Nie trzeba wchodzić do muzeum, żeby zobaczyć interesującą ekspozycję! Wystarczy przyjść na plac Orła Białego, bo tam 1 października stanęła objazdowa wystawa - Polish Culture Trip. Eksponaty dotyczące polskiego dizajnu, malarstwa i plakatu są zlokalizowane w... portowym kontenerze, czyli zmodernizowanym obiekcie, który funkcjonuje jako Mobilny Instytut Kultury i ma już w swoim „życiorysie” kilka wycieczek po Polsce...

Kultowe krzesła

Ekspozycja "Polish Culture Trip", to przekrojowa prezentacja dokonań polskiego wzornictwa minionego stulecia.

– Wybrane przedmioty reprezentują kolejne dekady, począwszy od uzyskania przez Polskę niepodległości aż po współczesność – mówi Monika Petryczko, kierownik artystyczny projektu. – Wybraliśmy między innymi fotel RM58 CLASSIC zaprojektowany przez Romana Modzelewskiego, który niedawno został wyprodukowany przez firmę VZÓR czy krzesło Chierowskiego, po raz pierwszy, u nas, prezentowane z metalowymi nogami.

foto: Hubert Grygielewicz

Ceramika i porcelana w pięknym pokoju

"Polish Culture Trip" prezentowana była już w Gdańsku (wernisaż 5 sierpnia) i Poznaniu (wernisaż 24 sierpnia). Kuratorem części dotyczącej dizajnu jest Magdalena Kalisz i zgodnie z jej koncepcją polskie wzornictwo jest tu rozumiane szeroko. Są to nie tylko meble, ale także ceramika z Bolesławca, grafika użytkowa, opakowania, a nawet przedmioty codziennego użytku. Np. lustra TAFLA Oskara Zięty czy porcelanowe filiżanki z fabryki "Ćmielów". Ekspozycja została zaaranżowana w taki sposób, że eksponaty stanowią wystrój wnętrza „pokoju”, który został stworzony w przestrzeni kontenera.

foto: Hubert Grygielewicz

Video-art o malarstwie

Widzowie oglądający wystawę będą mogli usłyszeć zapętlony dynamiczny mix DJ-ski. Ważnym elementem całości jest też video-art stworzony przez Panią Pavlowsky. To autorska praca, która jest bardzo barwnym i efektownym „przewodnikiem” po motywach charakteryzujących polskie malarstwo ostatnich stu lat. Można go oglądać na ekranie przy jednej ze ścian kontenera do 9 października.

foto: Hubert Grygielewicz

Warsztaty i finisaż

Podczas otwarcia wystawy odwiedzający wzięli udział w warsztatach "D.I.Y. polish design" i własnoręczne budowali miniatury modelu polskiego krzesła „Bumerang”. Do wyboru były dwa różne modele, a po złożeniu można było je zabrać ze sobą do domu. Kolejną częścią projektu jest wystawa polskiego plakatu na ścianie kontenera i na pocztówkach, które także można otrzymać. 9 października nastąpi finisaż, na którym będą obecni m.in. Piotr Depta-Kleśta (kurator tej części) oraz Pani Pavlowsky. Artyści opowiedzą m.in. o swoich pracach. Jak zapowiada Monika Petryczko, na finisażu w Szczecinie gościć będzie również Małgorzata Czyńska, autorka książki "Dom polski. Meblościanka z pikasami".

Produkcją i realizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się Stowarzyszenie MiastoHolizm.

foto: Hubert Grygielewicz

Autor tekstu: RADI