Opera na Zamku w Szczecinie otrzymała aż 8 nominacji w prestiżowym konkursie XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Jurorzy docenili talent i pracę artystów musicalu „My Fair Lady” i spektakli baletowych „Świecie dziwny / Coming Together” oraz „Wizje miłości / Mity”. Zwycięzców poznamy 26 września podczas uroczystej gali w Warszawie.

 

Opera na Zamku ma się czym pochwalić. W zeszłym roku otrzymała 6 nominacji, w tym roku aż 8. Musical „My Fair Lady” oraz spektakle baletowe „Świecie dziwny/Coming Together” i „Wizje miłości/Mity” powalczą o prestiżowe XVI Teatralne Ngrody Muzyczne im. Jana Kiepury.

Nominowani artyści oraz twórcy

Najwięcej szans na zdobycie nagrody ma musical „My Fair Lady”. Historia dziewczyny z niższych sfer, która trafia na salony, została wyróżniona aż pięcioma nominacjami. Otrzymali je odtwórcy głównych ról, Anna Federowicz i Janusz Kruciński, którzy idealnie wcielili się w swoje postaci. Federowicz zaprezentowała cały wachlarz emocji, od nostalgicznych scen po komediowe, a Krucińskiemu udało się połączyć musicalową formę z dramatyczną, aktorstwo z wokalem na najwyższym poziomie.

Grzegorz Policiński otrzymał nominację w kategorii „najlepsza scenografia”. Wyjątkowo doświadczony w dziedzinie kreowania musicalowych scen twórca w szczecińskiej inscenizacji zaproponował efektowną dekorację, wykorzystując obrotową scenę.

Dorota Sabak-Ciołkosz nominowana za „najlepsze kostiumy” do „My Fair Lady” stworzyła stroje stylizowane na te z epoki, ale uwspółcześnione, które podkreślały charakter każdej z postaci.

Z kolei Ryszard Kaja został nominowany w kategorii „najlepszy plakat teatralno-muzyczny”. Projekt Kai składa się z czarnego znaku, będącego jednocześnie tytułem spektaklu, stworzonego ze stylizowanych na ręczne pismo, czarnych liter. Przedłużenie litery „L” przechodzi w łodygę kwiatu. Zastosowane przez autora zabiegi powodują, że całość sprawia wrażenie ręcznego szkicu tuszem, wykonanego w jednej z londyńskich knajpek będących tłem spektaklu.

Poza musicalem wyróżniono też spektakle baletowe

Pozostałe trzy nominacje dla szczecińskiej opery przypadły spektaklom baletowym. Za „Świecie dziwny/Coming Together” Robert Glumbek i Kevin O'Day zostali nominowani w kategorii „najlepsza choreografia”, a Emma McBeth w kategorii „najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne)”.

O nagrodę powalczy jeszcze Chiara Belloni w kategorii „najlepsza tancerka (klasyka)” za spektakl „Wizje miłości/Mity”.

Uroczysta gala wręczenia nagród najlepszym z najlepszych – po drugim etapie konkursu – odbędzie się 26 września 2022 roku w Warszawie.