Baseny z atrakcjami dla różnych grup wiekowych, rozbudowane saunarium, strefa SPA & wellness, edukatorium i multimedialne gry edukacyjne. To część atrakcji, z których w 2020 roku będzie można skorzystać w Fabryce Wody. Przetarg na budowę szczecińskiego aquaparku ma zostać rozpisany latem tego roku.
Po aquaparku można już spacerować, ale na razie tylko wirtualnie. We wtorek projektanci z pracowni DreamWorlds i przedstawiciele miasta, korzystając z technologii VR, pokazali jak będzie wyglądać Fabryka Wody, która powstanie na Gontynce.

- To będzie jeden z najnowocześniejszych parków wodnych, a zarazem miejsce spotkań dla mieszkańców. Chcemy również, żeby było to idealne miejsce na city break - krótki urlop, podczas którego można świetnie wypocząć bez konieczności dalekich wyjazdów – mówił Andrzej Truszczyński z pracowni Dream Worlds, która pod koniec 2016 roku wygrała miejski konkurs architektoniczny na projekt aquaparku.

Zjeżdżalnia-skocznia i łaźnia piwna

Do dyspozycji gości będą baseny, które zostaną przystosowane dla konkretnych grup wiekowych. Na najmłodszych czekać będą te z najróżniejszymi zabawkami. Nieco starsi będą mogli np. spróbować popłynąć pod prąd zapętlonej rzeki. Dla dorosłych szukających ciszy i odpoczynku zaplanowano strefę z relaksacyjną muzyką i ekranami, na których wyświetlane będą obrazki np. z indonezyjskiej Bali. Nie zabraknie basenu sportowego.

W strefie zjeżdżalni będzie można poczuć się jak Adam Małysz, korzystając ze zjeżdżalni-skoczni. Na innej rozgrywać się będą wyścigi, a przegrany zostanie oblany wodą. Coś dla siebie znajdą również osoby preferujące bardziej spokojny odpoczynek.
    
- W jednym z największych saunariów w Polsce będzie można skorzystać z 15 różnego rodzaju saun, łaźni i tężni. Będzie grota śnieżna i lodowa czy też łaźnia piwna. Dodatkowo z różnych zabiegów będzie można skorzystać w strefie SPA & wellness – mówił Andrzej Truszczyński.



Nauka przez zabawę
Z aquaparkiem będzie połączona część edukacyjna. W atrakcyjny sposób mają być tam prezentowane zagadnienia związane z wodą w ujęciu fizycznym, chemicznym, biologicznym czy historycznym. Trasa edukacyjna zaczynać będzie się od wjazdu windą na najwyższy poziom. Na schodzących w dół czekać będą wystawy związane tematycznie kolejno z: kosmosem, klimatem, oceanami, człowiekiem, cywilizacją i hydroinżynierią.

- Zdobytą wiedzę będzie można sprawdzić w części rekreacyjnej, gdzie zaplanowaliśmy wiele multimedialnych gier edukacyjnych. Chcemy nawiązać współpracę z najbardziej znanymi youtuberami zajmującymi się nauką, by zapewnić jak najbardziej atrakcyjny sposób nauki przez zabawę – podkreślał Andrzej Truszczyński.

Na zewnątrz powstanie strefa letnia m.in. z plażą. Charakterystyczna ma być wijąca się wokół aquaparku rzeka, która wypływać będzie z kaskady. To nawiązanie do historii kąpiel0iska Gontynka i wciąż istniejącej, mocno zniszczonej, kaskady wodnej. Zachowana zostanie także aleja lipowa, która prowadzić będzie do wejścia do aquaparku. Przewidziano również miejsce na amfiteatr, który zimą będzie zamieniał się w lodowisko.



Harmonogram inwestycji
Koszt budowy całego kompleksu wyniesie ok. 150 mln zł. Fabryka Wody powinna być gotowa w 2020 roku.

- Krok po kroku zbliżamy się do realizacji tej inwestycji. Myślę, że powstał bardzo kompleksowy i przemyślany projekt. Latem zostanie rozpisany przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Powinny one zostać zakończone w około 24 miesiące, więc Fabryka Wody będzie gotowa w 2020 r. – mówił prezydent Piotr Krzystek.

Do przeprowadzenia całego procesu budowy aquaparku powołano specjalną spółkę miejską – Fabrykę Wody Sp. z o.o. Jej prezesem został Konrad Stępień, który wcześniej zarządzał inną miejską spółką – NiOL (Nieruchomości i Opłaty Lokalne).

- Wydana została już decyzja środowiskowa. W czerwcu powinien być gotowy projekt wykonawczy, a w lipcu będziemy gotowi do rozpisania przetargu – mówił Konrad Stępień, prezentując harmonogram inwestycji.

Aquapark nie zajmie całej przestrzeni po dawnej Gontynce i wąwozie przy ul. Sczanieckiej. Zainteresowani pozostałą częścią terenu są już prywatni inwestorzy. Mówi się, że przy parku wodnym mógłby powstać np. hotel.