Dyrektorka w Zespole Szkół Szczecińskiej Fundacji Talent-Promocja-Postęp oraz wiceprezeska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Ogniska "Tonus".
Nominowana za zachęcanie mieszkanek i mieszkańców Szczecina do aktywności sportowej oraz za zaangażowanie na rzecz promocji kultury fizycznej i profilaktyki zdrowotnej.

SR 10
KRYSTYNA POHL

Szczecińska dziennikarka aktywna  już od połowy lat 70-tych.  Zafascynowana morzem i statkami. Autorka książek poświęconych tematyce morskiej. Wielokrotnie nagradzana. Z pasją opisuje losy marynarzy, marynarskich rodzin, urodę statków, dokonania i problemy morskiej branży. Tropi losy ciekawych ludzi związanych ze Szczecinem. Współpracowniczka Uniwersytetu Szczecińskiego.
Nominowana za pielęgnowanie pamięci o osobach i wydarzeniach z historii miasta, za akcentowanie morskości Szczecina, za wspieranie piórem i sercem wszelkich szczecińskich morskich inicjatyw.



Można zagłosować!
Na Szczeciniankę Roku można głosować za pomocą SMS. Wiadomość trzeba wysłać pod numer 71160 (koszt SMS wynosi 1,23 zł z VAT), wpisując w treści SR, a po spacji numer wybranej kandydatki od 01 do 10. Aktualne wyniki głosowania dostępne są na stronie internetowej Kuriera Szczecińskiego. Głosować można do 18 kwietnia.

Zwyciężczynię plebiscytu poznamy podczas gali finałowej, która 21 kwietnia odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Eko-Szczecinianka Roku 2016

Kapituła konkursu przyzna również tytuł Eko-Szczecinianki Roku 2016. W tej kategorii zostało nominowanych pięć pań:

1. ANNA BIELECKA
Zaangażowana w ochronę przyrody. Wraz z przyjaciółmi z Klubu Kniejołaza walczy o zachowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Puszczy Bukowej. Jest jedną z administratorek strony i funpagu na facebooku poświęconej Puszczy Bukowej. Współorganizuje spotkania, rajdy i prelekcje dotyczące ochrony środowiska. Na co dzień daje dobry przykład i wybiera rower jako środek komunikacji.
Nominowana za upowszechnianie wiedzy o ochronie środowiska, za integrację środowiska miłośników Puszczy Bukowej, za troskę i zaangażowanie na rzecz lokalnego skarbu przyrody jakim jest Puszcza Bukowa.

2. EWELINA PIETRZAK-GIEC
Całe swoje życie prywatne i zawodowe poświęca zwierzętom. Jest wolontariuszką w przytulisku, organizuje akcje charytatywne na rzecz jego utrzymania, szuka sponsorów. Wspiera akcje na rzecz adopcji psów, prowadzi szkolenia. Jest Sekretarz Zarządu i Inspektorką TOZ, prowadzi dom tymczasowy dla zwierząt.
Nominowana za  trud i czas włożony w ratowanie zwierząt oraz bezinteresowną pomoc. Za naprawianie błędów popełnianych przez innych ludzi w stosunku do bezbronnych zwierząt.

3. MONIKA SZPENER

Artystka, realizuje projekty związane z upcyclingiem  łącząc aktywność artystyczną z ekologiczną. Od lat zajmuje się recyklingiem poprzez sztukę. Butelki, puszki, zużyte opakowania– wszystko  to zyskuje drugie życie zachwycając na nowo. Ławki z materiałów pochodzących z recyklingu zdobiące dziś Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, świetlana ściana w Technoparku Pomerania to tylko część prac pani Moniki. Wszystkie dzieła są już stałym elementem krajobrazu Szczecina.
Nominowana za niekwestionowany wpływ na szczecińską sztukę, wyznaczanie trendów, łączenie dwóch z pozoru różnych światów: sztuki i ekologii. Za dostarczanie niezwykłych wrażeń artystycznych oraz inspirowanie do zwiększania świadomości ekologicznej.

4. KAROLINA WINTER
Członkini Zarządu Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie. Kształtuje u szczecinianek i szczecinian właściwy stosunek do zwierząt, zapewniając zwierzętom godne warunki bytowania. Działa na rzecz pomocy jeżom, pomaga w ich leczeniu. Współorganizatorka pierwszego w Szczecinie „Biegu Jeża” organizowanego przez TOZ Szczecin i Parkrun Szczecin.
Nominowana za wielką wrażliwość, za propagowanie wśród społeczeństwa idei ochrony środowiska i szacunku do zwierząt. 

5. PAULINA CHUDYNKA
Koordynatorka wydarzenia Sedina Horse Show organizowanego przez Fundację Sedina HS. Wydarzenie przybliża idee i piękno jeździectwa jako sztuki, pasji i miłości do koni. Dzięki determinacji i uporowi pani Pauliny Chudynki impreza na stałe wpisała się w kalendarz jeździecki i sportowo-kulturalny Szczecina.
Nominowana za propagowanie sportu jeździeckiego wśród mieszkanek i mieszkańców Szczecina oraz pokazywanie, że Szczecin może być doskonałym miejscem do organizowania zawodów jeździeckich.

W ubiegłym roku tytuł Szczecinianki Roku otrzymała Barbara Igielska, dyrektorka Zamku Książąt Pomorskich. Eko Szczecinianką Roku została Marzena Białowolska, prezeska Fundacji Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Dzika Ostoja”.