O tym, że w Szczecinie mamy wielu świetnych muzyków jazzowych wiadomo nie od dziś. Jeżeli ktoś jednak w to wątpi, powinien wybrać się na finał festiwalu Szczecin Jazz. 26 marca w Filharmonii podczas specjalnego koncertu „Szczecin Day” wystąpią artyści, którzy z pewnością Was zachwycą.

Festiwal Szczecin Jazz od początku stara się wspierać lokalne środowisko muzyczne i artystów pochodzących z naszego miasta, a to wydarzenie będzie niejako ukoronowaniem tych działań. Kogo usłyszymy podczas koncertu zatytułowanego „Szczecin Day”?

Wzruszający i świetnie zagrany

„To piękny i wzruszający album ze świetnymi kompozycjami i świetnie zagrany - jest bardzo dobrze przemyślany i poprowadzony!” – tak o debiucie fonograficznym Michała Martyniuka powiedział Randy Brecker. Płyta „Nothing To Prove” zyskała tak wiele pozytywnych ocen, że jej autor otrzymał w tym roku nominację do Fryderyka (w kategorii Jazzowy debiut roku). To muzyk urodzony w Szczecinie, który dorastał w Nowej Zelandii, laureat prestiżowego konkursu Made In NY Jazz Competition. Wszystkie kompozycje, aranżacje, a także produkcja krążka, to jego dzieło. Album zawiera też kilka polskich akcentów, rozpoczyna go kompozycja „Back From Krakow”... Pewnie usłyszymy ją także 26 marca w Filharmonii. Michał Martyniuk Trio otworzy cały wieczór Szczecin Day.

Hity Wondera i Jacksona

Po przerwie na scenie pojawi się duet Gajda – Świątek z programem „Pop goes to jazz”. Ten projekt, to pomysł Joanny Gajdy – absolwentki klasy fortepianu na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie wykładowczyni Akademii Sztuki w Szczecinie, znanej ze współpracy z Urszulą Dudziak, Billy Harperem czy Kazimierzem Jonkiszem. Obok niej wystąpi kontrabasista Bartosz Świątek, także nauczyciel akademicki, który również grywa z wieloma sławami jazzu. Oboje zaprezentują specjalnie zaaranżowane utwory Steviego Wondera, Michaela Jacksona i inne hity z lat 80-tych.

Kobiety są siłą. Trzy utalentowane wokalistki

Trzecia część wieczoru to występ pt. „Szczecin Voices”. Na scenie zobaczymy bardzo cenione wokalistki. To Kasia Buja, która wraz z Maciejem Kazubą współtworzy duet Jackpot (wspólnie uczestniczyli w finale jubileuszowej 10. edycji programu Must be the Music), Maja Koterba (laureatka i uczestniczka wielu festiwali muzycznych m.in. New Jork Jazz Masters International Workshop) oraz piękność z nigeryjskimi korzeniami - Angelika Anozie, która śpiewała w zespołach takich tuzów jazzu, jak Billy Hart, John Betsch, Billy Harper czy Piotr Wojtasik (występuje na jego płycie „Old Land”). Aktualnie pracuje nad swoim solowym albumem. Poznaliśmy już piosenkę „Zacznij żyć” (stworzoną z gościnnym udziałem rapera Soboty) oraz drugi singiel „Kobiety są siłą”. Oba te utwory zabrzmią 26 marca w Filharmonii. Artystka wystąpi z zespołem, w którym zagrają oczywiście nasi świetni muzycy: Marcin Jahr, Maciej Kazuba, Szymon Orłowski i Piotr Wrombel.

Koncert „Szczecin Day” odbędzie się 26 marca w Filharmonii. Początek o godz. 20:00. Bilety dostępne w serwisie bilety.fm