Wojciech Pszoniak, Anna Seniuk, Jacek Fedorowicz i... pani Basia z „Ucha Prezesa”, czyli Izabela Dąbrowska, to tylko część aktorów, którzy przyjadą do Szczecina na 6. Festiwal Czytania. Gośćmi wydarzenia będą też tacy pisarze, jak Anna Bikont, Andrzej Franaszek czy Eustachy Rylski oraz reżyserzy: Janusz Majewski i Andrzej Titkow. Można będzie ich zobaczyć i posłuchać od 19 do 21 października w Książnicy Pomorskiej.

Początek pod znakiem Herberta

Pierwszy dzień festiwalu (19 października) rozpocznie się od spotkania z Anną Bikont, autorką książki „Sendlerowa. W ukryciu”, która otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej fragmenty przeczyta Krystyna Czubówna. Tego samego dnia zaplanowano też kilka propozycji dotyczących postaci Zbigniewa Herberta, m.in. spotkanie z autorem jego biografii, Andrzejem Franaszkiem oraz spektakl „Pan Cogito”, w reżyserii Anny Seniuk (w jej wykonaniu). Zostanie także przygotowana ekspozycja poświęcona temu poecie.

Wyprawa na Dziki Zachód

Generalnie będzie to bardzo pisarski festiwal. – W tym roku środek ciężkości przerzucamy na spotkania z autorami – mówi Piotr Muszyński, pomysłodawca całego wydarzenia. – Takich punktów w programie będzie dużo. Nie rezygnujemy jednak ze spektakli i słuchowisk. Warto przyjść na czytanie performatywne - „Dziki Zachód – historie nieopowiedziane” na podstawie reportaży historycznych Adama Zadwornego, którego długo namawiałem do takiej realizacji jego tekstów i wreszcie się udało.

To wydarzenie odbędzie się 21 października o godz. 20.00. Wystąpią m.in. Cezary Kosiński, Agata Turkot i Izabela Dąbrowska, a reżyserem czytania jest Piotr Ratajczak, który planuje też zrealizować spektakl sceniczny na podstawie tych opowieści.

Gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu Czytania oprócz wymienionych już twórców będą też Natalia Fiedorczuk-Cieślak (opowie o książce „Ulga”), Klementyna Suchanow (autorka biografii Witolda Gombrowicza), Michał Ogórek, Eustachy Rylski, Agnieszka Frączek czy Monika Wąs, która stworzyła biografię Piotra Skrzyneckiego.

Spektakle poza Książnicą

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć inscenizacje teatralne: „Cesarz – Redivivus” – monodram Jolanty Olszewskiej według książki Ryszarda Kapuścińskiego, „Zupa Rybna w Odessie” – monodram Sebastiana Rysia o Janie Karskim w Teatrze Polskim, a także „Fortepian Paderewskiego” w reżyserii Michała Janickiego w Teatrze Kameralnym.

Pisarze też ludzie. Projekcje filmowe

W sali Stefana Flukowskiego zobaczymy filmy Andrzeja Titkowa. Dokumenty o Herlingu-Grudzińskim, Tadeuszu Konwickim i Marku Hłasce pokazane zostaną w ramach nowego cyklu "Pisarz też człowiek". Zaplanowano także spotkanie z ich twórcą (20 października, 17.30). Natomiast w niedzielę (21 października) o godz. 18.00 odbędzie się rozmowa z synem Wiesława Michnikowskiego, Marcinem, który będzie wspominał ojca w ramach cyklu „Oni odeszli, ich glosy pozostały. 

Dla najmłodszych. Wejściówki

Dla najmłodszych przygotowano m.in. muzyczną sztukę grozy „Po tamtej stronie burzy”, interpretacje „Przygód Pippi”, warsztaty interaktywne „Zabawa w Nibylandię”, warsztaty muzyczno-plastyczne „Wielcy poszukiwacze przygód” i inne punkty programu. Już od poniedziałku (8 października) w Dziale Informacji Naukowej Książnicy Pomorskiej można odbierać bezpłatne wejściówki na te zajęcia i wyżej wymienione spektakle (w Teatrze Polskim i Kameralnym). Na pozostałe wstęp jest wolny.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.festiwalczytania.pl/program