Minęło już ponad 1000 dni od rozpoczęcia budowy szczecińskiego aquaparku i Centrum Edukacyjnego – Fabryki Wody. Zgodnie z planem, w tym roku ma się zakończyć budowa wyczekiwanego przez mieszkańców kompleksu. Na korzystanie z wszystkich atrakcji przyjdzie jednak jeszcze trochę poczekać. Tam samo jak na poznanie cennika.

– Okrągły tysiąc jest dobrą okazją do przypomnienia najważniejszych etapów z powstania inwestycji – uważa Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Fabryki Wody.

Wmurowanie kamienia węgielnego

Końcówka 2019 roku i pierwsze tygodnie 2020 roku to przekazanie placu budowy, rozpoczęcie prac naziemnych, palowanie gruntu, montaż ścianek szczelnych. Te wszystkie prace miały przygotować teren pod budowę dwóch ogromnych budynków.

Rozpoczęcie budowy szczecińskiego aquaparku, listopad 2019 | foto: Fabryka Wody

W okresie wiosenno-letnim gotowe były płyty fundamentowe, a oba budynki zaczęły piąć się w górę. – Wtedy też odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego – przypomina Piotr Zieliński. – Przez kolejne tygodnie konstrukcja żelbetowa budynków rozrastała się w każdym kierunku.

Szybciej powstawał budynek Edukatorium i to właśnie w nim, pod koniec 2020 roku, rozpoczął się montaż 115 tonowej konstrukcji stalowego świetlika i ogromnego modelu cząsteczki wody.

– To prawdopodobnie największy model cząsteczki wody na całym świecie – zaznacza Konrad Stępień, prezes Fabryki Wody. – W środku znajduje się sala konferencyjna na 49 osób. Będziemy mogli organizować tutaj różne spotkania i wykłady oraz wynajmować tę przestrzeń podmiotom prywatnym.

Montaż wielkiej cząsteczki wody, maj 2021 | foto: Fabryka Wody

Wiecha i ciąg dalszy prac

W lutym 2021 roku rozpoczął się kolejny etap. Wówczas podpisana została umowa na wykonanie wystawy multimedialnej. Na wiosnę rozpoczął się montaż niecek basenowych, z których największą jest ta, należąca do 25-metrowego basenu sportowego.

– W okresie letnim nad główną halą basenową zamontowana została drewniana konstrukcja dachu. Składało się na nią aż trzynaście 40-metrowych dźwigarów wykonanych z drewna klejonego, każdy o wadze około 12 ton – dodaje rzecznik Fabryki Wody.

Montaż drewnianych dźwigarów, lipiec 2021 | foto: Fabryka Wody

W sierpniu 2021 roku na obiekcie zawisła wiecha. Kolejne tygodnie, to oprócz prac konstrukcyjnych, także prace wykończeniowe i instalacyjne. Wówczas pojawiły się pierwsze fragmenty elewacji, zainstalowana została szklana fasada. Kontynuowany był montaż kolejnych niecek basenowych.

W części aquparku zainstalowano świetliki tubowe, a na świetliku z Edukatorium założona została membrana ETFE. – Oba rozwiązania pozwalają oświetlić wnętrze budynku samym światłem słonecznym – tłumaczy P. Zieliński.

Na atrakcje trzeba jeszcze poczekać

Na przełomie 2021 i 2022 roku zamontowano zjeżdżalnie zewnętrzne. Z początkiem stycznia bieżącego roku ruszyła produkcja wystawy edukacyjnej, której elementy do dzisiaj montowane są w Centrum Edukacyjnym.

Kolejne tygodnie to roboty wykończeniowe i instalacyjne. Widoczna jest także część basenów zewnętrznych, kaskada wodna, amfiteatr z lodowiskiem i torem lodowym.

– Choć inwestycja powstaje w trudnym okresie pandemii Covid-19 oraz wojny na Ukrainie, najważniejsze jest to, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym roku planujemy zakończenie procesu budowlanego – podkreśla Piotr Zieliński. – Po nim nastąpi czas odbiorów i rozruchów wszystkich instalacji, które zgodnie z kontraktem mogą potrwać od 3 do 6 miesięcy.

Ceny na kieszeń szczecinian

Z wszystkich atrakcji Fabryki Wody mieszkańcy Szczecina będą mogli skorzystać w przyszłym roku. Nadal jednak nie wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić za wstęp.

– Koszty, które będziemy ponosić, zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Rosną wszystkie ceny, które będą miały wpływ na koszty związane z utrzymaniem obiektu. Do otwarcia zostało jeszcze czasu i nie chcemy wychodzić przed szereg z jakimiś cenami, których nie będziemy w stanie utrzymać – tłumaczy prezes Fabryki Wody.

Konrad Stępień zapewnia, że „ceny będą dostosowane do możliwości finansowych mieszkańców”.