Zakaz zgromadzeń, ograniczenia w przemieszczaniu się i w liczbie osób w komunikacji zbiorowej. Rząd wprowadził nowe obostrzenia, które będą obowiązywały do 11 kwietnia br. „Jeśli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda się nam uratować ludzkich żyć” – apeluje minister zdrowia.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawicki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o wprowadzeniu nowych obostrzeń. To ograniczenia w przemieszczaniu się, zakaz zgromadzeń oraz ograniczenia w liczbie miejsc w komunikacji miejskiej.

Ograniczenia obowiązują od 25 marca. Wychodzić z domu będzie można wyłącznie, by dotrzeć i wrócić z pracy, w niezbędnych sprawach, jak np. zrobienie zakupów czy w ramach wolontariatu i pomocy w walce z koronawirusem.

– Spodziewamy się sporego wzrostu zachorowań, dlatego wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Przed nami bardzo trudna faza, ponieważ te ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas. Będą dotyczyć życia codziennego. Ta decyzja jest niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie inne sprawy poza najbardziej niezbędnymi, jak np. wyjście do sklepu, wyjście do apteki, wyprowadzenie psa na spacer, odłóżmy na później – apelował premier.

– „Zostańmy w domu” wprowadzamy teraz praktycznie w życie. Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami, kiedy idziemy do pracy, kiedy idziemy do sklepu, apteki, lekarza – mówił minister zdrowia. Jednocześnie zaznaczał, że niezbędne sytuacje, jak wyprowadzenie psa na spacer, „przejście się” dla naszego zdrowia będą dozwolone, ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić na bulwarach, w parkach czy na placach zabaw.

– Jeśli nie ograniczymy tych kontaktów, to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rząd wprowadza też ograniczenia związane z liczbą pasażerów przemieszczających się transportem zbiorowym. – W tramwaju, autobusie, we wszystkich środkach komunikacji publicznej musi być zapewniony dystans – zaznaczał Mateusz Morawiecki. Od 25 marca dozwolona liczba osób w transporcie zbiorowym to połowa miejsc siedzących.

Kolejna rzecz to zakaz zgromadzeń, w tym spotkań, imperez, zebrań. Jak mówił premier, muszą one zostać ograniczone do minimum, czyli do dwóch osób. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny albo osoby, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy, jednak przedsiębiorcy muszą stosować w nich zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Minister zdrowia poinformował, że wprowadzone zostają również nowe ograniczenia w liczbie osób uczestniczących w mszy św. W kościele będzie mogło przebywać tylko 5 osób, nie licząc odprawiających mszy.

Ponadto rząd nadal utrzymuje wszystkie ograniczenia dotyczące funkcjonowania galerii handlowych, miejsc rozrywki i gastronomii, restauracji, pubów, kawiarni.

– Jestem przekonany, że za kilka tygodni w nowej dyscyplinie sanitarnej będziemy mogli wrócić do życia zawodowego – mówił premier. Ogłoszone dziś ograniczenia i zakazy będą obowiązywały od 25 marca do 11 kwietnia.