14 stycznia, a nie 29 grudnia, mają zostać otwarte koperty z ofertami w przetargu na rewitalizację śródmiejskiej części al. Wojska Polskiego. Od potencjalnych wykonawców zainteresowanych tą inwestycją wpłynęło wiele pytań, konieczne będą modyfikacje specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie szuka wykonawcy, który przebuduje al. Wojska Polskiego (od pl. Zwycięstwa do pl. Szarych Szeregów) oraz pl. Zwycięstwa. Zrewitalizowana przestrzeń ma być przyjaźniejsza dla pieszych. Będą szersze chodniki, węższe jezdnie z uspokojonym ruchem, więcej zieleni i parking na środku alei.

W przypadku al. Wojska Polskiego realizowany będzie projekt pracowni Archaid, która wygrała w miejskim konkursie. Szeroka arteria zostanie podzielona na dwie jednokierunkowe jezdnie, na których obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h, a piesi będą mogli je przekraczać w każdym miejscu. Zaplanowano dwa nowe ronda - na pl. Zgody i na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego i ul. Jagiellońskiej. Pośrodku przebudowanej alei przewidziano 173 miejsca parkingowe. Nie będzie drogi rowerowej, cykliści będą poruszać się wraz z samochodami po jezdni. Prace obejmą też fragment ul. Jagiellońskiej (w kierunku ul. Piastów) i ul. Śląskiej (od. ul. Więckowskiego do drogi wewnętrznej za budynkami mieszkalnymi Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”). W miejscu dawnej „ściany płaczu” powstanie nowa fontanna. Zaplanowane nowe nasadzenie, m.in. rozrośnięte już platany.

Dodatkowo, wybrany w przetargu wykonawca przygotuje dokumentację projektową przebudowy pl. Zwycięstwa, a następnie zrealizuje prace budowlane. Obejmą one przebudowę układu drogowego i torowego. Największą zmianą będzie nowy przystanek tramwajowy przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego i Krzywoustego w kierunku placu Kościuszki. Wytyczone zostaną też wspólne pasy tramwajowo-autobusowe, a perony przystankowe na wlocie północnym skrzyżowania Brama Portowa będą przebudowane.

Prace budowlane mają zająć 2 lata od dnia podpisania umowy.

wizualizacja al. Wojska Polskiego, widok od strony pl. Szarych Szeregów

wizualizacja ul. Jagiellońskiej

wizualizacja placu między al. Wojska Polskiego a ul. Ściegiennego, miejsce po dawnej ścianie płaczu

wizualizacja ul. Śląskiej

wizualizacja pl. Zgody

wizualizacja al. Wojska Polskiego i pl. Zgody

wizualizacja al. Wojska Polskiego

wizualizacja al. Wojska Polskiego, widok od strony pl. Zwycięstwa