Jeden kwartał, ponad 30 odwiedzonych szkół i blisko 3800 przejechanych kilometrów — tak w liczbach organizatorzy podsumowują akcję #donthejt. Warsztaty organizowane przez Uniwersytet Szczeciński we współpracy z zachodniopomorską Policją zawitały do placówek oświatowych, aby uzmysłowić uczniom, jak tragiczne w skutkach może być wyśmiewanie innych. I to zarówno te dokonywane w kontakcie bezpośrednim, jak i pod osłoną płaszcza internetowej anonimowości.

„Na początku zajęć zdecydowana większość uczniów wykazywała się obojętnością na zjawisko hejtu”

— Bardzo dziękujemy policjantom z poszczególnych rejonów, którzy pomogli w realizacji całego przedsięwzięcia i służyli wiedzą z zakresu odpowiedzialności karnej, grożącej za hejt — mówiła jedna z organizatorek akcji podczas grudniowej gali. — Zainicjowane przez nas zajęcia były prowadzone tak, aby w jak największym stopniu zaangażować osoby uczęszczające do szkół średnich. Młodzi ludzie bardzo często uważają, że hejt jest bezkarny, a pisanie obraźliwych komentarzy w internecie traktują jako formę rozrywki. Dlatego wraz z policjantami uświadamialiśmy uczniów, że taka forma aktywności jest poważnym przestępstwem — dodała.

Niemal każdy spotkał się z przejawem hejtu w internecie

Wiele osób jest w stanie poradzić sobie z szyderstwami skierowanymi pod własnym adresem, o ile nie są one notoryczne. Największy problem tworzy się w momencie, gdy fala nieprzychylnych komentarzy trafi na człowieka wrażliwego i mniej odpornego na takie działania. Podczas warsztatów prowadzący starali się uzmysłowić młodzieży, że w skrajnych przypadkach zachowania hejterskie mogą przyczynić się nawet do samobójstw lub prób samobójczych. Do myśli z tym związanych przyznaje się 5% ludzi dotkniętych tym zjawiskiem, a biorąc pod uwagę jego skalę, jest to wynik wysoce alarmujący.

— Nawet my, jako prowadzący warsztaty, z każdym kolejnym spotkaniem uczyliśmy się nowych rzeczy i dzięki temu doskonaliliśmy formułę zajęć. Mamy ogromną nadzieję, że udało nam się uwrażliwić naszych słuchaczy na to, że wyszydzanie jest bardzo poważnym problemem, stanowczo zbyt często występującym w społeczeństwie. Apelujemy, aby wszyscy starali się być czujni na to, że ktoś może sobie z hejtem po prostu nie radzić — podsumowała organizatorka.

Pełen sukces? „Projekt odbił się szerokim echem w mediach, zarówno tych szczecińskich, jak i ogólnopolskich”

Oprócz warsztatów, w siedzibie Uniwersytetu Szczecińskiego został zaaranżowany „pokój tajemnic”. Miejsce to odwiedziło już około dwustu uczniów, którzy w formule znanej z popularnych escape roomów mieli za zadanie pomóc uratować dziewczynę przed samobójstwem. Pokój będzie działał nadal, edukując kolejnych chętnych.

Podczas gali podsumowującej można było również obejrzeć symulację rozprawy karnej „Skaż hejt na hejt”, przygotowaną przez studentów z Koła Nauk Penalnych Ultima Ratio. Przez cały czas trwania projektu działał też specjalny fanpage, na którym znajduje się mnóstwo archiwalnych materiałów dokumentujących przebieg całej akcji: https://www.facebook.com/donthejt/

Projekt: #donthejt został sfinansowany w 2019 roku z rządowego "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020." koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.