Uniwersytet Szczeciński wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie realizuje akcję edukacyjną „#donthejt”, której celem jest edukowanie młodych ludzi, że nienawiść w internecie może przekładać się na realne złe zachowania w życiu, a niekontrolowana mowa nienawiści – prowadzić do tragedii takich jak np. próby samobójcze. Inicjatywa polega na prelekcjach w szkołach, przygotowano także pewien niezwykły eksperyment, który bardzo ciekawi młodzież, a jednocześnie zachęca do refleksji.

Hejt doprowadził ją do próby samobójczej. Pomóc może… każdy chętny. Uniwersytet uczy, jakie są konsekwencje hejtu

W siedzibie Uniwersytetu Szczecińskiego został przygotowany pokój tajemnic – pomieszczenie „Co kryje hejt?”. Jest to miejsce edukacyjne, w którym grupy młodzieżowe mogą poprzez zabawę dowiedzieć się, czym jest hejt w internecie i jak się przed nim bronić.

– Uczniowie mają za zadanie wcielić się w rolę kolegów i koleżanki dziewczyny, która nie może poradzić sobie z hejtem. Wchodzą do jej pokoju, aby dowiedzieć się, co się stało z dziewczyną, gdzie jest, dlaczego nie przychodzi do szkoły. Jeśli uda im się rozwiązać wszystkie zagadki, dowiedzą się, gdzie jest ich koleżanka, i zdołają ją uratować przed samobójstwem – mówi Magda Ankiewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego. Brzmi dramatycznie, ale jak twierdzą inicjatorzy kampanii społecznej, to właśnie taki przekaz – dosłowny i bezkompromisowy – najlepiej dociera do młodzieży, która w internecie niejedno już widziała i niejedno już… napisała.

– W trakcie tej interaktywnej lekcji młodzież szkolna dowie się, jak postępować w przypadku zetknięcia się z hejtem w swoim otoczeniu. Dowie się, jak reagować, jak pomóc ofierze hejtu, jakie instytucje powiadomić, z kim rozmawiać, by rozwiązać kryzys. Jest to idealny symulator pozwalający uczniom wcielić się w sytuację osób, u których hejt występuje w najbliższym otoczeniu. Mają okazję poznać sposoby wyjścia z takiej sytuacji – mówi Magda Ankiewicz.

Pomieszczenie edukacyjne jest darmowe i ogólnodostępne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Zgłosić się może klasa lub pięcio–sześcioosobowa grupa młodzieży, pisząc maila na projektdonthejt@gmail.com lub wiadomość za pośrednictwem strony https://www.facebook.com/donthejt/.

Pokój został przygotowany przez studentów Koła Naukowego Zarządzania Projektami "Project".

Hejt – powszechne zjawisko niepożądane

Kilka miesięcy temu Rzecznik Praw Dziecka opublikował raport, z którego wynika, że ponad 90% młodych ludzi miało do czynienia z hejtem w internecie. Niecałe 5% przyznaje, że miało myśli samobójcze związane z pomówieniami lub komentarzami rówieśników w internecie. Akcja „#don’t hejt” koordynowana przez Uniwersytet Szczeciński i Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie ma uświadamiać młodym ludziom konsekwencje hejtu:

– Wymyśliliśmy projekt, który ma przeciwdziałać szerzeniu hejtu i mowy nienawiści w internecie. W szczecińskich szkołach odbędzie się ponad 30 warsztatów wyjazdowych, odbędą się także spotkania poza naszym miastem – mówi Paweł Cichecki z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Warsztaty sfinansowano ze środków MSWiA w ramach projektu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.