Nowe muzeum, w którym można poznawać tajemnice mórz i oceanów, zostało otwarte w minionym tygodniu w budynku Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT przy ul. Kazimierza Królewicza 4. Mieli z niego korzystać przede wszystkim studenci oraz uczniowie liceów i podstawówek, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców, w wybrane dni obiekt zostanie udostępniony wszystkim zainteresowanym.

Jak poinformował dziś Mateusz Lipka, rzecznik ZUT w Szczecinie, zwiedzanie indywidualne szczecińskiego Muzeum Ichtiologicznego będzie możliwe w wyznaczonych terminach po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub mailowym. Nowa placówka będzie dostępna dla mieszkańców od marca. Na razie terminy zwiedzania wyznaczono do końca czerwca 2020. To: 6 marca, 20 marca, 3 kwietnia, 24 kwietnia, 8 maja, 22 maja, 19 czerwca oraz 26 czerwca. W tych dniach muzeum będzie można zwiedzać w godz. 10:00-11:30 oraz 11:30-13:00, ale tylko po wcześniejszym zgłoszeniu, które przyjmowane są telefonicznie pod nr 511 06 13 79 lub mailowo - Anna.Grzeszczyk-Kowalska@zut.edu.pl.

Dla zainteresowanych szkół, które chcą zorganizować zwiedzanie grupowe (maksymalnie 20 osób) terminy będą ustalane indywidualnie, niezależnie od wyżej podanych terminów. W tym przypadku zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie - 509490956 lub mailowo - Adam.Tanski@zut.edu.pl.  

Co to za muzeum?

Muzeum Ichtiologiczne powstało na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT przy ul. Kazimierza Królewicza 4. Znalazło się w nim prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych, w tym unikatowych gatunków, których nie spotkamy w Polsce i Europie. Z kolei w podziemiach ulokowano sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata. Pierwsza wystawa poświęcona jest rekinom. – W specjalnie przygotowanych gablotach zobaczymy rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii – wymienia prof. Beata Więcaszek, która opracowywała projekty wystaw w muzeum. – Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

Ponadto w nowym muzeum będzie można też obejrzeć zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, by odbyć tarło. W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy. – Będą o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej m.in. 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka – mówi uczestnik wypraw prof. Juliusz Chojnacki.

Wszystkie zbiory, które znalazły się w Muzeum Ichtiologicznym przez kilkanaście lat gromadzili pracownicy wydziału, podczas wypraw naukowych po całym świecie. Obecną aranżacją i odnowieniem zbiorów zajęli się m.in. prof. Beata Więcaszek, prof. Juliusz Chojnacki, dr inż. Sławomir Keszka oraz prof. Adam Tański.