Suzanne Vega i Zucchero rozpoczną letni wysyp gwiazd w Szczecinie. Oto 10 ciekawostek o wielkich artystach, których wkrótce zobaczymy w Szczecinie.

1. Suzanne Vega wystąpi w szczecińskiej Filharmonii już 19 czerwca. Jest uznawana za jedną z najlepszych autorek ballad rockowych, ale na początku jej kariery nie było tak oczywiste, że zajmie się muzyką... Studiowała taniec nowoczesny w High School of the Performing Arts w Nowym Jorku, a ukończyła Barnard College, gdzie studiowała literaturę angielską.

2. Była jedną z kandydatek do tytułowej roli w filmie "Rozpaczliwie poszukując Susan" (imię odpowiednie!), ale jak wiemy tę postać ostatecznie brawurowo zagrała Madonna.

3. Jej przebój "Tom's Diner" był materiałem do prac nad algorytmem MP3, ponieważ uznano, że to utwór trudny do kompresji przy zachowaniu odpowiedniej jakości dźwięku.

4. Rodzice artystki rozwiedli się niedługo po jej narodzinach. Swojego biologicznego ojca poznała znacznie, znacznie później - już jako osoba znana dzięki swym płytom.

5. W Szczecinie już raz wystąpiła – dokładnie 3 lipca 2008 roku w Teatrze Letnim.

Suzanne Vega zagra w Szczecinie w poniedziałek, 19 czerwca. Wystąpi na scenie Filharmonii o godz. 19:00. Bilety na koncert kosztują 110-130 zł. Więcej szczegółów tego wydarzenia tutajZucchero to muzyk o cztery lata starszy od Suzanne. W swoim kraju uważany za najpopularniejszego artystę rozrywkowego wszechczasów. Zaśpiewa w hali Azoty Arena 23 czerwca.

O tym, że pseudonim sceniczny – Zucchero, czyli Cukier zawdzięcza szkolnemu nauczycielowi, który tak go nazywał, pewnie wiecie. Może nie wiedzieliście, że:

6. Zucchero był pierwszym rockowym artystą, który wystąpił na Kremlu (razem z Randy Crawford i Toni Childs). Było to w 1990 roku.

7. Dwa lata później Zucchero stworzył utwór z pogranicza gospel i muzyki operowej („Miserere”) i zaproponował go do zaśpiewania Luciano Pavarottiemu. Po jego odmowie postanowił nagrać piosenkę przy pomocy innego tenora i dopiero wtedy dać ją do przesłuchania Pavarottiemu. Na przesłuchanie muzyczne do Zucchero przybył nieznany jeszcze wtedy Andrea Bocelli. Ten skromny niewidomy prawnik z Toskanii zdystansował wszystkich kandydatów i tak zaczęła się jego kariera, czyli to Zucchero praktycznie go odkrył. Bocelli zaśpiewa także niedługo w Szczecinie. W sierpniu uświetni finał regat The Tall Ship Races.

8. W ciągu długoletniej kariery Zucchero nagrał wiele duetów i zwykle były to najbardziej znane jego utwory. Jednym z bardziej nietypowych duetów jest jego współpraca z legendą jazzu - Milesem Davisem. Wspólny utwór „Dune Mosse” ukazał się na albumie „Blues” w 1987 roku.

9. Choć artysta jest bogaty i sławny, to często mówi, że jego największym skarbem jest piękna żona, Francesca Mozer, która jest bizneswoman, znaną z tego, że jej współwłasnością jest Eco del M- are, ekskluzywny klub plażowy w Lerici.

10. Ostatnią płytę artysty („Black Cat”) kończy utwór „Streets Of Surrender”, efekt współpracy z Markiem Knopflerem oraz Bono z grupy U2, który jest autorem tekstu. Został on zainspirowany zamachem terrorystycznym w Paryżu i jest hołdem dla tego miasta.

Zucchero wystąpi w szczecińskiej hali Azoty Arena w piątek, 23 czerwca. Początek koncertu o godz. 20:00. Bilety kosztują 80 - 275 zł. Więcej szczegółów tutaj