Pofabryczny budynek z czerwonej cegły jest ukryty w podwórku między ulicami 5 Lipca i Mickiewicza. Zdaniem wielu to doskonałe miejsce na nowoczesne lofty. Takie plany miał również obecny właściciel, ale zrezygnował z przebudowy „ze względów logistycznych”.

Przed wojną przy ul. 5 Lipca 16a (wtedy była to Grünstraße) działał zakład Wiese & Co, Werk für Papierverarbeitung. Tu można zobaczyć jak ten budynek wyglądał przed wojną. Tuż po 1945 roku mieściła się tutaj pierwsza siedziba Zakładów Odzieżowych Dana, które później przeniosły się na ul. Jagiellońską i al. Wyzwolenia.

Od lat budynek stoi pusty. W 2007 roku od poprzedniego właściciela kupił go warszawski deweloper Okam Capital, znany z realizacji mieszkaniowych m.in. w stolicy, Łodzi i Katowicach.

Szczeciński pofabryczny budynek miał zostać przebudowany na nowoczesne lofty. Powstał nawet projekt koncepcyjny przygotowany przez biuro architektoniczne Dedeco. Inwestycja pod nazwą „Lofty Dana” zakładała powstanie kompleksu mieszkalno-biurowego składającego się z dawnej fabryki oraz dwóch nowych budynków uzupełniających zabudowę. W postindustrialnej przestrzeni planowano usytuować 56 mieszkań.


Przez ostatnie 10 lat przebudowa jednak nie ruszyła. Wiadomo, że obecny właściciel odstąpił od dawnych planów.

- Ze względów logistycznych nie jesteśmy w stanie realizować tej inwestycji. Aktualnie nieruchomość jest na sprzedaż – informuje Monika Kurek z Okam Capital.

Zdarzało się, że w opuszczonym budynku koczowali bezdomni, wchodziła tam też żądna przygód młodzież. Obecnie właściciel zapewnia jednak, że do takich zdarzeń nie dochodzi.

- Budynek jest zabezpieczony, ma zamurowane okna, zabezpieczona jest też cała nieruchomość. Nie jest w dobrym stanie – przyznaje Monika Kurek.

Budynek Wiese & Co, Werk für Papierverarbeitung został zbudowany najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku. Jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.


foto: archiwum


foto: archiwum