Cenne filiżanki, puchary, wazy, flakony, figurki, w tym figurka putta z serwisu koronacyjnego Augusta III - to tylko kilka przykładów z ponad stu eksponatów, które Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprezentuje na nowej wystawie "Piękne i użyteczne". Wernisaż już w najbliższy piątek, 19 października, o godz. 17:00.
To już trzecia odsłona kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie. Część szklanych zabytków oglądać można w szczecińskim Zamku już od listopada 2017 na wystawie głównej „Piękno poza czasem”. Nowa ekspozycja ukaże znacznie większy ich zbiór, w szerszym zakresie bogactwa form, zdobień i kolorów. Po raz pierwszy zaprezentuje też porcelanę.
- Pokażemy przedmioty powstałe głównie w Manufakturze Porcelany w Miśni, Królewskiej Manufakturze Porcelany w Berlinie, wołyńskiej Manufakturze Porcelany w Korcu i Fabryce Porcelany w Baranówce – wyjaśnia Renata Zdero z Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich. - Wśród ceramicznych rarytasów wybranych na wystawę na szczególną uwagę zasługują m. in.: figurka putta z lat 1733-1734 z serwisu koronacyjnego Augusta III, filiżanka z ok. 1765 z serwisu Fryderyka Wielkiego ze sceną rodzajową w typie Antoine’a Watteau, talerz z lat 20. XIX wieku z motywem tarniny z serwisów wykonanych na zamówienie Klemensa Józefa Czartoryskiego.
Większość zgromadzonych na tej wystawie przedmiotów szklanych powstała w cenionej za jakość hucie szkła hrabiego Schaffgotscha „Josephine” w Szklarskiej Porębie.
W wernisażu wezmą udział ekspertki tej tematyki z Działu Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Narodowym w Kielcach: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła, historyk sztuki, kustosz, kierownik działu oraz historyk sztuki Anna Pietrzak. Z Anną Pietrzak szczecinianie spotkają się po raz kolejny. W marcu poprowadziła, cieszący się ogromnym zainteresowaniem, wykład na temat zabytkowego szkła. Licznie przybyli szczecinianie (niektórzy z przedmiotami z domowych kolekcji) pytali m. in.: „jak rozpoznać wartościowe szkło” albo „czy warto inwestować w porcelanę lub szkło”.
Z okazji tej wystawy Zamek Książąt Pomorskich przygotował także nową publikację „Piękne i użyteczne. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie”. Folder przedstawia nie tylko kolekcję kielecką, ale też wiele ciekawych wątków z historii wytwarzania porcelany i szkła. Czytelnicy poznają m. in. najważniejsze miejsca na porcelanowym szlaku światowym i polskim, dowiedzą się, czym była „choroba porcelanowa” i który z władców na nią cierpiał, co wspólnego z porcelaną miał matematyk Tschirnhaus, czy który aptekarz sam, bez zaangażowania cesarzy i królów, zestawił masę porcelanową. Druga część publikacji poświęcona jest szkłu biedermeierowskiemu – wyróżniającym je cechom czy rozwojowi technik zdobienia, przybliża także historię sztuki szklarskiej, która - jak czytamy - „jest nieustającym ciągiem poszukiwań i prób ustalenia nowych przepisów lub odtworzenia starych, zapomnianych receptur wyrobu, barwienia i dekorowania szkła”.
Kuratorki wystawy: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła i Renata Zdero.
PIĘKNE I UŻYTECZNE. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie
gdzie: Galeria Przedmiotu Zamku Książat Pomorskich w Szczecinie (wejście J)
kiedy: 20 października 2018 – 13 stycznia 2019
za ile: wstęp 6 zł i ulgowy 4 zł
wernisaż: 19 października o godz. 17:00, na wernisaż wstęp wolny
Komentarze
0