Marcin Kącki, Michał Rusinek, Olga Drenda, Joanna Solska, Remigiusz Grzela - m.in. z tymi autorami będzie można spotkać się w najbliższy weekend w Szczecinie. Już w piątek po południu rusza pierwsza edycja Festiwalu OKOlice Literatury.

Wydarzenie organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie i jest to pierwszy w naszym mieście festiwal literatury non-fiction. Hasło przewodnie tej edycji to transformacja. Zaplanowane spotkania, warsztaty, pokazy filmów będą skupione wokół tematów 30. rocznicy wydarzeń 1989 roku oraz transformacji ustrojowej w Polsce.

Festiwal OKOlice Lieratury rozpocznie się w piątek (20 września) o godz. 16:00 od spaceru „Szczeciński przełom i rok 1989”, który poprowadzi znany miejski przewodnik – Przemek Głowa. Zbiórka na pl. Solidarności. Z kolei o godz. 18:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) Dorota Karaś – reporterka, autorka książki „Cybulski, Podwójne salto” oraz Marek Sterlingow będą rozmawiali o działaczce Wolnych Związków Zawodowych, Annie Walentynowicz (prowadzenie: Katarzyna Rembacka).

Coś dla dzieci

Bardzo dużo będzie się działo w sobotę, 21 września. Tego dnia zaplanowano też atrakcje dla najmłodszych czytelników. W filii nr 4 MBP przy ul. Barnima 25 o godz. 10:00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci pt. „Papierowa rewolucja”, a dwie godziny później będzie miało miejsce spotkanie z Michałem Rusinkiem dotyczące wydanej przez niego pięć lat temu publikacji „Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności”, ilustrowanej przez Joannę Rusinek.

Z kolei w filii nr 38 (przy ul. 26 Kwietnia 1) dziennikarz Gazety Wyborczej, Marcin Kącki, poprowadzi dla młodzieży warsztaty pisarskie pod hasłem „Zapisać OKOlicę”.

W sobotę aż cztery spotkania

W ProMediach tego dnia odbędą się aż cztery spotkania autorskie. O godz. 12.00 z czytelnikami spotka się Joanna Solska, dziennikarka związana z tygodnikiem "Polityka" i radiem TOK FM (prowadzenie: Anna Godzińska). Dwie godziny później rozmowę z Olgą Drendą, autorką wyróżnionej niedawno Nagrodą Gdynia, eseistycznej książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, poprowadzi Michał Radomił Wiśniewski (szczeciński pisarz, autor powieści „God Hates Poland”). O godz. 16.00 spotkanie z Marcinem Kąckim poprowadzi dziennikarka Radia Szczecin, Agata Rokicka. Natomiast o godz. 18:00 o reporterce Teresie Torańskiej będą rozmawiać Remigiusz Grzela (autor książki „Podwójne życie reporterki. Fallaci i Torańska”) oraz Małgorzata Purzyńska, która opublikowała m.in. takie tytuły jak „Ja, My, Oni. Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską”. Rozmowę poprowadzi Bernadetta Darska, krytyczka literacka, dziennikarka, pisarka, wykładowczyni w Szkole Mistrzów Pióra w Collegium Civitas.

Spacer, filmy, spotkanie

W niedzielne przedpołudnie (22 września) przygotowano spacer po mieście pt. „Szczecin śladami PRL”. Autorską trasą oprowadzać będzie szczecińska przewodniczka Justyna Machnik. Zbiórkę zaplanowano o godz. 11:00 obok pomnika J. Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów. W niedzielnym programie znalazły się też pokazy filmów. W ProMediach wyświetlone zostaną „Film o wolnej Polsce” w reżyserii Ireneusza Englera oraz dokument „Miasto bez Boga” (reż. Jacek Petrycki) - opowieść o Nowej Hucie, która miała być pierwszym miastem bez Boga i kościoła, a stała się miejscem szczególnie naznaczonym buntem i oporem wobec socjalistycznej władzy. Dyskusję po pokazach poprowadzi Eryk Krasucki.

O godz. 15:00 rozpocznie się ostatnie festiwalowe spotkanie, którego gośćmi będą Piotr Lipiński i Michał Matys. Pierwszy z nich zajmuje się głównie powojenną historii Polski, zwłaszcza wydarzeniami z lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Jest autorem książki „Bierut. Kiedy partia była bogiem”. Michał Matys natomiast, to dziennikarz prasowy i telewizyjny, autor cyklu dokumentalnego o PRL "Zagadki tamtych lat" w TVP. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Program Festiwalu OKOlice Literatury: Transformacja

20 września 2019 (piątek)

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

16.00. Spacer „Szczeciński przełom i rok 1989” (prowadzenie: Przemysław Głowa).

Zbiórka: Pl. Solidarności.

SPOTKANIE AUTORSKIE

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

18.00. Dorota Karaś i Marek Sterlingow o Annie Walentynowicz (prowadzenie: Katarzyna Rembacka) - spotkanie tłumaczone na język migowy.

21 września 2019 (sobota)

DLA DZIECI

Filia biblioteczna nr 4 (ul. Barnima 25)

10.00. Warsztaty „Papierowa rewolucja” (prowadzenie: Mateusz Lipko).

12.00. Spotkanie z Michałem Rusinkiem „Rok 1989”.

WARSZTATY dla młodzieży i dorosłych

Filia biblioteczna nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1)

10.00. Zapisać OKOlicę. Warsztaty pisarskie (prowadzenie: Marcin Kącki).

Obowiązują zapisy, zgłoszenia na adres mailowy – promocja@mbp.szczecin.pl

SPOTKANIA AUTORSKIE

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

12.00. Joanna Solska (prowadzenie: Anna Godzińska).

14.00. Olga Drenda (prowadzenie: Michał Radomił Wiśniewski) - spotkanie tłumaczone na język migowy.

16.00. Marcin Kącki (prowadzenie: Agata Rokicka) - spotkanie tłumaczone na język migowy.

18.00. Remigiusz Grzela i Małgorzata Purzyńska o Teresie Torańskiej (prowadzenie: Bernadetta Darska).

22 września 2019 (niedziela)

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

11.00. Spacer „Szczecin śladami PRL” (prowadzenie: Justyna Machnik).

Zbiórka: Pl. Szarych Szeregów obok pomnika J. Piłsudskiego.

POKAZ FILMÓW

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

12.00. „Film o wolnej Polsce” reż. Ireneusz Engler.

13.30. „Miasto bez Boga” reż. Jacek Petrycki.

Dyskusję po filmach poprowadzi Eryk Krasucki

SPOTKANIE AUTORSKIE

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

15.00. Piotr Lipiński i Michał Matys (prowadzenie: Eryk Krasucki).

WSTĘP WOLNY!