Już w najbliższy wtorek (25 czerwca) odbędzie się pierwszy w tym sezonie seans w plenerowym kinie na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. A to nie jedyny cykl wydarzeń pod chmurką, na które tego lata zaprasza szczeciński Zamek. Zaplanowano też plenerowe koncerty, spektakle dla dzieci oraz rodzinne spotkania z legendami.

Zamek Książąt Pomorskich już po raz dwunasty organizuje letnie kino plenerowe. W urokliwej scenerii małego dziedzińca filmy będzie można oglądać przez całe wakacje. Projekcje zaplanowano we wtorkowe i czwartkowe wieczory o godz. 22:00.

Tegoroczne Zamkowe Noce Filmowe zainaugurowane zostaną we wtorek, 25 czerwca, koncertem muzyki filmowej w wykonaniu kwintetu New Bone. Muzycy wystąpią o 21:00, a godzinę późnej (22.00) odbędzie się projekcja filmu „Bilet na Księżyc” w reżyserii Jacka Bromskiego, koprodukowanego przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

Dwa dni później, tj. 27 czerwca, na zamkowym dziedzińcu wyświetlona zostanie „Obietnica” w reż. Anny Kazejak, do której zdjęcia kręcono m.in. w śródmieściu Szczecina i na plaży w Dąbiu. Na wszystkie pokazy wstęp bezpłatny. Szczegółowy repertuar na końcu tego tekstu.

Będą też koncerty i spektakle w plenerze

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca, Mirosław Kosiński (baryton) oraz Krzysztof Figiel (fortepian) zainaugurują z kolei cykl Letnich Koncertów Plenerowych. W programie „Koncertu wokalnego” znalazły się przeboje lekkiej muzyki wokalnej, m.in. pieśni włoskie, rosyjskie romanse, polskie pieśni i piosenki przedwojenne oraz piosenki kompozytorów amerykańskich. Pierwszy w tym sezonie koncert plenerowy rozpocznie się na zamkowym dziedzińcu o godz. 16:00.

Tego samego dnia, w samo południe, Zamek zaprasza na „Legendy Pomorza” - spotkania dla całych rodzin, z głównym nastawieniem na edukację dzieci. Grażyna Madej i Konrad Pawicki, aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie, zaprezentują legendy: „O urodziwej Stence - korsarce wolińskiej”, „Pas wilkołaka” oraz „Syrena z Trzęsacza” autorstwa Romany Kaszczyc. Na te wydarzenia wstęp również jest bezpłatny.

Natomiast w przyszłym tygodniu (tj. 6 lipca) na zamkowym dziedzińcu zainaugurowane zostaną plenerowe spektakle dla dzieci. Przedstawienia zaplanowano w każdą sobotę wakacji o godz. 11:00.


ZAMKOWE NOCE FILMOWE 2019.

REPERTUAR:

Wstęp bezpłatny.

W razie niepogody seanse odbędą się w Holu Wschodnim (wejście A). Wówczas będą obowiązywały bezpłatne wejściówki - do odbioru w wejściu A na pół godziny przed seansem.

 

Bilet na Księżyc

25.06.2019 (wtorek), godz. 22.00

2013, Polska, obyczajowy, 120 min

Reżyseria Jacek Bromski

Obsada: Filip Pławiak, Mateusz Kościukiewicz, Bożena Adamek, Anna Przybylska, Łukasz Simlat, Andrzej Chyra, Andrzej Grabowski

Rok 1969. Fascynujący się lotnictwem Adam (Filip Pławiak) zostaje powołany do wojska. Jednak, ku własnemu rozczarowaniu, dostaje przydział do służby w... Marynarce Wojennej. Z Antkiem (Mateusz Kościukiewicz), starszym bratem, wyruszają nad morze. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają starych znajomych i zawierają nowe znajomości. Antek - niepoprawny podrywacz i król nocnych lokali - chce przygotować nieśmiałego brata do życia. Jednak spotkanie z piękną i tajemniczą kobietą (Anna Przybylska) wywoła mnóstwo komplikacji w życiu Adama, inicjując serię zaskakujących wydarzeń.

Obietnica

27.06.2019 (czwartek), 22:00

2014, Dania, Polska Dramat, 97 min

Reżyseria Anna Kazejak

Obsada: Eliza Rycembel, Mateusz Więcławek, Magdalena Popławska, Sara Sobania, Maciej Cempura

Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype'a i Facebooka. Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia na całego. Imprezują, eksperymentują z alkoholem i marihuaną. Jednak pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem...

Lincz

02.07.2019 (wtorek), 22:00

Dramat, Polska, 2010, 81 min

Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz

Obsada: Leszek Lichota, Agnieszka Podsiadlik, Wiesław Komasa, Łukasz Simlat

W mazurskiej wsi zamordowany zostaje 60-letni mężczyzna. W morderstwo zamieszanych jest sześciu miejscowych. Denat okazuje się być recydywistą, który przez lata terroryzował okoliczne wsie i jej mieszkańców. Miejscowi, dotychczas niekarani, oskarżeni o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem, zostają wchłonięci w tryby bezwzględnej machiny śledczej i sądowniczej. Mieszkańcy wsi, na czele z rodzinami oskarżonych, stają do walki o ich uniewinnienie

Bella mia

09.07.2019 (wtorek), 22:00

Film familijny, Czechy, Polska 2014, 88 min

Reżyseria: Martin Duba

Obsada: Petr Forman, ZuzanaNorisová, Anna Fialová, LukášKůrka

Z powodu obawy przed BSE (chorobą wściekłych krów), małe stado ma zostać wysłane na przymusowy ubój. Zwierzęta wyczuwając zagrożenie decydują się na ucieczkę z zagrody. Gdy im się to udaje, okoliczni myśliwi wyruszają na ich poszukiwania. Zwierzętom pod przewodnictwem krowy Belli nieraz udaje się przechytrzyć swoich prześladowców.

Karbala

11.07.2019 (czwartek), 22:00

2014, Polska, Wojenny, 115 min

Reżyseria Krzysztof Łukaszewicz

Obsada: Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota

„Karbala" to opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. W muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci.

Kiedy tłum dżihadystów zbliżał się do City Hall, na placu boju pozostał jedynie niewielki oddział polskich i bułgarskich żołnierzy. 80 prawdziwych bohaterów, mających zapasy jedzenia oraz amunicji wystarczające tylko na 24 godziny, stanęło oko w oko z rozwścieczonym i gotowym na wszystko tłumem uzbrojonych terrorystów. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiły, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrała bitwę, ale wyszła z niej bez straty ani jednego żołnierza.

Obrona City Hall jest jeszcze nieodkrytym fragmentem najnowszej historii polskiej armii. Tajemnice ściśle tajnej operacji odkrywa przed widzami reżyser Krzysztof Łukaszewicz („Żywie Biełaruś!", „Lincz").

Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

Anatomia zła

16.07.2019 (wtorek), 22:00

2015, Polska, thriller, sensacja

Reżyser: Jacek Bromski

Obsada: Marcin Kowalczyk, Krzysztof Stroiński, Magdalena Kuta, Andrzej Seweryn

Płatny zabójca o pseudonimie „Lulek" (Stroiński) zostaje warunkowo zwolniony z więzienia. Wkrótce potem prokurator (Głowacki), który kilka lat wcześniej doprowadził do jego aresztowania, składa mu propozycje nie do odrzucenia. W zamian za duże pieniądze, wymazanie kartoteki i możliwość dyskretnego opuszczenia kraju, „Lulek" ma zlikwidować komendanta Centralnego Biura Śledczego. Zabójca angażuje do pomocy Staszka (Kowalczyk), wydalonego z armii snajpera, który został kozłem ofiarnym nieudanej misji w Afganistanie. Podając się za oficera kontrwywiadu, „Lulek" wmawia mężczyźnie, że został wybrany do zadania specjalnego i jeśli je wykona, dostanie szansę na powrót do wojska. W trakcie przygotowań do zamachu Staszek zaczyna nabierać podejrzeń co do prawdziwych intencji „Lulka". Tymczasem zleceniodawcy naciskają na przyspieszenie akcji. Rozpoczyna się śmiertelne odliczanie.

Happy Olo - Pogodna ballada o Olku Dobie

18.07.2019 (czwartek), 22:00

Polska, 2017, dokument , 65 min

Reżyseria: Krzysztof Paweł Bogocz i Marcin Macuk

Dokumentalny film drogi, przedstawiający sylwetkę Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem napędzanym tylko siłą mięśni. Ten niezwykły wyczyn uhonorowano wieloma nagrodami, z tytułem Podróżnika Roku magazynu „National Geographic" na czele. Nieznany szerzej emeryt z Polic stał się bohaterem i inspiracją dla rzeszy osób na całym świecie, co sam Aleksander Doba komentuje z właściwym sobie dystansem. Film jest pełen refleksji i anegdot, a przede wszystkim jest swego rodzaju apoteozą optymizmu i dążenia do realizacji marzeń.

Wandzia też..., Salon Sióstr W.

23.07.2019 (wtorek), 22:00

Wandzia też...

2012, Polska, dokumentalny, 25 min

Reżyseria: Wiesława Piećko

Producent: Carino Bonin Wiesława Piećko, Szczecin

Film zaczyna się w przededniu sytuacji rozstrzygającej o życiu lub śmierci tytułowej bohaterki. To tak jakby mówiła: nie mam nic do stracenia, mogę być z wami szczera do bólu...

Salon Sióstr W.

Reżysera: Jakub Stożek

2013, Polska, dokument, 30 min

Film opowiada o dwóch siostrach - Joannie Wiszniewskiej i Jolancie Wiewiórze prowadzących nietypowy salon fryzjersko-kosmetyczny w Szczecinie. Salon AURA, działający od 1. sierpnia 2012 roku przy Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, jest jedynym w Polsce salonem urody przeznaczonym dla pacjentów z chorobą nowotworową. Został stworzony z myślą o pomocy kobietom, które chcąc zadbać o wygląd podczas walki z ciężką chorobą krępowały się odwiedzać tradycyjne salony, gdzie były narażone na ukradkowe spojrzenia lub natarczywe pytania innych ludzi.

Koniec świata, Vivaldi, piąta pora roku

25.07.2019 (czwartek), 22:00

Koniec świata

2015, Polska, dokumentalny, 38 min

Reż. Monika Pawluczuk

Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają - często niepotrzebnie - pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata - co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat - słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.

Vivaldi, piąta pora roku

2013, Polska, dokumentalny, 22 min

Reż. Bartosz Jurgiewicz

Bohater dokumentu - Waldek - to recydywista, który większość życia spędził w więzieniu. Tam zaczął pisać żeby nie zwariować. Na własne życzenie odbywał wyroki w izolatkach, czytając głośno żeby nie stracić głosu.. Autor filmu korespondował z nim przez pięć lat ostatniego wyroku, drąc koty i godząc się na przemian. Wyszedł w lipcu 2011 roku mając sześćdziesiątkę na karku i gorące postanowienie - nie wracać.

Niekoniecznie o Jędrzeju, The waking

30.07.2019 (wtorek), 22:00

Niekoniecznie o Jędrzeju

Polska, 2014, fabularny, 22 min

Reż. Olga Kałagate

Obsada: Aleksandra Konieczna, Marek Kalita, Martyna Peszko

Barbara nie umie pozbierać się po śmierci ukochanego męża. Żyje z dnia na dzień, w mieszkaniu pełnym jego rzeczy. Jej jedynym towarzystwem jest córka oraz niesforny pies. Sytuacja zmienia się diametralnie gdy pewnego dnia, jak gdyby nigdy nic, do domu powraca zmarły mąż.

The waking

Reż. Bartosz Świniarski, (fabularny),

2012, Polska, fabularny, 15 min

Anna i Piotr, małżeństwo, które od dawna stara się o dziecko, po kilku latach niepowodzeń decyduje się na wynajęcie matki zastępczej, surogatki. Młodej kobiety o imieniu Marta, która znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.

Marta ma urodzić dla nich dziecko. Małżeństwo upatruje w tym jedyny sposób na odnalezienie wspólnego szczęścia i spełnienia, bez którego coraz ciężej jest im być razem. Wszyscy troje płyną do Szwecji gdzie obecnie para zamieszkuje i gdzie ma odbyć się poród. Chcą w ten sposób zniwelować ryzyko, że matka może zmienić zdanie i nie oddać im nowo narodzonego dziecka. Czas spędzony na morzu staje się dla każdego z nich osobistą podróżą. Otaczający ich krajobraz, zaczyna w metafizyczny sposób oddziaływać na każde z nich. Za sprawą sił natury i losu dokonuje się w nich przemiana.

Film składa się na 3 portrety ludzi, przeżywających skrajne emocje i stany, które znajdą swoje odbicie w otaczającej ich naturze.

Terminy projekcji w sierpniu: 1, 6, 8, 13, 20, 22, 27, 29.