Antoni Libera, kuszony przez wydawców propozycjami napisania dalszego ciągu bestsellerowej powieści „Madame”, zdecydował się zaprezentować czytelnikom swoje krótsze formy prozatorskie. W Bibliotece Więzi ukazała się niedawno jego nowa książka zatytułowana - 'Niech się panu darzy”.
To zbiór trzech opowiadań, rozpoczynający się od (najkrótszej) tytułowej impresji, napisanej w grudniu 2006 roku. Jej główny bohater, nieznoszący Bożego Narodzenia doświadcza czegoś w rodzaju cudu w Amsterdamie. W tej noweli odnajdziemy m.in. motywy z biografii Libery, jak np. publiczny automat telefoniczny, który bezpłatnie łączy dzwoniącego z całym światem...
W opowiadaniu „Widok z góry i z dołu” widzimy oczami narratora ogląda przedwojenny Żoliborz, poznając ciekawe szczegóły z historii i urbanistycznych planów rozbudowy Warszawy, np. dotyczących kina „Tęcza' Celem wycieczki dziesięcioletniego chłopca i jego wuja jest monumentalny komin z cegły, otoczony spiralą schodów na końcu których umieszczona została galeria – idealne miejsce do podziwiania panoramy miasta... Libera pisze o marzeniach, które zostają skonfrontowane z bezwzględną i nieustępliwą materią losu, a tekst uzupełniają zdjęcia udostępnione przez Izbę Historii WSM.
„Toccata C-dur” to trzecie z opowiadań. Zostało ono poświęcone pamięci Romana Jasińskiego, bo muzyka jest oczywiście głównym jego tematem. Utwór Schumanna, który dał mu tytuł to kompozycja, która charakteryzuje się zawrotnym tempem, wymaga świetnego, technicznego przygotowania i wirtuozerii. „Nowelka na fortepian o sztuce fortepianu. Muzyka o o pianiście. Dźwiękowy portret muzyka. Portret wyrażający jego życie i los.” jak mówi o tym dziele profesor do narratora, (ucznia piątej klasy liceum, który przygotowuje się do kariery pianisty). W tym opowiadaniu Libera dotyka kwestii rywalizacji oraz młodzieńczych aspiracji, pisze o tym jak trudne do przewidzenia może być spełnienie. Myślę, że to najlepsza z nowel tego zbioru, bo pisarz ukazał w niej (po raz kolejny uż w swej twórczości ) swoją biegłość w pisaniu o muzyce i jej wpływie na... prozę życia.
Właśnie fragmenty „Toccata C-dur” oraz wiersze T.S. Eliota, K. Kawafisa i F. Hölderlina przeczyta autor podczas spotkania, które zostało zaplanowane na 23 maja w ramach cyklicznych spotkań Szczecińskimego Salonu Poezji na Zamku Książąt Pomorskich. Początek, godz. 17.30, wstęp wolny. Spotkanie poprowadzi: Michał Józef Kawecki.
Antoni Libera to pisarz, tłumacz, autorytet w dziedzinie twórczości Samuela Becketta. Jako reżyser, wystawiał wielokrotnie jego dramaty w Polsce i za granicą.
Komentarze
0