Czy historia upadku firmy produkującej meble może być materiałem na dobrą sztukę ? Brytyjski dramaturg i reżyser - Alan Ayckbourn, pokazał, że zdecydowanie może. „Mały interes rodzinny” to tytuł bardzo cenionej komedii, która w takim świecie się rozgrywa, a jej szczecińska inscenizacja to najnowsza premiera Teatru Współczesnego.
Ayckbourn (ur.1939) to twórca niezwykle pracowity. W rankingu najczęściej wystawianych w teatrze autorów jest dramaturgiem numer dwa (po Szekspirze). W swoim dorobku ma ponad 70 sztuk (m.in. „Farsa na trzy sypialnie”, „Wszystko jest względne” czy „Jak kochają się w niższych sferach”). „Mały interes rodzinny” po raz pierwszy został wystawiony w Londynie w Royal National Theatre, w 1987 roku i choć autor odmawiał uznania go za sztukę o wymowie politycznej, krytycy w wielu recenzjach określali inscenizację jako istotny komentarz do czasów rządów Margaret Thatcher.
Dzieło to dotąd jeszcze w Polsce nie było w teatrze realizowane. W 1990 roku powstał jedynie spektakl telewizyjny w reżyserii Stanisława Mączyńskiego (z udziałem Krzysztofa Kowalewskiego i Marty Lipińskiej). „Było to jednak krótko po transformacji systemowej w naszym kraju, a zatem widzowie na pewno inaczej ten tekst odbierali, nie mając takich doświadczeń jakie mamy dziś” powiedziała Anna Augustynowicz (reżyserka spektaklu) na wczorajszym spotkaniu prasowym. Według niej ważne jest ukazanie, że: „nasz system wartości jest poddany różnym pokusom. Uniwersalna jest w tej sztuce ludzka skłonność do pożądania rzeczy i całej oferty systemu komercyjnego, nie z uwagi na chęć zaspokojenia potrzeby, ale z powodu samego chcenia”
Przede wszystkim to dwie godziny dobrego, angielskiego humoru, który implikowany jest przez poczynania dobrze zarysowanych postaci. Na scenie zobaczymy aż trzynastu aktorów. Będą to m.in. Maria Dąbrowska, Kinga Piąty, Arkadusz Buszko, Marian Dworakowski I Paweł Niczewski. Aż pięć postaci (braci Rivetti) zagra Wojciech Sandach. Scenografię stworzył Marek Braun, a kostiumy Wanda Kowalska. Premiera zaplanowana jest na 11 lutego (godz. 19.00), a następnie przedstawienie będzie można zobaczyć jeszcze dzień później oraz 14,15,16,18,19,22 i 23 lutego.
Warto dodać, że Anna Augustynowicz wyreżyserowała już w Teatrze Współczesnym inną sztukę Ayckbourna. Była to „Komiczna siła”, zrealizowana w 2003 roku, która niewątpliwie okazała się sukcesem artystycznym całego zespołu (w obsadzie znaleźli się m.in. Maria Seweryn, Jacek Polaczek, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki).
Komentarze
0