Barwne stroje, piękne wianki i wiele ciekawych atrakcji wypełni dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich już w nadchodzący weekend. Wszystko za sprawą corocznej imprezy ,,Noc Kupały – tradycje świętojańskie”.

Wydarzenie to odbywa się w naszym mieście już od kilkunastu lat, a każda kolejna edycja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

- Tradycje związane z Nocą Kupały są urokliwe, barwne i atrakcyjne dla oka – tłumaczy Igor Górewicz, jeden z głównych organizatorów. – Ta noc to święto miłości i wydaje mi się, że znacznie bardziej naturalne jest świętowanie go w czerwcu, niż w mroźnym lutym w Walentynki.

Pomimo cykliczności imprezy, jej formuła się nie wyczerpuje – co roku pojawiają się jakieś nowe elementy. Jak tłumaczy organizator, bardzo istotne są jednak wydarzenia społeczne, które występują podczas każdej edycji.

- Każdego roku pojawiają się nowe osoby w charakterze odtwórców ról w pokazach walk. Na tę edycję powraca do nas Drużyna Grodu Trzygłowa, która pokaże nam bardzo ciekawe obrzędy przesilenia letniego – opowiada Górewicz. – W trakcie naszej imprezy ważne są różnorakie społeczne rytuały. W poprzednich latach były to zaręczyny, a zdarzyły się nawet i zaślubiny. W tym roku z kolei odbędą się postrzyżyny 7-letniego Wiktora – będzie to symboliczny obrzęd przejścia syna spod opieki matki pod pieczę ojca.

Wydarzenie jest dobrym pomysłem na spędzenie czasu dla rodzin – warsztaty są otwarte, dostosowane także do udziału dzieci. Mnogość i różnorodność atrakcji sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

- Niezwykły charakter słowiańskich tradycji powoduje, że właściwie każdy punkt programu naszej imprezy jest naprawdę ciekawy – mówi organizator. – Szczególnym zainteresowaniem cieszą się co roku pokazy walk, konkurs na najpiękniejszy wianek oraz wszelkie obrzędy związane z Nocą Kupały: od rozpalenia ognia, poprzez postrzyżyny, aż po barwny korowód i spławianie wianków w rzece. Popularne są także koncerty zespołu Percival, który jest naszym stałym gościem.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

NOC KUPAŁY 2018 PROGRAM:

23 czerwca / sobota

Osada historyczna - obóz wojów i stanowiska rzemieślnicze - muzyka na żywo - obrzędy - pokazy walk - konkursy i zabawy - legendy pomorskie

14.00 prezentacja dawnych rzemiosł i konkursy

14.30 tematyczne oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach w kontekście historycznym

15.00 koncert zespołu Spielleute Eygenart

15.30 pokaz walk wojów

16.45 opowieści kupalskie

17.00 koncert zespołu Percival

17.45 pokaz obrzędów przesilenia letniego, krzesanie „żywego ognia” za pomocą świdra ogniowego (Drużyna Grodu Trzygłowa + Ukranie)

18.45 opowieści kupalskie

19.00 konkurs na najpiękniejszy wianek

19.30 przemarsz nad Odrę i spławianie wianków przy muzyce zespołów

20.00 Droga Wojownika – konkursy w osadzie

20.00 Uwaga! Kino Zamek / Opowieści kupalskie – tradycje i zwyczaje kupalskie Polesia na podstawie materiałów źródłowych i etnograficznych przedstawią: Marusia Tulżankowa – etnografka, badaczka Polesia wschodniego, studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Kaciaryna Bychak – miłośniczka Polesia, śpiewaczka pieśni tradycyjnych oraz instrumentaliści

21.00 pokaz walk wojów

21.40 koncert zespołu Spielleute Eygenart

22.10 koncert zespołu Percival

Po koncercie zespołu Percival pokaz filmu „Córy wody”.

24 czerwca / niedziela

Osada historyczna - obóz wojów i stanowiska rzemieślnicze - muzyka na żywo - obrzędy - pokazy walk - konkursy i zabawy - legendy pomorskie

12.00 „Kwiat paproci” – teatr improwizacji (Paulina Lenart i Paweł Niczewski)

13.30 pokaz walk wojów

14.15 prezentacja dawnych rzemiosł i konkursy

14.45 tematyczne oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach w kontekście historycznym

15.30 koncert zespołu Spielleute Eygenart

16.00 legendy związane z Zamkiem, Gryfem oraz dziejami Księstwa Pomorskiego

16.15 koncert zespołu Percival