Mimo że koszty remontu sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych, chętnych nie brakowało. Spośród ponad 600 zgłoszeń na liście uprawnionych do wynajęcia mieszkania za remont znalazło się ponad 200 osób. Teraz zainteresowani będą oglądać lokale i decydować, który z nich wynająć.

To już czwarta edycja programu mieszkanie za remont. – Miasto planuje wynająć w ten sposób ok. 230 mieszkań – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Na liście uprawnionych do wynajęcia mieszkania za remont znalazło się ponad 200 osób. Wkrótce przyszli najemcy będą oglądać mieszkania i decydować o tym, które chcą wynająć. Po obejrzeniu wskażą dwa lokale, w tym jedno pierwszego wyboru.

– W sytuacji, gdy jednym mieszkaniem zainteresowanych będzie kilku chętnych, o jego przyznaniu będzie decydować liczba punktów. Natomiast, jeżeli wnioskodawcy ubiegający się o to samo mieszkanie mają jednakową punktację, to o przekazaniu lokalu ostatecznie zadecyduje losowanie – mówi Klek.

Lista mieszkań z terminem oglądania zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych opublikuje w piątek (6 lipca) o godz. 12.00.

Kto mógł się starać o mieszkanie do remontu?

Nabór wniosków o wynajęcie mieszkania komunalnego do remontu na koszt przyszłego najemcy trwał od 15 listopada do 15 grudnia 2017 r. O mieszkanie mógł ubiegać się każdy pełnoletni mieszkaniec Szczecina, który boryka się z brakiem lokalu, np. mieszka dalej z rodzicami lub wynajmuje lokal na wolnym rynku na czas określony. Wpłynęło 600 wniosków. Każdy został poddany ocenie punktowej. Liczba punktów zależała między innymi: od okresu zamieszkiwania w Szczecinie, liczby dzieci, stanu zdrowia, warunków w jakich się obecnie mieszka i osiąganego dochodu. Na podstawie punktacji sporządzono wstępny wykaz złożonych wniosków. Osoby, które nie zgadzały się z naliczoną punktacją miały możliwość złożenia odwołania w ciągu 30 dni. Odwołania, uwagi oraz zażalenia były rozpatrywane przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

Średni koszt remontu oferowanych mieszkań szacowany jest przez ZBiLK na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te warunki nie odstraszają potencjalnych najemców. Przez ostatnie 5 lat miasto wynajęło w ten sposób 620 lokali. Jak informuje Klek, z danych ZBiLK wynika, że osoby które wynajęły mieszkania za remont płacą regularnie czynsz oraz dbają o swoje lokale.