W ten weekend dziedziniec Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zamieni się w jedno wielkie europejskie centrum nauki. Wszystko w ramach szóstej edycji Europejskiej Nocy Naukowców. Tegoroczna impreza potrwa aż dwa dni.
Jak zapowiadają organizatorzy, European Researchers’ Night to idealna propozycja dla ludzi w każdym wieku. Wydarzenie, którego głównym celem jest promowanie nauki, ośrodków naukowych, a przede wszystkim zawodu naukowca, odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę, 28 i 29 września. Na odwiedzających będzie czekać ponad 200 bezpłatnych atrakcji, m.in.: pokazy, wykłady, laboratoria, warsztaty i konkursy z nagrodami.
Główne wydarzenia tegorocznej Nocy Naukowców będą miały miejsce na dziedzińcu ZUT przy al. Piastów 17 (wejście od ulicy Kordeckiego). Początek w piątek (28 września) o godz. 10:00.
Konkursy z nagrodami i wirtualna rzeczywistość
W specjalnej strefie OPEN AIR dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach wiedzy m.in.: o polskich naukowcach, krajach Europy czy wiedzy kulinarnej. Dodatkową rozrywką będzie zabawa zręcznościowa z globusem XXL oraz „tandem europejski”, gdzie uczestnicy będą poruszali się rowerem przeznaczonym dla dwóch osób po specjalnie przygotowanym torze (mapa Europy), wykonując przy tym proste zadania. Oprócz tego w strefie OPEN AIR będzie można zrobić sobie tzw. „selfie” na tle balonów wypełnionych helem z flagami państw Europy.
Nie zabraknie również propozycji dla wielbicieli świata wirtualnego. W mobilnym studiu VRR będzie można przenieść się do innego wymiaru. Operatorzy studia VRR opowiedzą, wyjaśnią i dobiorą przeżycia do indywidualnych preferencji odwiedzających. Dzięki goglom cardboard będzie można w łatwy i przyjemny sposób wybrać się w podróż do odległych zakątków świata, czy nawet wszechświata, zanurkować w pobliżu rafy koralowej albo odwiedzić wnętrze ludzkiego serca.
Pokazy minidronów i drzemka w przeszklonej sypialni
Podczas wydarzenia w specjalnym namiocie Unii Europejskiej będzie można skorzystać z porad specjalistów i zaczerpnąć wiedzy na temat programów unijnych oraz możliwości pozyskania funduszy europejskich na różnego rodzaju działalność.
Dla zmęczonych zwiedzaniem Ikea Poznań przygotuje miejsce, w którym będzie można uciąć sobie 15-minutową drzemkę. Z pozycji leżącej w przeszklonej mobilnej sypialni będzie można podziwiać pokazy minidronów.
Szalone laboratorium prof. Alberta
Nie zabraknie również eksperymentów, pokazów chemicznych i doświadczeń fizycznych, które zadziwiają i cieszą oko. W swoim laboratorium prof. Albert pokaże m.in.: rysunki, które znikają w ogniu i umieści nurka w specjalnej kapsule, pokazując jak działa siła wyporu.
Podczas wydarzenia na drukarce 3D wydrukowany zostanie także najnowocześniejszy motor rajdowy zbudowany z ultralekkich materiałów z włókna węglowego. Odwiedzający będą mogli też obejrzeć najbardziej wytrzymały na świecie stół operacyjny zbudowany z korka i materiału węglowego.
Mobilny tunel aerodynamiczny
Na terenie ZUT, za Halą Technologiczną Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (od ulicy Sikorskiego) stanie mobilny tunel aerodynamiczny, który przyjedzie do Szczecina spod Warszawy. Szansę na lot będą miały osoby, które zainstalują na swoich smartfonach specjalną aplikację – Noc Naukowców ZUT 2018. Podczas tegorocznej edycji, z zainstalowaną aplikacją trzeba będzie wybrać się w 12 miejsc z mapki, zeskanować 12 kodów i przyjść do namiotu organizatorów z ułożonym obrazkiem. Kody QR rozmieszczone będą na wydziałach ZUT.
Spektakularny pokaz laserowy
W piątkowy wieczór, 28 września, o godz. 21:00 na parkingu przed Budynkiem Jednostek Międzywydziałowych ZUT w Szczecinie (al. Piastów 45) odbędzie się spektakularny pokaz laserowy. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to niezapomniane widowisko zapierające dech w piersiach - spektakl światła, dźwięku, ognia, wody, efektów specjalnych oraz muzyki. Pokaz przygotuje firma Visual Sensation z Krzycka.
Ponadto, w nocy z 28 na 29 września budynki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego rozbłysną wieloma kolorami. Będzie to idealna okazja do tego, żeby wybrać się na wieczorny, jesienny spacer.
Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie wydarzenia www.nocnaukowcow.zut.edu.pl. Udział jest bezpłatny, na część wydarzeń obowiązywała wcześniejsza rejestracja.
Organizatorem Europejskiej Nocy Naukowców jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, który jako jeden z trzech podmiotów w Polsce otrzymał w tym roku dofinansowanie z Komisji Europejskiej na realizację tego wydarzenia. Pozytywną ocenę wniosków otrzymały również Politechnika Poznańska i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Tegoroczną edycję Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie honorowym patronatem objęli: Prezydent Miasta Szczecin - Piotr Krzystek, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Komentarze
2