– Myślę o miejscu gdzie można się spotykać, gdzie można o teatrze rozmawiać, wypić kawę, posiedzieć. Teatry spełniają w tej chwili trochę szerszą funkcję, niż tylko miejsce, do którego można przyjść, obejrzeć przedstawienie i wyjść – mówi Anna Augustynowicz, wieloletnia dyrektor Teatru Współczesnego, o potrzebie budowy nowej siedziby dla tej instytucji. Planowana jest ona na Łasztowni, ale na razie w budżecie miasta brakuje pieniędzy.

Teatr Współczesny funkcjonuje w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Spektakle odbywają się w sali kopułowej, która nie była budowana z myślą o funkcji teatralnej.

„Teatr tworzą ludzie, tak długo jak będzie energia w ludziach i w tym zespole, tak długo potrzeba budowy nowej siedziby będzie bardzo paląca”

Od lat mówi się o konieczności stworzenia od podstaw nowoczesnej siedziby Teatru. Ten temat pojawił się również podczas rozmowy prowadzonej przez Andrzeja Kochańskiego w audycji „18:03”, realizowanej wspólnie przez radio Super FM i portal wSzczecinie.pl. Gościem była Anna Augustynowicz, która po wielu latach odchodzi ze stanowiska dyrektor Teatru Współczesnego.

– Potrzeba budowy nowej siedziby jest pilna – podkreślała dyrektor Augustynowicz. – Jednym z ważnych aspektów jest to, żeby nie wystudzać energii, która jest w zespole artystycznym, ponieważ to jest właśnie istota budowy nowego obiektu. Teatr tworzą ludzie, tak długo jak będzie energia w ludziach i w tym zespole, tak długo potrzeba budowy nowej siedziby będzie bardzo paląca.

Przenosiny na drugą stronę Odry?

Miasto wybrało lokalizację dla nowego gmachu Teatru Współczesnego. To nadodrzańskie nabrzeże po stronie Łasztowni. Między Trasą Zamkową a biurowcem Lastadia, obok planowanego Mostu Kłodnego.

Budowa takiego obiektu wpisana była już do dokumentów finansowych miastach, koszty szacowano na 150 mln zł. W listopadzie 2019 r. ten punkt znalazł się jednak na liście miejskich inwestycji, które zostały odłożone w czasie ze względów oszczędnościowych. Prezydent Piotr Krzystek tłumaczył wówczas, że to efekt mniejszych niż planowano dochodów, po tym jak ograniczono wpływy dla samorządów z PIT.

„Musimy w ten sposób dać oddech zarówno Muzeum Narodowemu, jak i samemu teatrowi”

Teraz w budżecie planowane są kolejne cięcia, trudno w najbliższym czasie liczyć na ponowne wpisanie wykreślonych wcześniej inwestycji. Przedstawiciele magistratu deklarują jednak, że nie ma mowy o definitywnej rezygnacji z budowy Teatru Współczesnego. Dyskutowano o tym m.in. podczas wrześniowej Komisji ds. Kultury i Promocji, gdzie głównym tematem był pomysł utworzenia Muzeum Szczecina.

– Jeśli mamy mówić o budowie siedziby Muzeum Miasta Szczecina, to powiedziałbym – tak, ale najpierw wybudujmy Teatr Współczesny. Musimy w ten sposób dać oddech zarówno Muzeum Narodowemu, jak i samemu teatrowi, który od kilkudziesięciu lat gnieździ się w gmachu do tego nieprzystosowanym – tłumaczył Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina, odpowiadający m.in. za sprawy kultury.

Teatr Współczesny ma umowę dzierżawy przestrzeni w Muzeum na Wałach Chrobrego do 2026 r. Jeśli do tego czasu nie uda się zbudować nowej siedziby, będzie musiała zostać przedłużona.