Naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego odkryli szczątki neandertalczyka, najstarsze szczątki ludzkie nie tylko w Polsce, ale i na północ od Karpat.

Badania tych śladów rozpoczęły się w 2006 roku. Podjął je Uniwersytet Szczeciński we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim. Ze strony US badania prowadził dr Mikołaj Urbanowski z Zakładu Archeologii US wraz z doktorantką Katarzyną Orzyłowską.

To pierwsze neandertalskie szczątki pochodzące z obszaru Polski. Jednocześnie jest to pierwszy bezpośredni dowód na występowanie neandertalczyka na północ od Karpat.

W jaskini odkryto m.in. liczne narzędzia krzemienne. Jednak najcenniejszym znaleziskiem są 3 zęby trzonowe, z których udało odczytać się wiele informacji o naszych przodkach. Odkrycia są wyjątkowe, ponieważ są to najstarsze pozostałości ludzkie w Polsce, przede wszystkim zaś pierwsze szczątki neandertalczyków w tej części Europy.

Bardzo ciekawą sprawą jest to, że na zębach są ślady wykałaczki. Świadczy to o stylu życia neandertalczyków – mówi Katarzyna Orzyłowska. – Okazuje się, że oni mieli swoją kulturę. Poza tym w jaskini są ślady krzemienia, który nie występuje w jaskiniach. To oznacza, że oni go tam musieli przynieść, co wskazuje na przemyślane działanie. To krok do tego, żeby pokazać neandertalczyka jako człowieka. Mamy nadzieję, że poza zębami znajdziemy też pozostałe szczątki tych ludzi.