Już od najbliższej soboty, 6 czerwca, ponownie będzie można korzystać ze „szczecińskiej Majorki”. Jednak w związku z pandemią koronawirusa, należy liczyć się z licznymi ograniczeniami.

Mniej osób i dużo ograniczeń

Sezon kąpielowy na Arkonce rozpocznie się 6 czerwca o godz. 10:00. Zgodnie z wytycznymi sanepidu, liczba osób jednocześnie przebywająca na kąpielisku zostanie ograniczona do połowy maksymalnego obłożenia. To oznacza, że z kąpieliska w tym samym momencie będzie mogło korzystać 2,5 tys. osób.

Ze względu na zalecenia dotyczące płatności kartą, nieczynna będzie kasa od strony parkingu, w której możliwa jest płatność tylko gotówką. Bez zmian będą działać trzy kasy przy wejściu głównym, ale miasto zachęca do kupowania biletów za pomocą aplikacji Mobilna Karta Miejska. Codziennie w puli sprzedaży internetowej znajdzie się 500 biletów. Opuścić Arkonkę będzie można tylko bramą za kasami, przy której liczone będą osoby wychodzące.

Ponadto nie będzie można korzystać z szafek, wyłączone zostaną fontanny, a zjeżdżalnie wodne będą dostępne w ograniczonym zakresie: po jednej zjeżdżalni, na zmianę.

Pozostałe zalecenia dotyczące bezpieczeństwa to:

- obowiązek zachowania 2-metrowej odległości między osobami (nie dotyczy rodzin i osób mieszkających razem);

- ograniczenie liczby osób przebywających na torze basenu sportowego do 4;

- zaznaczenie 2 metrów odległości między oczekującymi przed kasami, wyraźne zaznaczenie sfery czekania;

- zakaz korzystania z pływalni przez osoby z objawami jakiejkolwiek ostrej infekcji, przede wszystkim dróg oddechowych;

- obowiązek zachowania 2 metrów odstępu przy przebieralniach i toaletach, przed szatnią i kasą będzie mogła znajdować się tylko jedna osoba (nie dotyczy rodzin);

- obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem na teren Arkonki, a także do toalet i przebieralni, w tych miejscach będzie udostępniony płyn do dezynfekcji.

Droższe bilety

W tym sezonie wprowadzone zostaną nowe, droższe ceny biletów wstępu na Arkonkę.

– Zapowiadana w ubiegłym roku, pierwsza od czasu otwarcia Arkonki, zmiana cennika wynika z rosnących kosztów funkcjonowania obiektu. Chodzi o wzrost cen prądu, wody, koszty wynagrodzenia, itd. – tłumaczy Paulina Łątka z Urzędu Miasta.

Dzieci do lat 6 na teren kompleksu będą mogły wejść bezpłatnie. Pozostali zapłacą:

  • bilet ulgowy (dla uczniów, studentów do 26. r.ż., emerytów i rencistów) – 5 zł

  • bilet normalny – 15 zł

  • karnet ulgowy (10 wejść) – 45 zł

  • karnet normalny (10 wejść) – 135 zł

  • osoby niepełnosprawne – bezpłatnie

  • opiekun osoby niepełnosprawne – bezpłatnie

W poprzednich latach uczniowie do 13. roku życia z kąpieliska mogli korzystać za 1 zł. W nowym cenniku nie uwzględniono takiej opcji.

ZOBACZ TEŻ: Likwidują miejsca postojowe przy Arkonce. Powstanie tam pas rowerowy

Godziny otwarcia

W tygodniu w czerwcu i lipcu Arkonka będzie otwarta w godz. 10:00 – 20:00, a w weekendy, czyli od piątku do niedzieli – od 10:00 do 21:00. W sierpniu od poniedziałku do niedzieli z kąpieliska będzie można korzystać w godz. 10:00 – 20:00.

Przez cały czas funkcjonowania obiektu bezpieczeństwa użytkowników strzec będą ratownicy WOPR. – Obecnie trwają ustalenia dotyczące możliwości wydłużenia sezonu kąpielowego na Arkonce do końca września – informuje Łątka.

Pozostałe kąpieliska ruszają w połowie czerwca

Pozostałe szczecińskie kąpieliska zostaną uruchomiono 15 czerwca. Mowa o Głębokim oraz Dziewokliczu, kąpielisko w Dąbiu jest wyłączone z użytkowania w związku z trwającym tam remontem.

Na tych kąpieliskach również zostanie ograniczona liczba odwiedzających i będą obowiązywały ogólne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Maksymalna liczba osób przebywających jednocześnie na Dziewokliczu wynosić będzie 1500, a na Głębokim – 1750. Kąpieliska czynne będą codziennie w godz. 10:00 – 20:00, w tych godzinach również zapewniona będzie opieka ratowników wodnych. Ceny biletów: dzieci do lat 6 - bezpłatnie, ulgowe – 3 zł, normalne – 7 zł.